Szkoci policzyli, ile farma wiatrowa na niemal 0,5 GW dołoży do PKB

Szkoci policzyli, ile farma wiatrowa na niemal 0,5 GW dołoży do PKB
Fot. Siemens
REKLAMA

Ekonomiści ze szkockiego Fraser of Allander Institute oszacowali, jakie korzyści gospodarce Szkocji da jeden z projektów morskich farm wiatrowych, których realizację planują działający w Szkocji inwestorzy.

Chodzi o projekt o nazwie Neart na Gaoithe, który u wybrzeży Szkocji chce zrealizować deweloper Mainstream Renewable Power. Moc tej farmy wiatrowej ma sięgnąć 448 MW.

Instytut działający przy uniwersytecie Strathclyde w Glasgow  policzył, że tylko na etapie budowy farmy wiatrowej Neart na Gaoithe ta inwestycja przyczyni się do powiększenia szkockiego PKB o 475 mln funtów, a kolejne 352 mln funtów dołoży na etapie operacyjnym, co da razem 827 mln funtów, a więc ponad 3,8 mld złotych.

Największym beneficjentem tej inwestycji ma być szkocki sektor usług, który dzięki temu dołoży do szkockiego PKB około 440 mln funtów.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na około 2 mld funtów. Fraser of Allander Institute zaznacza, że jego szacunki nie ujmują wydatków poniesionych dotąd na etapie przygotowania projektu. Z kolei OPEX oszacowano w całym cyklu funkcjonowania farmy wiatrowej Neart na Gaoithe na 1,7 mld funtów.

Budowa farmy wiatrowej Neart na Gaoithe ma wykreować etaty dla około 2 tys. osób, a później, na etapie operacyjnym, ten projekt ma się przyczynić do utworzenia 236 stałych miejsc pracy.

Nasze badanie pokazuje, bazując na informacji o szacowanej wielkości tej inwestycji i spodziewanym koszcie, że może  ona mieć pozytywny wpływ na szkocką gospodarkę, liczony w okresie 30 lat na około 0,6 proc. szkockiego PKB z roku 2016 – komentuje Stuart McIntyre z Fraser of Allander Institute.

Budując farmę wiatrową Neart na Gaoithe, Mainstream Renewable Power chce wykorzystać w tym projekcie turbiny firmy Siemens-Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW, model SWT-8.0-154. Elektrownie wiatrowe mają stanąć na głębokościach około 45-55 metrów, w odległości kilkunastu kilometrów od szkockiego wybrzeża.

Deweloper podaje, że farma wiatrowa Neart na Gaoithe będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 325 tys. gospodarstw domowych. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

W całym 2016 r. w Europie powstały farmy wiatrowe o mocy 12,5 GW, co było wynikiem o 3 proc. gorszym niż za 2015 r. Na ubiegłoroczny wynik europejskiego sektora wiatrowego złożyły się przyłączenia farm wiatrowych na lądzie o mocy 10,923 GW, a także na morzu o mocy 1,567 GW. Wartość inwestycji w 2016 r. wyniosła w sumie 27,5 mld euro – o 5 proc. więcej niż w roku 2015. 

Z kolei na nowy potencjał wiatrowy, który powstał w Europie w I połowie 2017 r., złożyły się lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 4,8 GW. Pozostałe 1,3 GW to morskie farmy wiatrowe przyłączone u wybrzeży Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Finlandii.

