PGE uruchomi laboratorium fotowoltaiczne

PGE uruchomi laboratorium fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna na Górze Żar. Fot. PGE

PGE Energia Odnawialna buduje laboratorium fotowoltaiczne w Siedlcach. Celem inwestycji, realizowanej na terenie miejscowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, ma być porównanie efektywności różnych technologii PV.

Jak informuje PGE EO, zależy jej na uzyskaniu miarodajnych danych z różnych rodzajów paneli słonecznych, ich czasu eksploatacji, produkcji czy zmiany parametrów pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych.

Dzisiaj prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, przedstawiciele gminnej spółki PWiK oraz PGE Energia Odnawialna zaprezentowali część wykonanych prac i przedstawili szczegóły inwestycji.

REKLAMA

Instalacja będzie się składać z 24 stołów, na których znajdą się różnorodne moduły PV. Całość zostanie podzielona na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Badany będzie m.in. optymalny kąt nachylenia paneli względem słońca.

Porównywane mają być też zestawy bateryjne, mikroinwertery oraz optymizery. Wśród urządzeń zainstalowanych w Siedlcach znajdą się panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także cienkowarstwowe.

Laboratorium zostanie wyposażone w system monitorowania, gromadzenia danych, analizy pracy oraz raportowania i sterowania pracą. Jego moc będzie wynosić 100 kW (czas pracy ok. 1000 h), co przełoży się na produkcję w skali roku energii w ilości ok. 100 MWh.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna podkreśla, że laboratorium fotowoltaiczne to jej kolejna inwestycja realizowana w Siedlcach. W zeszłym roku przy współpracy ze spółką z grupy PGE uruchomiono nowy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica – Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. PGE EO wyposażyła szkolną pracownię OZE w sprzęt edukacyjny.

PGE EO podkreśla, że projekt wpisuje się w realizowany przez nią  program budowy farm fotowoltaicznych.

W ogłoszeniu opublikowanym na portalu Gramwzielone.pl w marcu br. PGE Energia Odnawialna informowała, że rozpatruje możliwość nabycia projektów instalacji fotowoltaicznych o mocy jednostkowej do 1 MW – zarówno posiadających gwarancje realizacji w systemie aukcyjnym, jak i już funkcjonujących w tym systemie rozliczeń.

Na razie PGE posiada jedną wolnostojącą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 600 kW, która znajduje się na górze Żar położonej w powiecie żywieckim, w pobliżu należącej do niej elektrowni szczytowo-pompowej.

Niedawno spółka informowała, że zbuduje w jej sąsiedztwie bateryjny magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh. Więcej na ten temat w artykule: GE zbuduje bateryjny magazyn energii na górze Żar.

red. gramwzielone.pl