Szkoci policzyli, ile farma wiatrowa na niemal 0,5 GW dołoży do PKB

Szkoci policzyli, ile farma wiatrowa na niemal 0,5 GW dołoży do PKB
Fot. Siemens

Ekonomiści ze szkockiego Fraser of Allander Institute oszacowali, jakie korzyści gospodarce Szkocji da jeden z projektów morskich farm wiatrowych, których realizację planują działający w Szkocji inwestorzy.

Chodzi o projekt o nazwie Neart na Gaoithe, który u wybrzeży Szkocji chce zrealizować deweloper Mainstream Renewable Power. Moc tej farmy wiatrowej ma sięgnąć 448 MW.

Instytut działający przy uniwersytecie Strathclyde w Glasgow  policzył, że tylko na etapie budowy farmy wiatrowej Neart na Gaoithe ta inwestycja przyczyni się do powiększenia szkockiego PKB o 475 mln funtów, a kolejne 352 mln funtów dołoży na etapie operacyjnym, co da razem 827 mln funtów, a więc ponad 3,8 mld złotych.

REKLAMA

Największym beneficjentem tej inwestycji ma być szkocki sektor usług, który dzięki temu dołoży do szkockiego PKB około 440 mln funtów.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na około 2 mld funtów. Fraser of Allander Institute zaznacza, że jego szacunki nie ujmują wydatków poniesionych dotąd na etapie przygotowania projektu. Z kolei OPEX oszacowano w całym cyklu funkcjonowania farmy wiatrowej Neart na Gaoithe na 1,7 mld funtów.

Budowa farmy wiatrowej Neart na Gaoithe ma wykreować etaty dla około 2 tys. osób, a później, na etapie operacyjnym, ten projekt ma się przyczynić do utworzenia 236 stałych miejsc pracy.

REKLAMA

Nasze badanie pokazuje, bazując na informacji o szacowanej wielkości tej inwestycji i spodziewanym koszcie, że może  ona mieć pozytywny wpływ na szkocką gospodarkę, liczony w okresie 30 lat na około 0,6 proc. szkockiego PKB z roku 2016 – komentuje Stuart McIntyre z Fraser of Allander Institute.

Budując farmę wiatrową Neart na Gaoithe, Mainstream Renewable Power chce wykorzystać w tym projekcie turbiny firmy Siemens-Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW, model SWT-8.0-154. Elektrownie wiatrowe mają stanąć na głębokościach około 45-55 metrów, w odległości kilkunastu kilometrów od szkockiego wybrzeża.

Deweloper podaje, że farma wiatrowa Neart na Gaoithe będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 325 tys. gospodarstw domowych. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

W całym 2016 r. w Europie powstały farmy wiatrowe o mocy 12,5 GW, co było wynikiem o 3 proc. gorszym niż za 2015 r. Na ubiegłoroczny wynik europejskiego sektora wiatrowego złożyły się przyłączenia farm wiatrowych na lądzie o mocy 10,923 GW, a także na morzu o mocy 1,567 GW. Wartość inwestycji w 2016 r. wyniosła w sumie 27,5 mld euro – o 5 proc. więcej niż w roku 2015. 

Z kolei na nowy potencjał wiatrowy, który powstał w Europie w I połowie 2017 r., złożyły się lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 4,8 GW. Pozostałe 1,3 GW to morskie farmy wiatrowe przyłączone u wybrzeży Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Finlandii.

Analiza Fraser of Allander Institute nt. ekonomicznych aspektów projektu morskiej farmy wiatrowej Neart na Gaoithe jest dostępna pod tym linkiem. 

red. gramwzielone.pl