Pracę elektrowni szczytowo-pompowych wesprze fotowoltaika

Pracę elektrowni szczytowo-pompowych wesprze fotowoltaika
Elektrownia szczytowo-pompowa w Geesthacht koło Hamburga. Fot. Vattenfall
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall przedstawił plan budowy elektrowni fotowoltaicznych przy jego niemieckich elektrowniach szczytowo-pompowych. Dzięki temu nadwyżki energii z fotowoltaiki będzie można w efektywny sposób zmagazynować.

Szwedzki koncern energetyczny na budowę elektrowni fotowoltaicznych wstępnie chce wydać 100 mln euro. Pierwsze instalacje PV Vattenfall uruchamia w Holandii, lokując je przy istniejącej infrastrukturze wytwórczej i w ten sposób obniżając koszty tych inwestycji. Więcej na ten temat w artykule: Vattenfall buduje farmy PV. Tak obniża ich koszty.

Teraz szwedzki koncern energetyczny przedstawił plan budowy kolejnych elektrowni fotowoltaicznych, które mają powstać obok zlokalizowanych w Niemczech elektrowni szczytowo-pompowych.

Instalacja fotowoltaiczna znajduje się już przy pierwszej niemieckiej elektrowni szczytowo-pompowej Vattenfall, przy obiekcie w Geesthacht koło Hamburga. Na razie nadwyżki energii z fotowoltaiki nie są wykorzystywane tam jednak do pompowania wody do górnego zbiornika, ale trafiają w całości do sieci, do czego wykorzystywana jest infrastruktura przyłączeniowa elektrowni szczytowo-pompowej.

Vattenfall oszacował potencjał elektrowni fotowoltaicznych, które mogą powstać przy jego podobnych obiektach w Niemczech na 5 MW. Panele fotowoltaiczne miałyby zostać zainstalowane na terenach przy elektrowniach szczytowo-pompowych, na dachach obiektów towarzyszących, a nawet na tamach.

Kolejne elektrownie PV mają powstać przy elektrowniach szczytowo-pompowych w Wendefurth w landzie Saksonia-Anhalt, w Hohenwarte w Turyngii oraz w Markersbach w Saksonii.

Szwedzki koncern energetyczny posiada w Niemczech elektrownie szczytowo-pompowe o łącznej mocy ok. 3 GW, co stanowi 40 proc. potencjału tego rodzaju elektrowni u naszych zachodnich sąsiadów.

Vattenfall chce uwolnić się od paliw kopalnych w ciągu jednej dekady. Dlatego sens ma dla nas wykorzystanie energii odnawialnej w miejscach, w których już jesteśmy częścią infrastruktury energetycznej – komentuje Peter Apel, CEO niemieckiej spółki Vattenfall Wasserkraft GmbH.

Obecnie Szwedzi mają być w trakcie budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 30 MW. Do końca przyszłego roku w obszarze fotowoltaiki mają wydać w sumie ok. 100 mln euro, co sygnalizuje kolejne inwestycje w PV.

W Polsce farmę fotowoltaiczną koło swojej elektrowni szczytowo-pompowej postawiła Polska Grupa Energetyczna. Moc instalacji PV, która znajduje się na Górze Żar, wynosi 0,6 MW. Moc elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar wynosi natomiast 500 MW.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bsboss |
i tylko w polsce się tak nie da - dziura po odkrywce k/Bełchatowa jest zasypywana ziemią zamiast użyć jej jako dolnego zbiornika dla elektrowni szczytowo-pompowej, gadanie, że zrobią tam największe jezioro - kiedy ??? po 2050? - komu to będzie potrzebne??? - do tego czasu warunki pogodowe pozwolą na utrzymanie w nim wody jedynie w zimie, bo latem wyparuje przez upały wywołane między innymi spalaniem węgla
gino |
Góra Żar

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...