Analiza Fraser of Allander Institute nt. ekonomicznych aspektów projektu morskiej farmy wiatrowej Neart na Gaoithe jest dostępna pod tym linkiem. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Eko |
U nas wungiel daje tysiąc razy więcej
Zenekk M |
Co za eurokomuno-bzdury, ręce opadają. 500MW to ok. 150 MW realnej średniej wydajności (raz wieje, raz nie ...), to 256 mln zł/rok -cena prądu ok. 0.20zł. 827 mln funtów to 4,135 mld zł, a więc całkowita wartość prądu uzyskanego przez ponad 16 lat. Do tego czasu ta elektrownia to będzie ruina, a co oczywiste nie produkuje prądu za darmo .... Jeżeli była postawiona na kredyt to oprocentowanie ok. 6% (256/4.135) powoduje, że nie zwróci się nigdy, nawet pomijając fakt jej pracy, eksploatacji... za darmo. Typowa eko-komunistyczna ekonomia.
MendaPR |
idź to powiedz szkotom pawianie pisowski, zobaczymy czy nie wrócisz z dziurą w czole:) a zapewniam cię że oni nie lubią takich co się mądrzą a w dupie byli.
Kujawiak |
@Zenek nic nie wiesz o energetyce wiatrowej a te swoje dane o produkcji to ja nie wiem skąd wytrzasnąłeś. Przecież to będzie stało w otwartym morzu, gdzie wydajność jest dużo większa niż na lądzie. Ale najwidoczniej twój mały zazdrosny mózg tego nie ogarnia. Życzę zdrowia psychicznego.
elektryk |
@Kujawiak - "dużo większa wydajność"? Czyli co - z 28% wejdzie na 36%? ;) czyli w dalszym ciągu totalny chaos produkcyjny i generalnie denna wydajność :p Wiatr to dziadostwo i jeśli inwestor budujący fermę wiatrową nie zapewni uzupełnienia energii ze stabilnych OZE (biogazownie, elektrownie wodne, elektrownie gazowe - nie OZE).
Seb |
to lepiej mieć niestabliny ale przewidywalny prąd za darmo, czy bulić za węgiel ryli i cały ten burdel + wdychać smród? jakoś żaden kraj na świecie nie ma z tym problemu. Czy po prostu dyskutujemy ze starym komuchem od montażu gniazdek?
Seb |
Wiatr w szkocji osiąga na morzu do 45-50% sprawności, co na to powiesz elektryk z PGR? a wiesz ty w ogóle gdzie ta Szkocja leży, byłeś? ja mieszkałem tam 4 lata
elektryk |
@seb - prymitywne, jeszcze raz ci wytłumaczę sens mojego wpisu jak w szkole specjalnej. Aby wiatr miał sens, inwestycja powinna być "uzupełniona energią ze stabilnych OZE (biogazownie, elektrownie wodne, elektrownie gazowe - choć to nie OZE)". Twoje żałosne 45-50% wydajności w Szkocji oznacza, że wciąż brakuje ponad połowę do zapewnienia ciągłości dostaw!!! Rozumiesz ciołku???? Żaden właściciel zakładu produkcyjnego czy spółdzielnia mieszkaniowa NIE ZAKONTRAKTUJE DOSTAW PRĄDU z samych wiatraków. I dlatego wiatraki będą miały przerąbane po 1 stycznia 2018 roku, gdy nie będzie przymusu odkupu tej goownianej energii wiatrowej.
Seb |
Ciolek to cie splodzil ty elektryku PGRowski, koncze dyskusje z dyletantem. Doksztalc sie chocby na wikipedii jak znasz jakikolwiek jezyk obcy to moze oswieci ci ta lysa pale jak z tematem radza sobie kraje na calym swiecie i co dzieki temu zyskuja. Elektrownie wodna, wiatrowa i biogazowa to ty widziales w Pdf, a ja je buduje, na tym polega roznica dyletancie teoretyku.
Seba |
Elektryk, czy wydaje się Tobie, że zużycie prądu jest stałe i stabilne ??? Porozmawiaj z energetykami, może Cię trochę uświadomią.
elektryk |
@Seb - może szopkę teściowej budujesz, a nie elektrownie wodne, wiatrowe i biogazowe. Poza tym szkoda czasu na jałową dyskusję z półgłówkiem od kielni i łopaty, odpornym na jakiekolwiek argumenty oparte na faktach ;)
elektryk |
@Seba "Elektryk, czy wydaje się Tobie, że zużycie prądu jest stałe i stabilne" - taaa... trzeba być półgłówkiem Sebą aby wyobrażać sobie, że zużycie prądu w sieci spada do zera ;) Do roboty rowy kopać, a nie zaśmiecać tego forum swoimi wypocinami ;)
Seb |
fakty to ty widziałeś w PDF'ie od Tchórzewskiego, to wszystko co wiesz pajacu od gniazdek i żyrandoli w stołówce pracowniczej PGR. Wstaw swoje CV to dostaniemy zajadów, fachowcu, gdzie twoje argumenty ?

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...