Tak prosumenci mogą obniżać popyt na energię z sieci

Tak prosumenci mogą obniżać popyt na energię z sieci
Udział fotowoltaiki w miksie energii stanu Południowa Australia w dn. 21.10.2018. Fot. Reneweconomy
REKLAMA

Australia to od lat jeden z największych rynków dachowej fotowoltaiki. To, jaki wpływ może mieć ta technologia na system energetyczny, już teraz wyraźnie widać na wykresach popytu na energię z sieci.

Przed kilkoma dniami system energetyczny stanu Południowa Australia odnotował kolejny, rekordowo niski popyt na energię z sieci. W niedzielne południe, w dniu 21 października, udział generacji z elektrowni fotowoltaicznych w konsumpcji energii elektrycznej sięgnął nawet 54 proc. (część energii produkowanej z PV od razu konsumowano na miejscu i nie trafiła ona do sieci).

To przełożyło się na rekordowo niskie zapotrzebowanie na energię z sieci, które w szczycie produkcji energii słonecznej spadło do poziomu 595,4 MW. Tymczasem jeszcze kilka lat wcześniej najniższe zapotrzebowanie w Południowej Australii, odnotowane w Boże Narodzenie 2012 r., przekraczało 1000 MW, rok później spadło poniżej tej wartości, a rekord odnotowany w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w roku 2014, wynosił jeszcze około 800 MW.

Obecnie moc elektrowni fotowoltaicznych w stanie Południowa Australia wynosi około 930 MW, co stanowi ok. 1/6 całkowitego potencjału fotowoltaiki w Australii.

Australijski regulator rynku energetycznego ocenia, że w najbliższych latach podaż energii słonecznej w południowej i zachodniej Australii może zacząć przekraczać popyt.

Rozwiązanie to aktywowanie w tym czasie popytu – m.in. dzięki wprowadzeniu dynamicznych taryf, które mogą zachęcać odbiorców do konsumowania większych ilości energii w czasie dużej podaży, a więc niskich cen.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez australijską firmę konsultingową Roy Morgan, w marcu ub.r. już 23,3 proc. gospodarstw domowych w Australii korzystało z energii produkowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Najwyższy odsetek gospodarstw domowych z własną instalacją fotowoltaiczną był w stanie Południowa Australia (32,8 proc.), następnie w Queensland (30,2 proc.), a także w Zachodniej Australii (26,6 proc.), gdzie zanotowany wzrost osób produkujących własną energię miał się przełożyć w lecie ubiegłego roku na spadek szczytowego zapotrzebowania na moc w lokalnym systemie elektroenergetycznym o 7,2 proc. (o 265 MW).

W tym roku australijski regulator Australian Energy Market Commission (AEMC) zaproponował w nowej edycji swojego corocznego raportu pakiet rekomendacji mających na celu lepsze wykorzystanie przez system energetyczny możliwości, które dają nowe technologie i decentralizacja wytwarzania energii.

Więcej na ten temat w artykule: Australijski regulator chce nowych zasad rynku energetycznego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jaroom |
U nas to nie przejdzie Jak zaplanować podatki w takiej sytuacji

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...