A. Piotrowski, ME: morska energetyka wiatrowa ma szanse dopiero po 2030 r.

A. Piotrowski, ME: morska energetyka wiatrowa ma szanse dopiero po 2030 r.
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Mimo, że morska energetyka wiatrowa w Europie już weszła w fazę intensywnego rozwoju, a inwestorzy planujący budowę morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego posiadają już ważne umowy na przyłączenie do sieci morskich farm wiatrowych o mocy ponad 2 GW, Ministerstwo Energii przekonuje, że offshore w Polsce i na świecie ma szansę na rozwój dopiero w perspektywie roku 2030.

Ministerstwo Energii nadal nie przedstawiło jasnego stanowiska w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, a inwestorzy, spośród których najbardziej zaawansowane projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku mają Polenergia i PGE, nie wiedzą jak i czy w ogóle rząd chce wspierać realizację takich inwestycji, co wstrzymuje budowę pierwszych polskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Z cytowanej przez ISB News odpowiedzi na interpretację poselską, której autorem jest wiceminister energii Andrzej Piotrowski, możemy dowiedzieć się m.in. że morska energetyka wiatrowa nie przyczyni się do rok 2020 do zwiększenia produkcji energii odnawialnej w naszym kraju, ponieważ – według wiedzy ME – żaden z inwestorów do tego czasu nie będzie gotowy z realizacją swojej inwestycji.

Wiceminister Piotrowski wyraża ponadto opinię, że sektor morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko w Polsce, ale również na świecie, ma szansę na rozwój dopiero w perspektywie roku 2030. Dodaje przy tym, że pierwsze inwestycje w morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku mogą stanowić m.in. szansę na pozyskanie zamówień przez spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W odpowiedzi cytowanej przez ISB News, wiceszef resortu energii ocenia ponadto, iż morskie farmy wiatrowe mogą utrudniać funkcjonowanie krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez wahania generacji.

Tymczasem w ostatnim czasie Eryk Kłossowski, prezes spółki PSE, która zarządza krajowym systemem elektroenergetycznym, wypowiadał się pozytywnie o budowie morskich farm wiatrowych i podkreślał ich potencjalnie pozytywny wpływ na krajową energetykę.

Jak podaje europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, w 2016 roku w Europie uruchomiono morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,558 GW, a ich łączny potencjał wzrósł do 12,631 GW.

Potencjał morskich wiatraków w Europie powinien rosnąć także w kolejnych latach dzięki ogłoszonym w ubiegłym roku finalnym decyzjom inwestycyjnym dotyczącym budowy kolejnych morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Wartość tych inwestycji szacuje się na 18,2 mld euro, co oznacza wzrost rok do roku o 40 proc.

Dzięki tym projektom europejski potencjał offshore ma się zwiększyć o 4,948 GW, z czego połowa zatwierdzonych w 2016 r. instalacji ma powstać na wodach należących do Wielkiej Brytanii.

