78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7

78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7
Elektrownia słoneczna CSP w Crescent Dunes w Nevadzie. Fot. SolarReserve
REKLAMA

W Australii rozstrzygnięto przetarg na dostawę energii w godzinach popołudniowych, nocnych i porannych, kontraktując sprzedaż energii produkowanej z instalacji CSP po najniższej, odnotowanej dotąd dla tej technologii cenie.

CSP (Concentrated Solar Power) to technologia, w przypadku której – w przeciwieństwie do fotowoltaiki – do przechowania energii nie są potrzebne dodatkowe, np. bateryjne magazyny energii. CSP umożliwia przechowanie zgromadzonej energii w postaci gorącej cieczy, a wytwarzając energię działa podobnie jak elektrownia termalna. 

W ostatnich latach CSP rozwijało się wolniej i pozostawało w cieniu szybko taniejącej fotowoltaiki. Dodatkowym problemem zbudowanych dotąd elektrowni CSP były ich częste awarie i przestoje w pracy.

Teraz wydaje się, że technologia CSP dotąd nie odkryła swojego potencjału redukcji kosztów, a jej moment jeszcze może nadejść.

W kilku miejscach na świecie planuje się budowę elektrowni solarnych typu CSP, dostrzegając ich niewątpliwą zaletę, czyli możliwość dostarczania energii również w okresach, gdy nie świeci słońce. Deweloperzy tych instalacji potwierdzają potencjał redukcji kosztów i zapewniają, że z każdym kolejnym projektem energia z CSP może być tańsza.

Władze australijskiej prowincji Południowa Australia ogłosiły wyniki aukcji, w której zakontraktowały energię z planowanej instalacji CSP o mocy 150 MW. Zwraca uwagę cena, którą zaproponował zwycięski deweloper – amerykańska firma SolarReserve – na poziomie jedynie 78 AUD/MWh, czyli około 222 PLN/MWh.

Australijski portal Reneweconomy podkreśla, że wcześniejsze prognozy zakładały sprzedaż energii po cenie dwukrotnie wyższej.

Elektrownia słoneczna powstanie w pobliżu miejscowości Port Augusta, na terenie, w którym wcześniej funkcjonowała elektrownia węglowa. Inwestycja ma kosztować 650 mln dolarów. Na etapie konstrukcji przy projekcie będzie pracować około 650 osób, a już na etapie eksploatacji stałe zatrudnienie znajdzie 50 osób.

 Instalacja w Australii ma pracować z pełną mocą maksymalnie przez 8 godzin, jednak przy ograniczonej mocy będzie mogła funkcjonować w trybie 24/7.

SolarReserve zrealizował już podobną inwestycję, o nieco mniejszej mocy 110 MW, w Crescent Dunes w Nevadzie. Ta instalacja, uruchomiona zaledwie w ubiegłym roku, ma pracować z pełną mocą w czasie do 10 godzin. Jej pojemność sięga 1,1 GWh.

W tym przypadku inwestor zawarł umowę na sprzedaż energii z lokalnym operatorem energetycznym NV Energy. Energia będzie sprzedawana przez 25 lat po cenie 135 USD/MWh (ok. 490 PLN/MWh). Koszt inwestycji, z której energia zasili m.in. Las Vegas, oszacowano na około miliard USD.

Amerykanie mają w planach budowę podobnych instalacji także w Chile i RPA, w warunkach jeszcze lepszego nasłonecznienia niż panujące w Nevadzie.

Ciekawie zapowiada się ogłoszona w Dubaju aukcja na energię z elektrowni CSP mającej zapewnić dostawy w porze między godziną 16 a 10 rano.  Aukcja obejmuje produkcję energii z instalacji CSP o mocy 200 MW. Instalacja ma pracować w okresie 25 lat.

Wiadomo, że jeden z oferentów, czołowy koncern energetyczny z Zatoki Perskiej, ACWA Power, zaproponował cenę za energię wynoszącą 94,5 USD/MWh, czyli około 340 PLN/MWh.

Obecny potencjał elektrowni słonecznych CSP wynosi na świecie w sumie około 5 GW wobec około 319 GW fotowoltaiki.

Bloomberg podawał, że podczas gdy ostatnie aukcje dla fotowoltaiki w Zatoce Perskiej skutkowały cenami wynoszącymi nawet jedynie 24,5 USD/MWh (bez opcji magazynowania energii), to koszt produkcji energii z CSP wynosi nadal około 150-180 USD/MWh. Ostatnie aukcje w Dubaju czy Południowej Australii pokazują jednak, że koszt CSP może być już dużo niższy. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...