Invenergy składa pozew przeciwko Enerdze

Invenergy składa pozew przeciwko Enerdze
Fot. Invenergy
REKLAMA

Wcześniej wywodzący się z USA deweloper farm wiatrowych, który w naszym kraju zainwestował około 2,2 mld zł, złożył pozew przeciwko Tauronowi. Invenergy składa teraz pozew przeciwko kolejnej kontrolowanej przez państwo spółce energetycznej jak tłumaczy w związku z odmową zastosowania się przez nią do wyroku Sądu Najwyższego.

Firma Invenergy ogłosiła dzisiaj, że za pośrednictwem swojej spółki zależnej wystąpiła z powództwem przeciwko Energa-Obrót S.A.. Powództwo obejmuje żądanie zapłaty 32 mln zł jako odszkodowania w związku z odmową wywiązania się przez Energę z zobowiązań wynikających z korzystnego dla Invenergy wyroku Sądu Najwyższego.

Jak informuje wywodzący się z USA deweloper, na początku 2013 roku Energa rozwiązała długoterminową umowę o sprzedaż zielonych certyfikatów, zawartą z należącą do Invenergy spółką wiatrową. W wyniku tego działania Invenergy dążyła na drodze sądowej do uznania rozwiązania tej umowy za bezskuteczne.

We wrześniu 2016 roku polski Sąd Najwyższy orzekł na rzecz Invenergy, uznając, że Energa nie miała prawa do jednostronnego zakończenia obowiązywania umowy „bez uzasadniającej to doniosłej przyczyny w świetle interesów obu stron”.

W następstwie tego wyroku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał prawomocny wyrok, w którym orzekł, że rozwiązanie przez Energę umowy o sprzedaż zielonych certyfikatów nie wywarło skutków prawnych.

Energa postanowiła jednak świadomie zignorować swoje zobowiązania wynikające z umowy, a obecne także z wyroku sądu. Bezprawna próba rozwiązania przez Energę długoterminowej umowy, a następnie jej odmowa zastosowania się do wyroków sądowych, przypominają działania podjęte przez państwową spółkę Tauron, wobec której Invenergy wystąpiła niedawno z czterema podobnymi pozwami – czytamy w komentarzu wysłanym do portalu Gramwzielone.pl przez Invenergy.

Wcześniej Invenergy zapowiedział złożenie pozwu przeciwko Tauronowi, domagając się wypłaty odszkodowania o wartości ponad 1,2 miliarda zł. Przyczyna to wypowiedzenie przez Tauron długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów. Więcej w artykule: Amerykański deweloper wiatrowy pozywa Taurona na 1,2 mld zł.

W obliczu kolejnego przypadku, kiedy to podmiot pozostający pod kontrolą państwa jawne ignoruje zasadę państwa prawa oraz nienaruszalności umów, potencjalni inwestorzy powinni zastanowić się, czy Polska jest bezpiecznym miejscem na lokowanie swoich pieniędzy. Decyzja polskiej firmy państwowej o zignorowaniu wyroku polskiego Sądu Najwyższego podkreśla obecną niestabilność środowiska inwestycyjnego w Polsce – komentuje Michael Blazer, Chief Legal Officer w Invenergy.

Invenergy działa w naszym kraju od roku 2005 i zainwestował w budowę 11 farm wiatrowych w sumie 2,2 mld zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
Co tam Sądy, dla prezesa Daniela "wszystko mogę" takie pozwy to małe piwo przed śniadaniem.
AA |
. Od czegos musza zaczac.... a puniej juz Strasburg i co i znow 27;1 buhahaaaa OJ BEDA PLACIC GAMONIE POTEZNE KARY !!!
Seba |
Nic głupszego, niż zachować się nieetycznie, jak oszust. A później zapłacić za wszystko. Skrajna niedopowiedzialność i głupota rządzących.
Szyszko |
Każda umowa jest naruszalna, szczególnie taka która została zawarta w złej wierze przez jedną ze stron, czyli przez Energę. A ustawa o opłacie zastępczej właśnie da podstawę do wzruszenia wyroku SN.
Szyszko |
Oszustami byli ci wszyscy cwaniaczki z POPSL którzy nawzajem podpisywali sobie takie długoterminowe umowy na 15 lat z zaszytymi cenami zielonych certyfikatów po 250-300 zł i za które my musimy dzisiaj płacić w rachunkach za energię. Umowy były dla wybranych, nie dla wszystkich, po znajomości. Normalny Kowalski przedsiębiorca z 1-2 wiatrakami mógł tylko pomarzyć o takich dochodach, tanich kredytach i dotacjach 40-70%.
Mpo |
Kolega tak pisze jakby płacił za energię mniej kiedy certyfikaty spadły, chyba coś mu się pomyliło. Wstyd i jeszcze raz wstyd to są firmy zagraniczne i ponownie będzie 27 do 1 tylko że to nie eurowizja gdzie na swojego kandydata nie głosujemy.
alladyn-solar-batt |
Do MPO: ten kolega to znany wylizywacz sejmowych kontrafałd.To wszystko tłumaczy...
GniazdoPislamu |
Ten kolega to po prostu MendaPV, inaczej J.W.
cvc |
Amerykanie powinni zglosic bezprawne zachowanie do prokuratury ! Zarzad, lacznie z osobnikiem "wszystko moge" powinien dostac zarzuty z art. 296 paragraf 1, 2 i 3 i raz na zawsze zniknac z biznesu.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...