Prosumenci z tego województwa dostaną dotacje na niemal 600 mln zł

Prosumenci z tego województwa dostaną dotacje na niemal 600 mln zł
Fot. Z.U.H. Chłodnictwo Klimatyzacja Tomasz Nowak
REKLAMA

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozstrzygnął rekordowy konkurs na unijne dofinansowanie na inwestycje w odnawialne źródła energii. Beneficjentami dotacji będą mieszkańcy niemal 200 lubelskich gmin. 

Zarząd Województwa Lubelskiego dokonał wyboru kolejnych projektów w ramach konkursu nr RPLU.04.01.00-IZ.00-06-001/16, działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Nabór wniosków w tym konkursie został przeprowadzony w pierwszej połowie 2016 r.

Kwota środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi aż 594,9 mln zł. Ta kwota obejmuje rezerwę finansową w wysokości 42,9 mln zł.

Maksymalny poziom dofinansowania z Unii Europejskiej określono na 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

W konkursie wnioski mogły składać jedynie jednostki samorządu terytorialnego i związane z nimi podmioty, a także jednostki sektora finansów publicznych oraz kościoły i związki wyznaniowe.

We wnioskach można było aplikować o dofinansowanie do montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, instalacji biomasowych oraz małych elektrowni wiatrowych.

Łączna moc instalacji w pojedynczym wniosku nie mogła przekroczyć – zgodnie z ogólnymi wymogami RPO – 5 MWe w energetyce wiatrowej, 2 MWe/MWth w energetyce słonecznej czy 1 MWe w przypadku instalacji biomasowych.

Wśród wniosków, które zostały zakwalifikowane do dofinansowania, są wyłącznie aplikacje złożone przez gminy. W tych przypadkach z dofinansowania skorzystają głównie ich mieszkańcy.

W sumie o dofinansowanie aplikowało 255 podmiotów, które przygotowały projekty warte w sumie 983,6 mln zł, wnioskując o dofinansowanie na 730,58 mln zł.

O dofinansowanie aplikowało też kilka parafii. Ich wnioski znalazły się jednak poza grupą 191 wniosków wybranych do dofinansowania.

Lista projektów wybranych do dofinansowania z działania 4.1 w ramach RPOWL 2014-2020 jest dostępna pod tym linkiem.

Obecnie w województwie lubelskim nie przewiduje się kolejnych naborów wniosków na unijne dotacje na odnawialne źródła energii, które w ramach RPOWL 2014-2020 można było pozyskać w ramach konkursów z działań 4.1 i 4.2. W drugim przypadku chodziło o dofinansowanie na projekty realizowane przez firmy.

