Francuzi zbudują morską farmę wiatrową za 1,8 mld funtów

Francuzi zbudują morską farmę wiatrową za 1,8 mld funtów
Fot. EDF
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny EDF przejął realizowany u wybrzeży Wielkiej Brytanii projekt morskiej farmy wiatrowej Neart na Gaoithe, której moc ma sięgnąć 450 MW.

Aktywność inwestycyjna francuskiego potentata energetycznego w Wielkiej Brytanii nie ogranicza się do budowy pierwszej od lat w tym kraju nowej elektrowni jądrowej. EDF będzie tam stawiać także morskie elektrownie wiatrowe.

EDF przejął właśnie od dewelopera Mainstream Renewable Power projekt morskiej farmy wiatrowej Neart na Gaoithe, którego moc sięga 450 MW i dla którego już zakontraktowano umowy przyłączeniowe.

Farma wiatrowa ma powstać w odległości około 15 km od brzegów szkockiego hrabstwa Fife, na powierzchni ok. 100 km2. Wiatraki zostaną zainstalowane na głębokościach sięgających 45-55 metrów.

Planowany u wybrzeży Szkocji projekt ma ponadto zapewnioną sprzedaż energii w ramach brytyjskiego mechanizmu kontraktów różnicowych (Contract for Difference, CfD).

Zapewnienie gwarantowanego poziomu przychodów ze sprzedaży energii z farmy wiatrowej Neart na Gaoithe to zasługa aukcji przeprowadzonej przez Londyn jeszcze w lutym 2015 roku.

Francuski koncern podaje teraz, że zakontraktowana stawka za sprzedaż energii w przeliczeniu na euro sięga ok. 140 EUR/MWh. Wsparcie w systemie kontraktów różnicowych ma przysługiwać przez 15 lat.

EDF zamierza uruchomić farmę wiatrową Neart na Gaoithe jednak dopiero w roku 2023 i szacuje, że inwestycja pochłonie około 1,8 mld funtów, czyli ok. 4 mln funtów w przeliczeniu na MW planowanej mocy.

W ubiegłym roku ekonomiści ze szkockiego Fraser of Allander Institute oszacowali, jakie korzyści inwestycja w farmę wiatrową Neart na Gaoithe może dać gospodarce Szkocji.

Instytut działający przy uniwersytecie Strathclyde w Glasgow policzył, że tylko na etapie budowy farmy wiatrowej Neart na Gaoithe ta inwestycja przyczyni się do powiększenia szkockiego PKB o 475 mln funtów, a kolejne 352 mln funtów dołoży na etapie operacyjnym, co da razem 827 mln funtów, a więc ponad 3,8 mld złotych. Więcej na ten temat w artykule: Szkoci policzyli, ile farma wiatrowa na niemal 0,5 GW dołoży do PKB.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...