Zdaniem WindEurope, w tym roku w Europie powinny powstać morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy około 3 GW, a do roku 2020 potencjał europejskiego sektora offshore ma wzrosnąć do 25 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kujawiak |
Ten osiołek nie wie o czym gada. Przecież już powstają pierwsze farmy offshore, bez jakichkolwiek dotacji. Po prostu się to opłaca.
Master |
I Polenergia dostała następnego kopniaka...
Mietek |
W 2030 będziemy otoczeni wiatrakami z każdego kraju który ma dostęp do morza, pewnie Czechy ze Słowacją też będą mieć a my w czorny dupie będziemy, po 2020 to będzie technologia która powinna dawać sobie radę bez subsydiów
SPS |
W przyszłym roku moc europejskich, morskich farm wiatrowych osiągnie poziom równy prawie połowie mocy polskiego system el-energetycznego, a ten geniusz mówi o 2030 roku?! Cyt.: "...nie przyczyni się do roku 2020 do zwiększenia produkcji energii odnawialnej w naszym kraju, ponieważ – według wiedzy ME – żaden z inwestorów do tego czasu nie będzie gotowy z realizacją swojej inwestycji" - aha, czyli ponieważ i tak żaden inwestor nie byłby gotowy to można dalej odciągać decyzje tej sprawie, ot logika pisowskich dziadków węglowych.
IXI |
Bo dopiero po 2030 roku wiatr zacznie mocno wiać. "Mądry" Piotrowski opiera swe dywagacje na długoterminowych prognozach pogody u wróżki.
Wis |
PRL- bis.Wtedy też w każdym ministerstwie na pęczki było niedouczonych partyjnych.
Genwar |
Jak ten kretyn może patrzeć w przyszłość na rok 2030, skoro ME nie jest w stanie dać wiarygodnych prognoz na miesiąc, no może z wyjątkiem podwyżek cen za przesyły energii itp.
OZE_X |
Jak będzie miała robić to PGE EO ze swoja kadrą Dyrektorów z eksploatacji to zupełna klapa. Dobrze, że przyszedł człowiek z Radomia to zrobi z nimi porządek. Pierwszy ruch z Pawłem to wspaniały. Ten Pan jak można to dobrze zrobić. Gratulacje dla Pani Marty.
anonim |
Wina PO-wców, mogli zamknąć te nierentowne kopalnie, ale się bali górników i to odciągali w nieskończoność. Teraz kolejni mają zgniłe jajo i dalej wszyscy dopłacamy. A w 2030 to nikt już nie będzie w europie miał elektrowni węglowych. Cena prądu z wiatraków i paneli zniszczy inne formy wytwarzania.
elektryk |
@anonim - bredzisz chłopcze. W przyszłym roku znika obowiązek zakupu energii od instalacji powyżej 0,5 MW i nikt normalny nie kupi chaotycznie produkowanej badziewskiej energii elektrycznej z wiatraków za cenę wyższą niż 100 zł/MWh. Niemieckie sieci energetyczne dopłacają zakładom produkcyjnym, żeby pobrały ten goowniany prąd gdy mocno wieje, bo jego nadmiar rozsadza sieci. Ten Piotrowski powinien powiedzieć jak jest: wiatraków w Polsce JEST ZA DUŻO i w przypadku silnych wiatrów i małego zapotrzebowania na moc (jak w ostatnie Boże Narodzenie) mogą rozwalić krajowy system elektroenergetyczny. Więc żadnych wiatraków na morzu. Ale Piotrowski jest na tyle słabo rozwinięty, że nawet tego wprost nie potrafi wyartykułować, tylko gaworzy bez sensu o jakimś 2030 roku...
brembino |
debil. To się już dzieje. Na naszych oczach zmienia się energetyka. No ale wg Pis lepiej truć się węglem. Ważne że nasz, narodowy,katolicki węgiel....
anonim |
@elektryk amator - to ty bredzisz chłopczyku, w Danii jest 49,7 procenta energii z wiatraków i nie rozsadza żadnej sieci, u nas nadmiar ? Taki żarcik chyba. Chłopczyku ja nie pisałem o następnym roku tylko 2030, magazyny energii są tutaj brakującym elementem. Ostatnie 7 lat chłopczyku to 70 procentowy spadek cen paneli i wiatraków, to od jutra to będą drożej tak ? Razem z kosztem magazynów energii, cena z "niestabilnych" źródeł będzie tańsza niż węgiel. I zapomniałeś, że w 2030 cena wyemitowanego CO2 nie będzie taka jak dzisiaj. Chyba, że wyjdziemy z EU i odetniemy kable do sąsiadów.
sol |
@elektryk. W Portugalii przez parę dni ta "goowniana energia" z wiatru zaspokoiła całkowite zapotrzebowanie krajowe i niczego nie rozwaliła. Dekarbonizacja jest koniecznością ogólnoświatową i to raczej energia z węgla jest "goowniana". I szybciej Ty, górnicy i PIS zrozumiecie tę cywilizacyjną zmianę tym lepiej dla was.
Inż. |
@sol - bzdury piszesz. Nie porównuj portugalskiego systemu energetycznego do polskiego, bo są kompletnie inne. Nasze elektrownie węglowe nie mogą zejść poniżej krytycznego poziomu dostarczanej mocy, bo inaczej będziemy mieli blackout. To nie są gazówki uruchamiane szybko i kiedy się chce.
Seb |
'Inż - elektryk ' = pisowski - troll.
sol |
@Inż. Proponuję, żebyś przeczytał cały tekst artykułu, bo wydaje mi się że polemizujesz nie ze mną tylko z prezesem PSE p. Erykiem Kłossowskim.
Blowing |
Przestańcie już z tym wiatrowym syfem.
Mm |
Do Blowing@nadajesz się z tym twoim Piotrowskim do psychiatryka.Tacy ten kraj ciągną do średniowiecza.
ENRGY |
A więc przyjdzie ten dzień w którym prąd z wiatru bedzie tąńszy niż z węgla. Narazie mantra jest "nie warto inwestowac w OZE dopóki nie jest konkurencyjne". Jak bedzie konkurencyjne to nasze ministerstwo w 24h przestawi nasza energetykę? Nikt nie bierze pod uwagę, że transpormacja to przynajmniej 20 lat. Jeżeli zaczniemy w 2030 roku to przez 20 lat bedziemy mieć droższy prąd ze starych źródeł. W ten sposób wybulimy tyle samo co kraje inwestujące w OZE z tym, że my wszystko zbudujemy na ich technologii
Elec |
Ja tam nikomu nie zabraniam rozwijać energetyki wiatrowej ale NIE Z MOJEJ KASY!!
Zara |
@Elec, a na węgiel nie szkoda?

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...