Amerykanie nie tracą wiary w CSP. Chcą zejść do 0,02 USD/kWh

Amerykanie nie tracą wiary w CSP. Chcą zejść do 0,02 USD/kWh
Fot. Solar Reserve
REKLAMA

Amerykański rząd przyzna spore dofinansowanie na prace nad technologią skoncentrowanej energetyki słonecznej. Ta technologia w ostatnich latach pozostawała w cieniu szybko taniejącej fotowoltaiki. Ma jednak nad fotowoltaiką jedną podstawową przewagę można z jej pomocą gromadzić energię na wiele godzin bez potrzeby zastosowania dodatkowych magazynów.

Federalny Department of Energy (DoE) przyzna dofinansowanie w ramach programu "Gen3 CSP" w łącznej wysokości 72 mln dolarów na rozwój technologii tzw. Concentrated Solar Power (CSP), która umożliwia przechowanie zgromadzonej energii w postaci gorącej cieczy, a wytwarzając energię, działa podobnie jak elektrownia termalna. 

Jak zwraca uwagę DoE, najlepsze dostępne obecnie na rynku technologie umożliwiają ogrzanie cieczy do temperatury 565 st. C, podczas gdy w wyniku badań dofinansowanych przez amerykański rząd mają zostać skomercjalizowane rozwiązania umożliwiające osiągnięcie temperatury przynajmniej 700 st. C.

Jeśli wybrane do programu "Gen3 CSP" zespoły po dwóch latach badań osiągną założone cele, wówczas otrzymają kolejne 25 mln dolarów na wybudowanie w ciągu 3 lat testowej instalacji.

Jeśli uda się ten cel osiągnąć, przełoży się to na znaczący spadek kosztów produkcji energii z CSP.

DoE zakłada, że w ten sposób uda się obniżyć koszt wytwarzania energii w ujęciu LCOE z mających pracować w podstawie elektrowni CSP do 0,02 USD/kWh (0,07 PLN/kWh), czyli o 40 proc. poniżej celu 0,05 USD/kWh wyznaczonego wcześniej na rok 2030.

W ubiegłym miesiącu w Dubaju podpisano umowę z generalnym wykonawcą, który będzie odpowiadać za wykonanie instalacji CSP mających dostarczać energię 24 godziny na dobę, po relatywnie niskiej cenie.

Budowa ogromnej elektrowni słonecznej CSP z mającą 260 metrów, najwyższą na świecie wieżą skupiającą promieniowanie słoneczne, to efekt aukcji przeprowadzonej przez władze Dubaju w ubiegłym roku.

Umowa PPA podpisana przez firmę DEWA, operatora energetycznego z Dubaju, a także konsorcjum inwestorów – arabskiego ACWA Power oraz chińskiego Shanghai Electric – zakłada sprzedaż energii z ogromnej instalacji CSP o mocy 700 MW po cenie wynoszącej zaledwie 0,073 USD/kWh (ok. 0,26 zł/kWh). Więcej o tej inwestycji w artykule: Energia słoneczna z CSP za 0,073 USD/kWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty do 1 MW na terenie woj. podlaskiego, szczegóły telefonicznie czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW

Do sprzedania pracujące Vestas V80 100 m. wieża Termin demontażu początek września. manufakturae czytaj dalej...