Dotacje na OZE na Podkarpaciu. Szanse ma tylko jeden beneficjent

Dotacje na OZE na Podkarpaciu. Szanse ma tylko jeden beneficjent
Fot. Greenpeace Polska, flickr cc
REKLAMA

Zarząd Województwa Podkarpackiego rozpoczął kolejny nabór wniosków na unijne dofinansowanie na "parasolowe" inwestycje w odnawialne źródła energii. Nabór będzie prowadzony przez dwa tygodnie. Wniosek może złożyć jednak tylko jeden potencjalny beneficjent.

W województwie podkarpackim rozpoczął się nabór wniosków w konkursie z działania 3.4 Rozwój OZE – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (RPPK.03.04.00-IZ.00-18-003/18) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Uprawnione do złożenia wniosku jest wyłącznie Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Budżet konkursu sięga 2,123 mln zł. Maksymalny poziom unijnego dofinansowania wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego jest już beneficjentem liczonych w dzisiątkach mln zł unijnych dotacji, przyznanych z wcześniejszych konkursów z działania 3.4 z podkarpackiego RPO.

W ramach wcześniejszego konkursu nr RPPK.03.04.00-IZ.00-18-001/17 pozyskano dotację w wysokości aż 35,65 mln zł na "parasolowy" projekt warty 45,41 mln zł. Natomiast w ramach konkursu RPPK.03.04.00-IZ.00-18-002/17 przyznano dofinansowanie w wysokości 12,1 mln zł na projekt warty 22,64 mln zł. Termin realizacji obu projektów mija już 31 grudnia br.

Gminy, które pozyskały unijne dotacje z "parasolowych" konkursów dotyczących OZE, muszą podpisać umowy z mieszkańcami, którzy skorzystają z unijnego dofinansowania, a następnie ogłosić przetargi na wykonanie instalacji.

W lipcu br. Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego rozstrzygnęło ostatni przetarg na realizację instalacji fotowoltaicznych w ramach wcześniejszego projektu dofinansowanego ze środków unijnych.

Przetarg na wykonanie instalacji PV w domach mieszkańców gmin działających w ramach Stowarzyszenia wygrała firma Hymon Energy z Tarnowa. Chodzi o dostawę i montaż 2178 instalacji fotowoltaicznych oraz dodatkowo, w ramach prawa opcji, do 1000 instalacji PV o jednostkowej mocy nie mniejszej niż 3 kWp.

Jeden z oferentów złożył jednak odwołanie i oczekiwane jest rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej. To opóźni wykonanie instalacji, jednak Stowarzyszenie zapewnia, że wpisana do wniosku data wykonania zadania – 18 listopada 2019 r. – nie jest zagrożona.

W ramach unijnego budżetu na lata 2014-2020 województwo podkarpackie przeprowadziło już w swoim RPO także inne konkursy, dzięki którym dofinansowane zostaną inwestycje w odnawialne źródła energii.

W ramach przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku konkursu z działania 3.1 „Rozwój OZE – projekty parasolowe” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego złożono 69 wniosków na łączną kwotę dofinansowania około 565,4 mln zł, przy całkowitym koszcie wszystkich projektów rzędu 773,4 mln zł. Tymczasem na dofinansowanie projektów udostępniona została kwota 120 mln zł.

Listę rankingową w tym konkursie Zarząd Województwa Podkarpackiego zatwierdził w sierpniu ubiegłego roku, wybierając do dofinansowania pierwsze 14 projektów, w tym dwa, które dostały dofinansowanie dzięki zwiększeniu budżetu konkursu do 135,8 mln zł.

Jednocześnie władze woj. podkarpackiego wystąpiły do Ministerstwa Rozwoju o zwiększenie alokacji o 50 mln zł, co miałoby pozwolić na objęcie dofinansowaniem kolejnych 5 projektów z listy rezerwowej – te projekty wybrano do dofinansowania już w kolejnym miesiącu, a pod koniec 2017 r. wybrano jeszcze 6 projektów.

Ponadto Zarząd Województwa Podkarpackiego wystąpił z inicjatywą przesunięcia środków w ramach Osi priorytetowej III "Czysta energia" poprzez m.in. zwiększenie alokacji w działaniu 3.1 o około 180 mln zł, do czego wymagana jest już jednak zgoda Komisji Europejskiej.

W maju tego roku Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego opublikował listę wybranych do dofinansowania wniosków, które złożono w przeprowadzonym w ubiegłym roku konkursie z działania 3.1 "Rozwój OZE" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wnioski w tym konkursie przyjmowano od grudnia 2016 r. do końca maja ub.r.

Ostatecznie na liście rankingowej znalazło się pozytywnie ocenionych 141 wniosków, wśród których 33 to projekty zgłoszone przez spółki mające w nazwie "Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej”. Więcej na ten temat w artykule: Parafie z Podkarpacia będą produkować energię za dotacje z UE.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Pv_fan |
Piszcie aktualne informacje. Hymon nie wygrał przetargu w Rof.
kaja |
@Pv_fan- Hymon złożył najlepszą ofertę - wygra ten z kim podpiszą umowę trwa odwołanie
Pv_fan |
Właśnie po podpisaniu umowy można pisać o wygranej w przetargu, a nie gdy trwa odwołanie.
Marek |
Jeśli jest jeden beneficjent, a potem konkretna pula jedynych słusznych wykonawców to jest przekręt!!! Całe dotacje do OZE to przekręt i kasa dla przyjaciół królika, a ludzie mają instalowane byle co i byle jak!

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...