Powstanie największa pływająca farma PV w Europie

Powstanie największa pływająca farma PV w Europie
Fot. Ciel et Terre
REKLAMA

Na południu Francji, w departamencie Provence-Alpes-Côte d’Azur, powstanie największa w Europie instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na zbiorniku wodnym. Sprzedaż energii zostanie objęta gwarancjami w ramach systemu aukcyjnego, a zarobią na niej m.in. mieszkańcy regionu, w którym powstanie farma PV.

„Pływającą” farmę fotowoltaiczną o mocy 17 MW zrealizuje francuski deweloper Akuo Energy, który zwiększy tym samym swój portfel odnawialnych źródeł energii, na który już teraz składają się instalacje o łącznej mocy około 1 GW.

Instalacja, na którą ma się złożyć ok. 47 tys. modułów fotowoltaicznych, będzie zlokalizowana na zbiorniku wodnym na terenie zamkniętego kamieniołomu.

Część finansowania, w wysokości 12,8 mln euro, zapewni bank Natixis. Co ciekawe, inwestycja zostanie częściowo sfinansowana również poprzez crowdfunding. Akuo Energy udostępni możliwość zakupu udziałów w tym projekcie mieszkańcom okolicznych gmin, a wiadomo, że jednym z inwestorów będzie gmina Piolenc, w której powstanie pływająca farma PV.

Inwestycja została objęta rządowym systemem wsparcia dzięki wygranej aukcji. Energia będzie sprzedawana na rynek, a do uzyskanych w ten sposób przychodów będzie przysługiwać wyrównanie – do ceny zgłoszonej i zagwarantowanej w aukcji.

Akuo Energy nie podaje planowanego uzysku energii, podając jedynie, że instalacja ma produkować energię w ilości zbliżonej do średniej konsumpcji 4733 gospodarstw domowych. We Francji wynosi ona około 4,76 MWh w skali roku. To, mnożąc przez podaną ilość gospodarstw domowych, dawałoby roczny uzysk energii na poziomie ok. 22,5 GWh.

Za wykonanie instalacji będzie odpowiadać francuska firma Ciel & Terre, czyli globalny lider w budowie pływających farm fotowoltaicznych, który ma już na koncie budowę tego rodzaju instalacji o łącznej mocy 235 MW.

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na wodzie nie tylko rozwiązuje problem małej podaży gruntów w regionach, które mają z tego powodu ograniczone możliwości stawiania naziemnych farm PV, ale także umożliwia zwiększenie uzysków energii.

ABB oszacowało się, że instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować o 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki efektowi chłodzenia paneli.

Największa w Europie

O ile w Azji powstały już dużo większe farmy fotowoltaiczne na wodzie, na położonych na naszym kontynencie zbiornikach wodnych na razie nie uruchomiono jeszcze tak dużej instalacji, jaka ma powstać we Francji.

Największe w Europie instalacje tego rodzaju znajdują się w Wielkiej Brytanii. Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmuje 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia odpowiada wielkością 8 boiskom piłkarskim.

W Wielkiej Brytanii działa również inna pływająca farma fotowoltaiczna, którą uruchomiono na zbiorniku wodnym Godley koło Manchesteru. Instalacja jest złożona z około 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW i jest rozmieszczona na powierzchni 45,5 tys. m2. Roczny uzysk energii szacuje się na ok. 2,7 GWh energii elektrycznej.

W Polsce szlaki takiemu sposobowi wykorzystania fotowoltaiki przeciera Energa, która testuje małą instalację na zbiorniku wodnym w Łapinie, gdzie posiada również jedną ze swoich elektrowni wodnych. Więcej na ten temat w artykule: Energa testuje fotowoltaikę na wodzie.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...