Dotychczas w ramach perspektywy 2014-2020 przeprowadzono w działaniu 4.2 jeden nabór wniosków, który zakończył się w maju 2017 r. W tym przypadku podpisano już umowy z autorami 189 wniosków, którzy zrealizują instalacje OZE warte w sumie 188,55 mln zł przy wartości unijnego dofinansowania 83,51 mln zł. Aktualna lista aplikacji objętych dofinansowaniem w tym działaniu jest dostępna pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Deuter |
Skorzystałem z tego dofinansowania i .... nie jestem zadowolony. Dopiero kiedy byo już po wszystkim czyli zainstalowano mi kolektory podgrzewające wodę dowiedziałem się że można było też wybrać fotowoltaikę, która z powodu dużo większego dofinansowania była niewiele droższa a dałaby mi realnie znacznie lepszą stopę zwrotu. Ogólnie kolektory grzewcze dają za dużo energii już przez cały kwiecień (chociaż kwiecień jest mocno anomalny pogodowo więc może to krytyka na wyrost). Nawet nie wiem co będzie w czerwcu a przecież jak jest bardzo ciepło to ie potrzeba takiej gorącej wody do kąpieli. Zimą i tak woda jest grzana z pieca CO
LU |
@Deuter ciekawe dopiero wyniki podali, a ty już masz zainstalowane
klops z oze |
Podkarpacie ma juz od prawie roku rozstrzygnięte konkursy a malo która gmina jest w stanie znaleźć firmę wykonawcza ze względu na bardzo krótki okres wykonania inwestycji i dużą ilość gmin z uzyskanym dofinansowaniem. Dzisiaj nie pieniądze a brak wykonawców jest największym problemem. Jedynym wyjściem jest wydłużenie okresu realizacji inwestycji żeby male lokalne firmy mogły się podjąć takich realizacji bo duzych firm nie ma.
Deuter |
LU W art piszą że nabór wniosków prowadzą od 2016 roku. Mi kolektory instalowali w zeszłym roku. Jeszcze dodam, że ogólnie jestem zadowolony bo oczywiście dostałem tanio instalację grzewczą. Niezadowolenie dotyczy tego, że mogłem wybrac bardziej korzystną opcję a z braku pełnej informacji tejże nie wybrałem. I tak się zastanawiam czy przypadkiem brak pełnej informacji nie był zamierzony bo gdyby ludzie masowo rzucili się na fotowoltaikę (3.5kWp za niecałe 5000zł z własnej kieszeni plus kilkanaście tysięcy dofinansowania) to wtedy zabrakłoby szybko kasy. A tak gmina zrobiła o wiele więcej instalacji kolektorów (2600zł za instalację plus kilka tysięcy dofinansowania)
JacekZMC |
U mnie solary mają montować pod koniec maja. Składałem wniosek o panele fotowoltaiczne. Jednak Wójt powiedział że osoby które złożyły wniosek na fotowoltaike mają zrezygnować i złożyć na solary bo wtedy więcej ludzi dostanie pomoc. I gmina Zamość startowała tylko do solarów.
TTTT |
Podgrzewanie wody w domkach jednorodzinnych dla 4 osób to marnowanie kasy własnej i z Uni. Z fotowoltaiki lepsze efekty są ... również dla stabilizacji energetyki. Solary tylko dla szkół, moteli, itp. mają sens. Oczywiście rodziny 10osobowe też.
Deuter |
Właśnie spuszczam wodę z bojlera bo panele dostały 120 stC i się włączył alarm. 3 panele dla 4 - 5 osobowej rodziny to tylko pod warunkiem że wszyscy codziennie korzystają z prysznica albo z wanny (u mnie z rodzicami to jest różnie jesli chodzi o prysznic :-D, z wanny nikt obecnie nie korzysta) Chyba nakryję jeden panel jakąś białą szmatą bo jest za dużo energii w systemie.
Deuter |
aha Przypomniało mi się że z moich obliczeń wynikało że wystarczą 2 panele i zasobnik na wodę. Ale brat był mądrzejszy i uparł się na 3 panele :-)))
cuuube |
W Poznaniu aplikujący(105) wnioskowali o kwotę trochę ponad 405 milionów . Do Dyspozycji było 90 mln , wystarczyło dla 18 z czego ta ostatnia z listy musiała dołożyć ok 1,5mln ze swojej kieszeni . Niektórzy twierdzą ,że wschód Polski jest zacofany. Jak to się ma do kwot o których mowa? Lubelszczyzna prawie dwa razy wiecej niż Wlkp , a patrząc na komentarze gdyby nie naciski gmin to wyszło by powyżej 1 mld złotych . Pieniądze są tylko urzędasy trzymają je pod poduszką i boją się uruchomić , bo mieliby więcej roboty papierkowej . W Poznaniu nie dołożyli ani grosza , więc zamontowałem 6kWp za swoje . Cóż czas zwrotu dłuższy , ale i tak ze stopą zwrotu lepszą niż w banku. By w banku uzyskać odsetki w kwocie 3000 zł/rok trzeba zamrozić dobre 250 tysięcy (uwzględniając rabunkowy podatek Belki , 50/60 zł miesięcznie) . By z fotowoltaiki uzyskać stopę zwrotu 3000 zł/rok(niezapłacone rachunki za prąd) wystarczy zainwestować 30/35 tysięcy .
Aldebaran |
@Duster. Widać w skali mikro jak ważne jest magazynowanie energii. Ty wylewasz gorącą wodę, zamiast zainstalować jeszcze jeden zbiornik i mieć zmagazynowany wrzątek na pochmurne dni. Per analogiam, co ma zrobić BE z niechcianymi setkami MW z instalacji PV w słoneczny świąteczny dzień ?
SPS |
@Aldebaran: zainstalowanie zbiornika buforowego to dobry pomysł ale jak każdy magazyn kiedyś się zapełni (kilka słonecznych dni pod rząd). Sieć ogólnokrajowa zachowuje się nieco inaczej (efekt skali i współczynnik jednoczesności + import/eksport) choć oczywiście też może wystąpić nadwyżka podaży nad popytem. Dlatego OSD powinny mieć możliwość regulacji chwilowej mocy oddawanej na inwerterach, którą to możliwość powinni wykorzystywać tylko we faktycznie skrajnych przypadkach (a nie na swoje widzimisie).
Aldebaran |
@SPS Masz rację w przypadku nierównomiernego nasłonecznienia kraju, jednak podczas dni słonecznych w całym kraju ten efekt skali z PV nie występuje. Rozwiązaniem nie jest zdalne wyłączanie OZE przez OSD, tylko budowa magazynów energii w postaci elektrowni szczytowo-pompowych, CAES, wiatraków, elektrowni gazowych, i prosumenckich magazynów energii do spłaszczania charakterystyki produkcji/zapotrzebowania na moc. Oczywiście do tego inteligentna automatyczna sieć zdalnie sterująca poborem mocy niektórych urządzeń u użytkownika, zwłaszcza urządzeń cieplnych (bojler, piec akumulacyjny, a w przyszłości banku energii).

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...