Powstanie największa pływająca farma PV w Europie

Powstanie największa pływająca farma PV w Europie
Fot. Ciel et Terre
REKLAMA

Na południu Francji, w departamencie Provence-Alpes-Côte d’Azur, powstanie największa w Europie instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na zbiorniku wodnym. Sprzedaż energii zostanie objęta gwarancjami w ramach systemu aukcyjnego, a zarobią na niej m.in. mieszkańcy regionu, w którym powstanie farma PV.

„Pływającą” farmę fotowoltaiczną o mocy 17 MW zrealizuje francuski deweloper Akuo Energy, który zwiększy tym samym swój portfel odnawialnych źródeł energii, na który już teraz składają się instalacje o łącznej mocy około 1 GW.

Instalacja, na którą ma się złożyć ok. 47 tys. modułów fotowoltaicznych, będzie zlokalizowana na zbiorniku wodnym na terenie zamkniętego kamieniołomu.

Część finansowania, w wysokości 12,8 mln euro, zapewni bank Natixis. Co ciekawe, inwestycja zostanie częściowo sfinansowana również poprzez crowdfunding. Akuo Energy udostępni możliwość zakupu udziałów w tym projekcie mieszkańcom okolicznych gmin, a wiadomo, że jednym z inwestorów będzie gmina Piolenc, w której powstanie pływająca farma PV.

Inwestycja została objęta rządowym systemem wsparcia dzięki wygranej aukcji. Energia będzie sprzedawana na rynek, a do uzyskanych w ten sposób przychodów będzie przysługiwać wyrównanie – do ceny zgłoszonej i zagwarantowanej w aukcji.

Akuo Energy nie podaje planowanego uzysku energii, podając jedynie, że instalacja ma produkować energię w ilości zbliżonej do średniej konsumpcji 4733 gospodarstw domowych. We Francji wynosi ona około 4,76 MWh w skali roku. To, mnożąc przez podaną ilość gospodarstw domowych, dawałoby roczny uzysk energii na poziomie ok. 22,5 GWh.

Za wykonanie instalacji będzie odpowiadać francuska firma Ciel & Terre, czyli globalny lider w budowie pływających farm fotowoltaicznych, który ma już na koncie budowę tego rodzaju instalacji o łącznej mocy 235 MW.

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na wodzie nie tylko rozwiązuje problem małej podaży gruntów w regionach, które mają z tego powodu ograniczone możliwości stawiania naziemnych farm PV, ale także umożliwia zwiększenie uzysków energii.

ABB oszacowało się, że instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować o 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki efektowi chłodzenia paneli.

Największa w Europie

O ile w Azji powstały już dużo większe farmy fotowoltaiczne na wodzie, na położonych na naszym kontynencie zbiornikach wodnych na razie nie uruchomiono jeszcze tak dużej instalacji, jaka ma powstać we Francji.

Największe w Europie instalacje tego rodzaju znajdują się w Wielkiej Brytanii. Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmuje 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia odpowiada wielkością 8 boiskom piłkarskim.

W Wielkiej Brytanii działa również inna pływająca farma fotowoltaiczna, którą uruchomiono na zbiorniku wodnym Godley koło Manchesteru. Instalacja jest złożona z około 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW i jest rozmieszczona na powierzchni 45,5 tys. m2. Roczny uzysk energii szacuje się na ok. 2,7 GWh energii elektrycznej.

W Polsce szlaki takiemu sposobowi wykorzystania fotowoltaiki przeciera Energa, która testuje małą instalację na zbiorniku wodnym w Łapinie, gdzie posiada również jedną ze swoich elektrowni wodnych. Więcej na ten temat w artykule: Energa testuje fotowoltaikę na wodzie.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...