Ikea zaczyna sprzedaż fotowoltaiki w Niemczech. Od 4,7 tys. euro

Ikea zaczyna sprzedaż fotowoltaiki w Niemczech. Od 4,7 tys. euro
Fot. IKEA
REKLAMA

Po uruchomieniu sprzedaży domowych zestawów fotowoltaicznych na kilku europejskich rynkach Ikea w końcu wchodzi ze swoją ofertą na największy europejski rynek PV, rozpoczynając sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Niemczech.

Jak podaje niemiecki „PV Magazine”, z początkiem lutego w ramach oferty „Solstrale” Ikea rozpocznie sprzedaż za naszą zachodnią granicą domowych instalacji fotowoltaicznych, których cena wraz z kosztami instalacji ma się zaczynać od 4,73 tys. euro.

Uruchomienie sprzedaży fotowoltaiki w Niemczech miały poprzedzić testy tej oferty prowadzone od października ub.r. w pięciu niemieckich sklepach Ikei.

Wiadomo, że na niemieckim rynku Ikea będzie współpracować z wywodzącą się z Wielkiej Brytanii firmą instalacyjną Solarcentury, która w tym celu utworzyła nowy niemiecki oddział.

Mimo, że Niemcy to największy w Europie rynek fotowoltaiczny, Ikea decyduje się na wejście na niego ze swoją ofertą w zakresie PV dopiero po kilku latach od uruchomienia sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w pierwszym europejskim kraju, czyli w Wielkiej Brytanii.

W międzyczasie Ikea uruchomiła jeszcze sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Holandii, Szwajcarii, Belgii, a także w Polsce.

W naszym kraju domowe instalacje fotowoltaiczne są dostępne w sklepach Ikei od drugiego kwartału 2017 r., wraz z opcją sfinansowania takiej inwestycji z preferencyjnego kredytu realizowanego przy współpracy z obsługującym klientów Ikei bankiem Ikano.

Jak podawał wcześniej serwis prasowy Ikei w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, po kilku miesiącach od uruchomienia sprzedaży fotowoltaiki w Polsce, w ramach oferty „Energia słoneczna dla domu” – realizowanej we współpracy z firmą instalacyjną Geo Solar – sprzedano i zainstalowano około 100 domowych systemów  PV – najwięcej w województwach śląskim i mazowieckim.

W połowie ubiegłego roku Ikea informowała portal, że średnia moc wykonywanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych sięga 5 kWp, na co składa się 18 modułów monokrystalicznych, przy czym klienci mieli preferować moduły typu „black frame”. Średnia cena sprzedawanych instalacji miała wynosić 27 tys. zł. Serwis prasowy firmy nie podał już jednak odpowiedzi na pytanie o wolumen zrealizowanych instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne Ikea montuje również na dachach swoich centrów handlowych. Już w 1997 roku Ikea zainstalowała panele fotowoltaiczne na elewacji i na dachu swojego sklepu w Älmhult w Szwecji. Była to największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii.

Do 2020 r. szwedzki koncern ma przejść całkowicie na energię odnawialną. Ikea już teraz zaspokaja 100 proc. swoich potrzeb na energię elektryczną m.in. w Polsce – głównie dzięki posiadanym w naszym kraju farmom wiatrowym.

Więcej o założeniach fotowoltaicznej oferty Ikei w Polsce w artykule: Szczegóły oferty Geo Solar dla klientów Ikei. Instalacje średnio za 4,5 tys. zł/kWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Rr |
Proponuję instalacje PV sprzedawać w paczkach w Lidlu i Biedronce
Dawid |
@Rr - tak będzie za 5lat to tylko kwestia czasu. w 1998 roku kupiłeś komórkę tylko w ERA, Centertel i może Orange. Dziś kupisz komórkę w Biedronce.
gr |
Komórka chaty Ci nie spali, pv już może. ale co ja tam wiem.
Asad |
gr, komurka nie spali chaty? Hmmm....
John_USA |
@ gr - twój możg juz się spalił co widać po komentarzu :)
MlaskaczWaflami |
100 instalacji, szału nie ma. Ale patrząc na cenę, to w zasadzie nie ma się czemu dziwić :>
jestem za |
Dlaczego nie, ja bym chętnie sam zmontował na gruncie zestaw PV ale nie mogę znaleźć w lobby elektryków takiego co chciałby przejrzeć instalację i potwierdzić poprawność wykonania z wymogami. Tak się boją zarobić na tym, a może właśnie boją się że utracą dochód z montażu jak więcej osób sobie sama poradzi z montażem ?
MlaskaczWaflami |
Jakie lobby elektryków? :P Masz grunt to montuj, nie rozumiem problemu? Chyba że jesteś jednym z tych kolesi, którzy są za leniwi żeby zdobyć wiedzę, zadają durne pytania a jak są olewani, to wymyślają lobby elektryków :]
jestem za |
Mam jeszcze dylemat czy kupic panele polikrystaliczne Scharpa 275 czy monokrystaliczne Lg 330 lub 390 Elektrycy nie chca mi podpowiedziec:/
IXI |
Tylko monokrystaliczne. Nie kupuj polikrystalicznych, które wymyślono w czasach, gdy monokrystaliczne były jeszcze bardzio drogie. Dziś róznica w cenie jest prawie żadna.
jestem za |
róznica w cenie to 40% podobno polikrystaliczne działają lepiej w Polsce bo jest więcej światła rozproszonego ale czy to nastepny mit jak ich wiele w necie
IKEA |
Spółka Geosolar która z Ikea w polsce podpisała umowę, nadal śpi i nic nie realizuje... Pytanie do IKEA Polska, czemu sobie wybraliście najgorszego na świecie podwykonawcę pod swoje instalację?
alladyn-solar-batt |
Do John_USA: mogę wskazać gdzie w Polsce PV doprowadziło do takiego pożaru, ale Ty mów i pisz o tych sprawach o jakich mads tylko częściowe pojęcie co uważasz
jestem za |
Niestety jak pytam, czy potwierdza mi poprawność wykonania instalacji PV to nikt nie chce przyjść a bez tego żaden OSD nie podpisze ze mną umowy na przyłączenie do sieci.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...