Parafie z Podkarpacia będą produkować energię za dotacje z UE

Parafie z Podkarpacia będą produkować energię za dotacje z UE
Fot. PV Energia Polska
REKLAMA

W ramach konkursu na unijne dofinansowanie do inwestycji w odnawialne źródła energii w województwie podkarpackim fundusze z Unii Europejskiej trafią m.in. do 33 parafii rzymskokatolickich. Zainteresowanie podkarpackich parafii fotowoltaiką to zasługa działalności byłego senatora Prawa i Sprawiedliwości.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego opublikował listę wybranych do dofinansowania wniosków, które złożono w przeprowadzonym w ubiegłym roku konkursie z działania 3.1 "Rozwój OZE" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Do konkursu mogły przystąpić jednostki samorządu terytorialnego i ich spółki, inne podmioty publiczne, przedsiębiorstwa, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y czy organizacje pozarządowe.

Przedmiotem dofinansowania może być budowa instalacji odnawialnych źródeł energii – elektrowni wodnych, wiatrowych i biomasowych o mocy do 5 MWe, elektrowni słonecznych o mocy do 2 MWe/MWt, elektrowni geotermalnych o mocy do 2 MWt przy braku limitu MWe, biogazowni o mocy do 1 MWe przy braku limitu dot. MWt.

Wnioski w tym konkursie przyjmowano od grudnia 2016 r. do końca maja ub.r.

Budżet konkursu sięga 70 mln zł. Minimalną wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie ustalono na 500 tys. zł. Maksymalna, dopuszczalna kwota dofinansowania projektu wynosi 10 mln zł.

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych, przy czym zgodnie z nową praktyką rozliczania podatku od towarów i usług w ramach projektów unijnych taki podatek uznaje się za niekwalifikowalny.

Po ocenie formalnej na liście było 285 wniosków na łączną wartość dotacji sięgającą około 300 mln zł, przy czym pierwotnie miało wpłynąć 495 aplikacji przy wnioskowanym dofinansowaniu na 474,6 mln zł.

Przeważały wnioski dotyczące fotowoltaiki – w tym budowy wolnostojących farm fotowoltaicznych o mocach sięgających nawet kilku megawatów, ale złożono też sporo aplikacji związanych z budową mniejszych, dachowych systemów PV na dachach przedsiębiorstw czy obiektów użyteczności publicznej.

Na liście wniosków pozytywnie ocenionych w ramach oceny formalnej znalazły się także 103 wnioski złożone przez poszczególne parafie z Podkarpacia – wszystkie z „Parkiem Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej” w nazwie. Pierwotnie wnioski o unijne dofinansowanie miały złożyć aż 273 spółki parafialne, co oznacza, że ponad połowa wniosków nie przeszła przez ocenę formalną. 

Teraz władze woj. podkarpackiego opublikowały listę beneficjentów unijnych dotacji na OZE, z którymi powinny zostać podpisane umowy o dofinansowanie. To 141 wniosków, wśród których 33 to projekty zgłoszone przez spółki mające w nazwie "Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej”. Lista projektów wybranych do dofinansowania jest dostępna pod tym likiem.

Warunkiem podpisania umów o dofinansowanie z podkarpackimi parafiami jest uzyskanie pozytywnej opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Realizacja zgłoszonych do konkursu projektów powinna zostać zakończona do połowy przyszłego roku.

Parafialne Parki Energii Słonecznej

"Parki Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej” to efekt inicjatywy b. senatora PiS Kazimierza Jaworskiego, którą ponadto wsparli biskupi z Podkarpacia.

Instalacje fotowoltaiczne w podkarpackich parafiach mają stanąć na należących do nich niskiej jakości gruntach mających dostęp do sieci średniego napięcia. Aby możliwe było ubieganie się o unijne dofinansowanie, parafie utworzyły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których prezesami zostali proboszczowie.

