Polenergia sfinalizowała umowę z Equinor

Polenergia sfinalizowała umowę z Equinor
Fot. Equinor
REKLAMA

Polenergia S.A. podpisała umowę z Equinor (dawny Statoli) umożliwiającą wspólną realizację projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku o planowanej mocy 1200 MW. Spółka zapewnia, że pozyskanie tak renomowanego inwestora „gwarantuje” realizację tych projektów.

W marcu br. największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna podjęła współpracę z Equinor (dawny Statoil) zakładającą wspólną realizację na Bałtyku morskich farm wiatrowych. Podpisanie właściwej umowy inwestycyjnej uzależnione było od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na transakcję oraz rejestracji podwyższenia kapitału spółek Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III.

W zaledwie dwa miesiące od podpisania porozumienia spełnione zostały dwa kluczowe warunki, które umożliwiły podpisanie wczoraj umowy przyrzeczonej przenoszącej na Equinor własność połowy udziałów w obu spółkach. Jednocześnie Polenergia podpisła z Equinor umowy dotyczące rozwoju oraz realizacji projektów budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Krok po kroku realizujemy ambitny projekt, który zapewni nowe moce wytwórcze, tak potrzebne w polskim systemie elektroenergetycznym w najbliższych latach. Mamy już partnera, który do obu morskich projektów wniesie zoptymalizowane kosztowo, sprawdzone i przede wszystkim nowoczesne technologie. Chcemy, by z pierwszej naszej farmy wiatrowej Polenergia Bałtyk III popłynął prąd do polskiego wybrzeża jeszcze przed 2025 r. Nie będzie to jednak możliwe bez szybkiego ustalenia reguł systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej. Wierzymy, że to zadanie zostanie rozwiązane jeszcze w tym roku, tak by nowe zasady regulacyjne oraz wsparcie dla technologii offshore w Polsce zaczęły obowiązywać w 2019 roku – mówi Jacek Głowacki, prezes zarządu Polenergii.

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje obecnie dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi oraz podpisaną umową przyłączeniową, które pozwalają prowadzić prace nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Polenergii na Morzu Bałtyckim zlokalizowane będą na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim. Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

Polenergia zakłada, że pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Bałtyk III może popłynąć w 2022 roku, a z projektu Bałtyk II cztery lata później.

Na razie od początku ubiegłego roku trwa kampania pomiarowa wiatru prowadzona przy użyciu systemu LIDAR oraz wstępne badania geologiczne dna morskiego. Trwają też prace nad uzyskaniem decyzji środowiskowej dotyczącej morskiej infrastruktury przesyłowej.

Dla Equinor nie jest to pierwsze zaangażowanie się w morską energetykę wiatrową na Bałtyku. Więcej o realizowanych przez Norwegów projektach offshore w artykule: Dzisiaj z rynku zniknęła marka Statoil. „Problem z reputacją”.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...