Wkrótce wniosek o zmiany w IRiESD w zakresie mikroinstalacji

Wkrótce wniosek o zmiany w IRiESD w zakresie mikroinstalacji
Fot. Energa Wytwarzanie
REKLAMA

Krajowi operatorzy systemów dystrybucyjnych finalizują prace nad zmianami do Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD), które dotyczą zasad przyłączania i współpracy z siecią mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Propozycje istotnych zmian zasad funkcjonowania mikroinstalacji OZE w sieci dystrybucyjnej krajowi operatorzy systemów dystrybucyjnych – PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator i Enea Operator – przedstawiły już na przełomie 2017 i 18 r.

Zaproponowane wówczas zmiany miały wejść w życie już na przełomie I i II kwartału br., jednak po krytyce – m.in. ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, który musi te zmiany zatwierdzić – wstrzymano ich implementowanie, a krajowi operatorzy zabrali się za modyfikację zaproponowanych warunków.

Autorom zmian – operatorom sieci dystrybucyjnych – zarzucono brak konsultacji proponowanych regulacji, które mocno zaingerują w rynek mikroinstalacji OZE. Podczas trwających dwa tygodnie konsultacji operatorzy nie zebrali żadnych uwag. O tamtych konsultacjach jednak szerzej nie informowano, wobec czego branża dowiedziała się o nich z reguły po fakcie.

Po tamtej krytyce zrzeszające operatorów Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej latem przedstawiło zaktualizowane założenia zasad przyłączania i współpracy z siecią mikroinstalacji. W stosunku do wcześniejszych propozycji do nowego projektu aktualizacji IRiESD wprowadzono istotne zmiany, w dużej mierze korzystne dla instalatorów i prosumentów, a także ogłoszono mające trwać 4 tygodnie konsultacje.

W pierwotnej wersji projektu proponowano m.in. wymóg przyłączenia trójfazowego dla mikroinstalacji o mocy ponad 3 kW, podczas gdy przyłączenia jednofazowe (lub trójfazowe) można byłoby wykonywać tylko w przypadku mocy mniejszej lub równej 3 kW.

Ponadto najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych zaproponowali wprowadzenie zdalnej możliwości odłączania od sieci mikroinstalacji o mocach do 10 kW, a w przypadku przedziału mocy 10-40 kW postulując możliwość zdalnego sterowania mocą czynną.

W nowej wersji projektu Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych w zakresie obligatoryjnego stosowania falownika trójfazowego zaproponowano podniesienie progu mocy mikroinstalacji z 3 kW do 3,68 kW – jak poinformowali OSD – „z uwagi na krytyczne głosy branży”.

Więcej o zmianach zaproponowanych w IRiESD przez PTPiREE w artykule: Nowe wymogi w zakresie przyłączania mikroinstalacji. Drugie podejście.

Kiedy proponowane zmiany w IRiESD mogą wejść w życie? PTPiREE w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl informuje, że prace nad finalnym projektem zmian w Karcie są finalizowane, a wnioski w tej sprawie powinny zostać skierowane przez poszczególnych OSD do Urzędu Regulacji Energetyki do końca tego miesiąca. Zmiany wejdą w życie po zaakceptowaniu ich przez URE.

PTPiREE na razie nie informuje, co po konsultacjach i rozpatrzeniu przez OSD zebranych uwag zmieni się w finalnej wersji projektów IRiESD redagowanych przez poszczególnych operatorów.

Z wcześniejszych zapowiedzi wiadomo, że zmiany mają objąć tylko nowe mikroinstalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD. Co więcej, w zakresie regulacji dotyczących minimalnego progu mocy mikroinstalacji, które wprowadzą obowiązek montażu falownika trójfazowego, obowiązywać ma odpowiednie vacatio legis.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OSD |
Spokojnie na stare instalacje też się bat znajdzie.
Tylewtemacie |
Na Ciebie również. Pewnie nie wiesz skąd Ci przy....li , a zapowiada się grubo.
OSD |
No grubo będzie, o grubo. Ale piszczeć to będziecie cienko.
John_Snow |
do OSD : Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Osoby uprawiające trollowanie nazywane są trollami.Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie (Źródło: WikiPedia)
ciekawy i podejzliwy |
Ciekaw jestem, ile to kosztowało wiodącego i jedynego producenta falowników trójfazowych w przedziale mocy 3.7-4.6 kw,,,,ale zarobek będzie w setkach milionów przy obecnej koniunkturze na fotowoltaikę w tym dziwnym kraju.... Pewno zaraz odezwie sie trol opłacany tez przez te Firmę....... Jednak dalej można się dogadać i nic się nie zmieniło !!!!!! Jak za czasów * Sztabki *!!!
zielony |
Same pojawienie się trola w tak sisłym i wąskim temacie ,wskazuje na to ,że ktoś tu gra nie czysto i chodzi o spoąa kasę....trol nie wzioł sią z nikąd .na tym forum.... podobnie było na face booku .Temat jest głęboko penetrowany przez grupy wpływów... PO co z rresztą ma sie rozwijac fotowoltaika w polsce ,skoro dziennne, non-stop odbieramy od niemców 2000Mw(moc elektrowni rybnik)pochodzacej z ich zielonej ,drogiej energi.....
Krzysiek |
SMA, Solaredge i Fronius ma w swojej ofercie inwertery 3 fazowe od 3 kW w górę więc można wybierać. Dla sieci rozwiązania 3 fazowe są po prostu lepsze.
OSD |
do John_Snow jakie trollowanie. Realista. A Ty myślisz, że stare PV będą inaczej traktowane jak pojawią się problemy w sieciach przesyłowych? Kto za to zapłaci?
OSD |
do John_Snow jakie trollowanie. Realista. A Ty myślisz, że stare PV będą inaczej traktowane jak pojawią się problemy w sieciach przesyłowych? Kto za to zapłaci?
Wojtek |
Unijne wytyczne dla instalacji mniejszej niż 800 W nie wymaga niczego nowego.
prosument |
OSD | 2018-10-11 22:09:01 - powiedz mi czemu w takim razie nikt nie wyciąga konsekwencji od OSD, które deklarują dostępność większej mocy niż pozwalają ich urządzenia - tylko do trafo w mojej wsi podpiętych jest blisko 5krotnie więcej domów z deklarowaną mocą przyłączy na 14kW niż to trafo może obsłużyć - to jawne narażanie odbiorców na dostawy energii o niskiej jakości oraz ryzyko uszkodzenia odbiorników energii, które mogą być zasilanie zbyt niskim napięciem - dla mnie sprawa jest jasna, że jest to prawne usankcjonowanie wyłudzeń polegających na poborze opłat za dostępność sieci na poziomie wyższym niż możliwy do zaoferowania
prosument |
... niż możliwy do zrealizowania (taki miało mieć sens powyższe)
zielony |
do wojtek@ unijne wytyczne są takie,że mamy kupować drogą energię z Niemiec !!!!! tu można zobaczyć skąd i dokąd co płynie on-line 24h https://www.pse.pl/home
zielony ciemnigród |
zielony do Krzysztof @ Które modele od SMA, są na 3 fazy i między 3-4 kw ???? SolarEdge,to mała Izraelska ,nie licząca się firma,ale jest dzięki niej wybór ? Który z krajów na świecie ma ten przepis 3.7 kw na fazę...proszę nas oświecić ...? ale nie sciemniać, bo mamy w końcu GOOGLE
Polak |
Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi. Tyle darmowej kasy do wyrwania a tak mało czasu do następnych wyborów i kolejnych roszad....

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...