Cel to produkcja energii z przeznaczeniem na potrzeby własne poszczególnych parafii. Nadwyżki mają być sprzedawane do sieci. Według wstępnych założeń moc poszczególnych instalacji miałaby wynieść ok. 100-200 kW.

Koszt takich inwestycji szacowany jest na ok. 500-800 tys. zł, z czego 85 proc. kosztów może pokryć unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W każdej z utworzonych w tym celu parafialnych spółek Sieć Parków Energii Słonecznej objęła po 5 proc. udziałów.

Oprócz parafii z Podkarpacia podobne spółki utworzyło kilka parafii z województwa lubelskiego, którym nie udało się jednak pozyskać unijnego dofinansowania w ostatnim konkursie na dotacje na odnawialne źródła energii w ramach lubelskiego RPO.

Co prawda na opublikowanej ostatnio liście wniosków złożonych w ramach analogicznego konkursu na OZE w woj. lubelskim znalazło się kilka aplikacji lubelskich parafii, jednak ze względu na zbyt małą liczbę punktów wszystkie umieszczono poza grupą wniosków wybranych do dofinansowania. Więcej o efektach tego konkursu w artykule: Prosumenci z tego województwa dostaną dotacje na niemal 600 mln zł.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seas |
Część finansowania z dotacji, część z tacy i PiS Państwo dołoży resztę. Żyć nie umierać. Dla Kowalskiego ograniczenia, dla kleru szeroka rzeka.
TobiSHow |
Teraz to unia i OZE dobre gdy byli ministranci ustalaja zasady dla swoich mentorow? Hipokryzja zaklamanie i zlodziejstwo.
ktoś |
dobrze że w PV, niedobrze że według innych zasad niż obywatele;
Felek |
Wszytsko w polsce jest z dotacji UE, sama polska BIEDĄ STOII :)
edoo |
Równi I Równiejsi! I to nie tylko w tym temacie!? Bogowie są na ziemi, a nie w niebie! Łatwo ich rozpoznać po czarnych sukniach i dużych brzuchach!?
Seas |
Parafia to wspólnota wiernych, czyli parafian. Co z pv będą mieli parafianie?
Seas |
Parafia to wspólnota wiernych, czyli parafian. Co z pv będą mieli parafianie?
Gf |
Dotacje jak dotacje. Zobaczymy czy senator będzie też wykonawcą instalacji. Tu dopiero lody się ukręcą.
Hiob |
A moim zdaniem to dobry pomysł. Jak na kościele będzie fotowoltaiczna to i parafianie chętnie zainwestują a i logo UE będzie się kojarzyło pozytywniej.
X |
@Seas, będą mieli to co zwykle. Zamiast nowej fury, proboszcz będzie płoszył ptaki lustrami (żart taki)
Wolny rynek |
Na tej liście są także prywatne firmy np dilerzy samochodowi z Rzeszowa. Naprawdę dotacje w takich kwotach dla prywatnych osób powinny być zakazane. Przecież pozycja tych prywatnych firm będzie o wiele lepsza niż firm których takich pieniędzy nie otrzymały.
Huob |
Wolny rynek nie istnieje.
Piotr |
Tu chodzi o sprawiedliwość społeczną. Dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a jest czarna strefa gospodarcza (watykańska) która tego nie robi. Kasa szanowni Państwo kasa ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania obcego państwa Watykan z naszych podatków oraz przelewów miliardów euro do Watykanu. Musi być kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS . Chcesz chodzić do kościoła i się modlić do zyda . Ok twoja sprawa ale twoi księża i biskupi muszą płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
Polak |
Kiedy kasa fiskalna dla kleru i obowiązki płacenia ZUS przez kler.
Polak |
Krzyż to symbol okupacji watykańskiej. Wisiała już w Polsce swastyka Lenin Stalin a teraz krzyż.
Polak |
Krzyż to symbol okupacji watykańskiej. Wisiała już w Polsce swastyka Lenin Stalin a teraz krzyż.

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...