PGE uruchomi laboratorium fotowoltaiczne

PGE uruchomi laboratorium fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna na Górze Żar. Fot. PGE
REKLAMA

PGE Energia Odnawialna buduje laboratorium fotowoltaiczne w Siedlcach. Celem inwestycji, realizowanej na terenie miejscowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, ma być porównanie efektywności różnych technologii PV.

Jak informuje PGE EO, zależy jej na uzyskaniu miarodajnych danych z różnych rodzajów paneli słonecznych, ich czasu eksploatacji, produkcji czy zmiany parametrów pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych.

Dzisiaj prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, przedstawiciele gminnej spółki PWiK oraz PGE Energia Odnawialna zaprezentowali część wykonanych prac i przedstawili szczegóły inwestycji.

Instalacja będzie się składać z 24 stołów, na których znajdą się różnorodne moduły PV. Całość zostanie podzielona na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Badany będzie m.in. optymalny kąt nachylenia paneli względem słońca.

Porównywane mają być też zestawy bateryjne, mikroinwertery oraz optymizery. Wśród urządzeń zainstalowanych w Siedlcach znajdą się panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także cienkowarstwowe.

Laboratorium zostanie wyposażone w system monitorowania, gromadzenia danych, analizy pracy oraz raportowania i sterowania pracą. Jego moc będzie wynosić 100 kW (czas pracy ok. 1000 h), co przełoży się na produkcję w skali roku energii w ilości ok. 100 MWh.

PGE Energia Odnawialna podkreśla, że laboratorium fotowoltaiczne to jej kolejna inwestycja realizowana w Siedlcach. W zeszłym roku przy współpracy ze spółką z grupy PGE uruchomiono nowy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica – Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. PGE EO wyposażyła szkolną pracownię OZE w sprzęt edukacyjny.

PGE EO podkreśla, że projekt wpisuje się w realizowany przez nią  program budowy farm fotowoltaicznych.

W ogłoszeniu opublikowanym na portalu Gramwzielone.pl w marcu br. PGE Energia Odnawialna informowała, że rozpatruje możliwość nabycia projektów instalacji fotowoltaicznych o mocy jednostkowej do 1 MW – zarówno posiadających gwarancje realizacji w systemie aukcyjnym, jak i już funkcjonujących w tym systemie rozliczeń.

Na razie PGE posiada jedną wolnostojącą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 600 kW, która znajduje się na górze Żar położonej w powiecie żywieckim, w pobliżu należącej do niej elektrowni szczytowo-pompowej.

Niedawno spółka informowała, że zbuduje w jej sąsiedztwie bateryjny magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh. Więcej na ten temat w artykule: GE zbuduje bateryjny magazyn energii na górze Żar.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
Po co PGE jeszcze chce badać PV? To już od dawna nie jest nieznana i eksperymentalna technologia na poziomie prototypu. Przykład działań pozornych a wręcz aroganckich.
alladyn-solar-batt |
Złodzieje z PGE rozkradają co i rusz na nowe ,,projekty" kasę z naszych licznikowych abonamentów stanowiących już połowę comiesięcznych opłat za prąd.W Siedlcach, bo tam do tej szkoły sporo swych dzieciaków posyłają....
Strus |
Wyrzucanie pieniędzy w błoto. Taka wiedza jest przecież dostępna, wystarczy poszukać.
SPS |
Pozorowanie działań tylko po to żeby pokazać, że 'coś robimy' i o ile się da zgarnąć jakieś granty na projekt.
X |
A może niech zaczną od kursu komputerowego? Dowiedzą się wtedy co to wyszukiwarka internetowa.
cuuube |
@ sól A no po to by dostać dotację . Na montaż od tak by oszczedzać srodowisko trudniej dostać , a gdy nazwie się to badaniem nad nowymi technologiami kaska z unii łatwiej leci

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...