Niemieckie aukcje dla PV okazały się sukcesem. Te dane to potwierdzają

Niemieckie aukcje dla PV okazały się sukcesem. Te dane to potwierdzają
Foto. Hanwha Q Cells
REKLAMA

Federalna agencja Bundesnetzagentur, która odpowiada za wdrażanie niemieckiego systemu aukcyjnego dla odnawialnych źródeł energii, przedstawiła dane na temat realizacji projektów PV, w przypadku których inwestorzy zapewnili sobie wsparcie na podstawie pierwszych aukcji z lat 2015-16.

Bundesnetzagentur poinformował o efektach czwartej z niemieckich aukcji dla fotowoltaiki, które są organizowane od 2015 r. 

Po uwzględnieniu terminu na zrealizowanie inwestycji dla aukcji przeprowadzonej 1 sierpnia 2016 r. okazuje się, że projekty fotowoltaiczne, dla których zabezpieczono wówczas wsparcie, zostały zrealizowane – jak ujmuje to BnetzA – w 99,9-procentach.

W tej aukcji udostępniono wstępnie do podziału potencjał 125 MW, a finalnie inwestorzy zyskali prawo do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla projektów o mocy 128,2 MW. Średnia cena energii z objętych wsparciem projektów wyniosła 74,1 EUR/MWh.

Jak podaje teraz Bundesnetzagentur, rozliczeniami w systemie aukcyjnym do ubiegłego miesiąca objęto potencjał 128,08 MW.

Niemieckie władze podają, że po raz pierwszy, uwzględniając cztery przeprowadzone wcześniej aukcje, inwestorzy nie musieli wnosić dodatkowych opłat, ponieważ do terminu wyznaczonego na realizację inwestycji ukończono je przynajmniej w 95-procentach.

W przypadku większych opóźnień w stosunku do przyjętego harmonogramu inwestorzy w niemieckim systemie aukcyjnym muszą wnosić opłaty na rzecz operatora systemu przesyłowego.

Bundesnetzagentur dodaje, że dla wszystkich sześciu aukcji dla projektów naziemnych farm fotowoltaicznych, które przeprowadzono w latach 2015-2016 (po aukcji z sierpnia 2016 r. w tamtym roku przeprowadzono jeszcze jedną aukcję), stan realizacji dla projektów z każdej z tych aukcji w ubiegłym miesiącu wynosił przynajmniej 89,9 proc.

Jak na razie w tym roku Niemcy przeprowadzili jedną aukcję dedykowaną wyłącznie inwestorom planującym budowę farm fotowoltaicznych. Odnotowana w niej średnia cena energii wyniosła 43,3 EUR/MWh.

Tymczasem w pierwszej aukcji w historii niemieckiego systemu aukcyjnego, którą przeprowadzono w pierwszych miesiącach 2015 r., średnia cena dla nagrodzonych wsparciem projektów wyniosła jeszcze 91,7 EUR/MWh.

Kolejna aukcja dedykowana wyłącznie inwestorom planującym budowę farm fotowoltaicznych odbędzie się w Niemczech na początku przyszłego miesiąca.

Natomiast w ubiegłym miesiącu Niemcy przeprowadzili ponadto pierwszą w historii aukcję, w której o wsparcie konkurowali jednocześnie inwestorzy planujący budowę wiatraków i elektrowni fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Wyniki niemieckiej aukcji dla wiatru i PV. Zaskoczenie?

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AST |
Tam się robi z glową a u nas z dupą.

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...