Energia słoneczna z CSP za 0,073 USD/kWh

Energia słoneczna z CSP za 0,073 USD/kWh
Elektrownia słoneczna CSP w Crescent Dunes w Nevadzie. Fot. SolarReserve

Budowa gigantycznej elektrowni słonecznej typu CSP w Dubaju jest bliżej realizacji. Podpisano umowę z generalnym wykonawcą, który będzie odpowiadać za wykonanie instalacji mających dostarczać energię 24 godziny na dobę, po relatywnie niskiej cenie.

Budowa ogromnej elektrowni słonecznej CSP (Concentrated Solar Power) z mającą 260 metrów, najwyższą na świecie wieżą skupiającą promieniowanie słoneczne, to efekt aukcji przeprowadzonej przez władze Dubaju w ubiegłym roku.

Umowa PPA podpisana przez DEWA, operatora energetycznego z Dubaju, a także konsorcjum inwestorów – arabskiego ACWA Power oraz chińskiego Shanghai Electric – zakłada sprzedaż energii z ogromnej instalacji CSP o mocy 700 MW po cenie wynoszącej zaledwie 0,073 USD/kWh (ok. 0,25 zł/kWh).

REKLAMA

Co istotne technologia CSP oferuje – dzięki opcji magazynowania produkowanej energii w postaci ciepła – możliwość dostarczania jej również po zachodzie słońca. W ostatnich latach ta technologia nie przyciągała jednak inwestorów tak bardzo jak szybko taniejąca fotowoltaika.

Ostatnio przeprowadzone w Zatoce Perskiej aukcje na zakup energii z fotowoltaiki pokazują, że w tym przypadku inwestorzy mogą już oferować energię po cenie ponad dwukrotnie niższej od ceny zaoferowanej w przeprowadzonej w Dubaju aukcji dla CSP.

– Uwaga skupia się na fotowoltaice i bateriach, jednak mamy tu ograniczenie jeśli chodzi o możliwości dostarczania energii. CSP może pracować również w nocy – komentował po wygranej aukcji w Dubaju szef ACWA Power, Paddy Padmanathan, oceniając, że technologia CSP stanie się w ciągu 1,5 roku konkurencyjna cenowo w stosunku do generacji gazowej.

REKLAMA

Generalnym wykonawcą inwestycji będzie Shanghai Electric Generation Group. Rola Chińczyków w tym projekcie będzie jednak dużo większa. Finansowanie mają zapewnić chińskie państwowe banki Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China oraz Agricultural Bank of China.

Wartość całej inwestycji szacuje się na 3,87 mld dolarów – ok. 13 mld zł, a więc ok. 18,5 mln zł/MW.

Uruchomienie produkcji energii przewidziano na ostatni kwartał 2020 r.

Instalacja wejdzie w skład ogromnego kompleksu solarnego Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park, którego moc ma sięgnąć do roku 2030 około 5 GW. Do tego czasu Dubaj chce zwiększyć udział energetyki słonecznej w swoim miksie energii do 25 proc., a do roku 2050 udział OZE w miksie energetycznym tego emiratu ma wzrosnąć do 75 proc.

W ubiegłym roku rozstrzygnięto również inną aukcję dedykowaną technologii CSP. W Australii odnotowano cenę tylko niewiele wyższą od osiągniętej w Dubaju. Więcej o tej aukcji w artykule: 78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.