Flandria inwestuje w pływające elektrownie PV

Flandria inwestuje w pływające elektrownie PV
Fot. Ciel et Terre
REKLAMA

Rząd belgijskiego regionu Flandrii realizuje program, który wspiera inwestycje polegające na umieszczeniu elektrowni fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych. Do tej pory przyznano dofinansowanie na 8 "pływających" farm PV.

Umieszczanie paneli fotowoltaicznych na pływających platformach na zbiornikach wodnych to alternatywa na zwiększanie produkcji energii słonecznej zwłaszcza w regionach, w których na przeszkodzie w realizacji inwestycji w fotowoltaikę staje ograniczona podaż gruntów.

Z pewnością do takich regionów można zaliczyć belgijską Flandrię, której rząd wprowadził w ubiegłym roku program wsparcia pilotażowych inwestycji w „pływającą” fotowoltaikę.

Kilka miesięcy temu władze belgijskiego regionu przyznały 2 mln euro dla dwóch tego rodzaju projektów, a teraz zdecydowano o przyznaniu kolejnych subsydiów w wysokości 4,1 mln euro dla sześciu projektów, których łączna moc sięgnie 11,1 MW, przy czym maksymalna wysokość wsparcia dla każdego projektu będzie mogła wynieść 25 proc. kosztów danej inwestycji.

Największy z projektów objętych rządowym wsparciem, którego moc sięgnie 5 MW, ma otrzymać 1,86 mln euro.  

Inny z projektów o mocy 2,5 MW, w przypadku którego wartość dotacji przyznanej przez rząd wyniesie 0,8 mln euro, zostanie również sfinansowany z crowdfundingu. W tym przypadku cel to również wykazanie, w jakim stopniu posadowienie paneli fotowoltaicznych na powierzchni zbiornika wodnego może przyczynić się do ograniczenia rozwoju alg.

Rząd Flandrii podkreśla innowacyjność dofinansowanych projektów, w których mają zostać zastosowane dwustronne panele fotowoltaiczne czy nowatorskie konstrukcje dedykowane "pływającej" fotowoltaice.

Największa inwestycja tego typu w Europie jest realizowana na południu Francji, w departamencie Provence-Alpes-Côte d’Azur. Powstaje tam pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 17 MW, na którą złoży się 47 tys. modułów fotowoltaicznych PERC, wykonanych w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).

Stosowanie elektrowni fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych oznacza wyższe koszty niż w przypadku analogicznych konstrukcji stawianych na gruncie, jednak wyższy CAPEX takich inwestycji mogą równoważyć wyższe uzyski energii z takich instalacji. Więcej na ten temat w artykule: Ile kosztuje energia z fotowoltaiki na wodzie?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...