78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7

78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7
Elektrownia słoneczna CSP w Crescent Dunes w Nevadzie. Fot. SolarReserve
REKLAMA

W Australii rozstrzygnięto przetarg na dostawę energii w godzinach popołudniowych, nocnych i porannych, kontraktując sprzedaż energii produkowanej z instalacji CSP po najniższej, odnotowanej dotąd dla tej technologii cenie.

CSP (Concentrated Solar Power) to technologia, w przypadku której – w przeciwieństwie do fotowoltaiki – do przechowania energii nie są potrzebne dodatkowe, np. bateryjne magazyny energii. CSP umożliwia przechowanie zgromadzonej energii w postaci gorącej cieczy, a wytwarzając energię działa podobnie jak elektrownia termalna. 

W ostatnich latach CSP rozwijało się wolniej i pozostawało w cieniu szybko taniejącej fotowoltaiki. Dodatkowym problemem zbudowanych dotąd elektrowni CSP były ich częste awarie i przestoje w pracy.

Teraz wydaje się, że technologia CSP dotąd nie odkryła swojego potencjału redukcji kosztów, a jej moment jeszcze może nadejść.

W kilku miejscach na świecie planuje się budowę elektrowni solarnych typu CSP, dostrzegając ich niewątpliwą zaletę, czyli możliwość dostarczania energii również w okresach, gdy nie świeci słońce. Deweloperzy tych instalacji potwierdzają potencjał redukcji kosztów i zapewniają, że z każdym kolejnym projektem energia z CSP może być tańsza.

Władze australijskiej prowincji Południowa Australia ogłosiły wyniki aukcji, w której zakontraktowały energię z planowanej instalacji CSP o mocy 150 MW. Zwraca uwagę cena, którą zaproponował zwycięski deweloper – amerykańska firma SolarReserve – na poziomie jedynie 78 AUD/MWh, czyli około 222 PLN/MWh.

Australijski portal Reneweconomy podkreśla, że wcześniejsze prognozy zakładały sprzedaż energii po cenie dwukrotnie wyższej.

Elektrownia słoneczna powstanie w pobliżu miejscowości Port Augusta, na terenie, w którym wcześniej funkcjonowała elektrownia węglowa. Inwestycja ma kosztować 650 mln dolarów. Na etapie konstrukcji przy projekcie będzie pracować około 650 osób, a już na etapie eksploatacji stałe zatrudnienie znajdzie 50 osób.

 Instalacja w Australii ma pracować z pełną mocą maksymalnie przez 8 godzin, jednak przy ograniczonej mocy będzie mogła funkcjonować w trybie 24/7.

SolarReserve zrealizował już podobną inwestycję, o nieco mniejszej mocy 110 MW, w Crescent Dunes w Nevadzie. Ta instalacja, uruchomiona zaledwie w ubiegłym roku, ma pracować z pełną mocą w czasie do 10 godzin. Jej pojemność sięga 1,1 GWh.

W tym przypadku inwestor zawarł umowę na sprzedaż energii z lokalnym operatorem energetycznym NV Energy. Energia będzie sprzedawana przez 25 lat po cenie 135 USD/MWh (ok. 490 PLN/MWh). Koszt inwestycji, z której energia zasili m.in. Las Vegas, oszacowano na około miliard USD.

Amerykanie mają w planach budowę podobnych instalacji także w Chile i RPA, w warunkach jeszcze lepszego nasłonecznienia niż panujące w Nevadzie.

Ciekawie zapowiada się ogłoszona w Dubaju aukcja na energię z elektrowni CSP mającej zapewnić dostawy w porze między godziną 16 a 10 rano.  Aukcja obejmuje produkcję energii z instalacji CSP o mocy 200 MW. Instalacja ma pracować w okresie 25 lat.

Wiadomo, że jeden z oferentów, czołowy koncern energetyczny z Zatoki Perskiej, ACWA Power, zaproponował cenę za energię wynoszącą 94,5 USD/MWh, czyli około 340 PLN/MWh.

Obecny potencjał elektrowni słonecznych CSP wynosi na świecie w sumie około 5 GW wobec około 319 GW fotowoltaiki.

Bloomberg podawał, że podczas gdy ostatnie aukcje dla fotowoltaiki w Zatoce Perskiej skutkowały cenami wynoszącymi nawet jedynie 24,5 USD/MWh (bez opcji magazynowania energii), to koszt produkcji energii z CSP wynosi nadal około 150-180 USD/MWh. Ostatnie aukcje w Dubaju czy Południowej Australii pokazują jednak, że koszt CSP może być już dużo niższy. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...