Wyniki niemieckiej aukcji dla wiatru i PV. Zaskoczenie?

Wyniki niemieckiej aukcji dla wiatru i PV. Zaskoczenie?
Fot. Solarparc
REKLAMA

Lądowa energetyka wiatrowa uważana jest obecnie za najtańszą technologię produkcji energii odnawialnej. Potwierdzają to także dotychczasowe wyniki organizowanych na całym świecie aukcji. Tymczasem w pierwszej niemieckiej aukcji, w której konkurowali wspólnie inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych z inwestorami planującymi budowę farm fotowoltaicznych, całe wsparcie zgarnęli ci drudzy.

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur podała wyniki pierwszej w historii niemieckiego systemu wsparcia dla OZE aukcji, w której oferty mogli składać jednocześnie inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

W wyniku tej aukcji wsparciem w postaci rządowych gwarancji na zakup energii po cenach zaoferowanych przez inwestorów objęto 32 projekty na łączną moc ok. 210 MW – wszystkie wygrane oferty dotyczą budowy wyłącznie elektrowni fotowoltaicznych, co może zaskakiwać biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych aukcji prowadzonych osobno dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej, w których niższe ceny oferowano w aukcjach wiatrowych.

Ceny z aukcji dla energetyki wiatrowej zaniżały jednak oferty składane przez spółdzielnie energetyczne, którym przyznano wiele preferencji – w tym w zakresie dłuższego czasu na zrealizowanie inwestycji, co mogło skłaniać takie podmioty do prognozowania niższych kosztów produkcji energii.

W pierwszej niemieckiej łączonej aukcji dla wiatru i PV średnia cena dla zwycięskich ofert wyniosła 46,7 EUR/MWh i była wyższa od średniej ceny osiągniętej w ostatniej aukcji z lutego br. dedykowanej wyłącznie fotowoltaice (43,3 EUR/MWh). Najniższe złożone oferty opiewały na 39,6 EUR/MWh, a najwyższe, zakwalifikowane do wsparcia sięgnęły 57,6 EUR/MWh.

Natomiast ceny zagwarantowane w ostatniej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie – w której zaostrzono wymogi dla spółdzielni energetycznych – wyniosły od 38 EUR/MWh do 52,8 EUR/MWh, przy średniej 47,3 EUR/MWh. Tymczasem we wcześniejszej aukcji z listopada 2017 r. wsparciem objęto oferty od 22 EUR/MWh do 38,3 EUR/MWh.

W pierwszej łączonej aukcji dla wiatru i PV złożono oferty na energię z 18 projektów farm wiatrowych i 36 fotowoltaicznych. Wsparciem nie objęto więc czterech projektów PV. Skutecznie swoje oferty złożyły firmy m.in. EnBW, Enerparc, juwi, IBC Solar, a także Vattenfall.

Wiadomo, że farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 31 MW zostaną zrealizowane na terenach zakwalifikowanych jako rolnicze w Bawarii, a 17 MW na terenach mających ten sam status, które znajdują się w Badenii-Wirtembergii. To jedyne landy, w których farmy PV w ramach systemu aukcyjnego można budować na takich gruntach.

Bundesnetzagentur podkreśliła, że w tej aukcji zastosowano kryterium, zgodnie z którym inwestorzy planujący projekty na terenach wymagających modernizacji sieci – na skutek dużego nasycenia istniejących instalacji OZE – musieli uwzględnić w swojej ofercie dodatkową kwotę związaną z rozbudową sieci. Federalna agencja podała, że to kryterium nie miało decydującego wpływu na wyniki aukcji, ponieważ objęło ono większość nagrodzonych projektów, natomiast – jak podkreśla BnetzA – w przypadku braku tego kryterium, w gronie nagrodzonych projektów pojawiłby się przynajmniej jeden projekt wiatrowy.

Obecne niemieckie prawo dla odnawialnych źródeł energii przewiduje organizację co roku dwóch łączonych aukcji dla energetyki wiatrowej i solarnej, i udostepnienie w każdej po 200 MW.  

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE opublikował ostatnio analizę pt. „Stromgestehungskosten Erneuerbare Energien”, w której porównał obecne koszty produkcji energii w Niemczech z wykorzystaniem różnych technologii. Jak wypadły w tym zestawieniu poszczególne OZE? Więcej na ten temat w artykule: Fotowoltaika już najtańszym źródłem energii w Niemczech.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...