Wyniki niemieckiej aukcji dla wiatru i PV. Zaskoczenie?

Wyniki niemieckiej aukcji dla wiatru i PV. Zaskoczenie?
Fot. Solarparc
REKLAMA

Lądowa energetyka wiatrowa uważana jest obecnie za najtańszą technologię produkcji energii odnawialnej. Potwierdzają to także dotychczasowe wyniki organizowanych na całym świecie aukcji. Tymczasem w pierwszej niemieckiej aukcji, w której konkurowali wspólnie inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych z inwestorami planującymi budowę farm fotowoltaicznych, całe wsparcie zgarnęli ci drudzy.

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur podała wyniki pierwszej w historii niemieckiego systemu wsparcia dla OZE aukcji, w której oferty mogli składać jednocześnie inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

W wyniku tej aukcji wsparciem w postaci rządowych gwarancji na zakup energii po cenach zaoferowanych przez inwestorów objęto 32 projekty na łączną moc ok. 210 MW – wszystkie wygrane oferty dotyczą budowy wyłącznie elektrowni fotowoltaicznych, co może zaskakiwać biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych aukcji prowadzonych osobno dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej, w których niższe ceny oferowano w aukcjach wiatrowych.

Ceny z aukcji dla energetyki wiatrowej zaniżały jednak oferty składane przez spółdzielnie energetyczne, którym przyznano wiele preferencji – w tym w zakresie dłuższego czasu na zrealizowanie inwestycji, co mogło skłaniać takie podmioty do prognozowania niższych kosztów produkcji energii.

W pierwszej niemieckiej łączonej aukcji dla wiatru i PV średnia cena dla zwycięskich ofert wyniosła 46,7 EUR/MWh i była wyższa od średniej ceny osiągniętej w ostatniej aukcji z lutego br. dedykowanej wyłącznie fotowoltaice (43,3 EUR/MWh). Najniższe złożone oferty opiewały na 39,6 EUR/MWh, a najwyższe, zakwalifikowane do wsparcia sięgnęły 57,6 EUR/MWh.

Natomiast ceny zagwarantowane w ostatniej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie – w której zaostrzono wymogi dla spółdzielni energetycznych – wyniosły od 38 EUR/MWh do 52,8 EUR/MWh, przy średniej 47,3 EUR/MWh. Tymczasem we wcześniejszej aukcji z listopada 2017 r. wsparciem objęto oferty od 22 EUR/MWh do 38,3 EUR/MWh.

W pierwszej łączonej aukcji dla wiatru i PV złożono oferty na energię z 18 projektów farm wiatrowych i 36 fotowoltaicznych. Wsparciem nie objęto więc czterech projektów PV. Skutecznie swoje oferty złożyły firmy m.in. EnBW, Enerparc, juwi, IBC Solar, a także Vattenfall.

Wiadomo, że farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 31 MW zostaną zrealizowane na terenach zakwalifikowanych jako rolnicze w Bawarii, a 17 MW na terenach mających ten sam status, które znajdują się w Badenii-Wirtembergii. To jedyne landy, w których farmy PV w ramach systemu aukcyjnego można budować na takich gruntach.

Bundesnetzagentur podkreśliła, że w tej aukcji zastosowano kryterium, zgodnie z którym inwestorzy planujący projekty na terenach wymagających modernizacji sieci – na skutek dużego nasycenia istniejących instalacji OZE – musieli uwzględnić w swojej ofercie dodatkową kwotę związaną z rozbudową sieci. Federalna agencja podała, że to kryterium nie miało decydującego wpływu na wyniki aukcji, ponieważ objęło ono większość nagrodzonych projektów, natomiast – jak podkreśla BnetzA – w przypadku braku tego kryterium, w gronie nagrodzonych projektów pojawiłby się przynajmniej jeden projekt wiatrowy.

Obecne niemieckie prawo dla odnawialnych źródeł energii przewiduje organizację co roku dwóch łączonych aukcji dla energetyki wiatrowej i solarnej, i udostepnienie w każdej po 200 MW.  

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE opublikował ostatnio analizę pt. „Stromgestehungskosten Erneuerbare Energien”, w której porównał obecne koszty produkcji energii w Niemczech z wykorzystaniem różnych technologii. Jak wypadły w tym zestawieniu poszczególne OZE? Więcej na ten temat w artykule: Fotowoltaika już najtańszym źródłem energii w Niemczech.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...