PGE zbuduje bateryjny magazyn energii na górze Żar

PGE zbuduje bateryjny magazyn energii na górze Żar
Farma fotowoltaiczna na Górze Żar. Fot. PGE
REKLAMA

Magazyn energii stanie w pobliżu jedynej farmy fotowoltaicznej należącej do Polskiej Grupy Energetycznej. Projekt, dzięki któremu PGE chce sprawdzić przydatność magazynów energii w zakresie świadczenia usług regulacyjnych, dofinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

PGE Energia Odnawialna zbuduje bateryjny magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh na górze Żar – obok należących do tej spółki farmy fotowoltaicznej o mocy 600 kW oraz elektrowni szczytowo-pompowej.

Magazyn energii wraz z zaawansowanym układem sterowania będzie zapewniał możliwość świadczenia "usług systemowych dostosowanych do wymagań użytkownika".

Jak informuje spółka, będzie to instalacja demonstracyjna służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego pt. Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych.

Celem projektu, który zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest opracowanie modelu świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.

Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzeby rynku energii elektrycznej. Obecnie można zaobserwować stały wzrost zainstalowanej mocy niestabilnych źródeł energii (energetyka wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektrycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia. Dlatego, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, stabilizacja pracy sieci powinna być realizowana jak najbliżej niestabilnych źródeł energii oraz dostosowywać się automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci – komentuje spółka.

Projekt zakłada również opracowanie modelu rozliczeń z operatorami systemu dystrybucyjnego (OSD), pozwalających na skuteczne świadczenie tego typu usług.

Realizacja projektu badawczo-rozwojowego ma potrwać do końca lutego 2021 r.

Na jego realizację konsorcjum firm PGE Energia Odnawialna SA oraz CIMmes Projekt otrzymało w ubiegłorocznym konkursie NCBiR w ramach programu sektorowego PBSE dofinansowanie w wysokości 3,28 mln zł. Wartość całego projektu oszacowano tymczasem na 6,9 mln zł.

Na projekt związany z rozwojem usług systemowych z wykorzystaniem magazynów energii grant w wysokości 3,45 mln zł w tym samym konkursie pozyskała też Enea.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zyrandol |
Dobry kierunek.
oo |
Niezła cena, jedna kWh kosztuje 9200 zł !! Jak się robi takie "drogie" instalacje, to nie trudno wykazać, że to się nie opłaca. Oczywiście leci dotacja większa niż realny koszt budowy i tylko o to w tym chodzi, żeby wydatkować kasę z grantów. Budowa zajmie 2 lata, później z pięć lat będą myśleć jak to działa, po czym stwierdzą, że technologia jest za droga i trzeba wyngiel.:(
pros |
pv i wiatraki nie sa niestabilne - są to źródła o pracy WYMUSZONEJ, a nie niestabilnej.
bsboss |
"...zbuduje bateryjny magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh na górze Żar – obok należących do tej spółki farmy fotowoltaicznej o mocy 600 kW oraz elektrowni szczytowo-pompowej. ..." - nikt tego nie widzi??? Przecież to ewidentne marnowanie środków z dotacji, elektrownia szczytowo-pompowa jest magazynem energii, który w przeciwieństwie do bateryjnego jest magazynem wielokrotnego użytku i środki pozyskane na bateryjne magazyny w tej sytuacji są marnotrawstwem.
Kt |
Przecież o to chodzi. Do monopolisty PGE dołoży się NCB. Wydoją publiczne pieniądze i tyle. Zbudować bardzo drogi magszyn energii (czyt. przepłacony) obok wodnego magazynu energii. Gratuluję rządowi i "kolesiom" pomysłów.
TTTT |
do bsboss..... a wiesz chociaż jakie czasy reakcji ma elektrownia szczytowo-pompowa a jakie akumulator bateryjny ? To kilka rzędów różnicy.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...