Fotowoltaika już najtańszym źródłem energii w Niemczech

Fotowoltaika już najtańszym źródłem energii w Niemczech
Fot. Fronius

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE opublikował analizę pt. „Stromgestehungskosten Erneuerbare Energien”, w której porównał obecne koszty produkcji energii z wykorzystaniem różnych technologii. Wynika z niej, że obecnie, w przypadku uruchomionych w tym roku elektrowni, najtaniej energię można wyprodukować w Niemczech z dużych elektrowni fotowoltaicznych. 

Jak wynika z cytowanej przez „PV Magazine” wypowiedzi Christopha Kosta z Fraunhofer ISE, najnowsza analiza kosztów wytwarzania energii z różnych technologii pokazuje, że nowe farmy fotowoltaiczne i wiatrowe na lądzie, ulokowane w dobrych lokalizacjach, już teraz produkują energię taniej niż konwencjonalne elektrownie bazujące na paliwach kopalnych.

Ostatnie badania kosztów produkcji energii z poszczególnych źródeł energii wskazywały głównie na wiatr na lądzie jako na najtańsze źródło energii. W tym kontekście wnioski z badań przeprowadzonych przez niemiecki instytut mogą zaskakiwać.

REKLAMA

Fraunhofer ISE informuje, że obecnie najniższy koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) występuję w przypadku elektrowni fotowoltaicznych, które mogą produkować energię w cenie 0,0371 euro/kWh – 0,1154 euro/kWh. Koszt inwestycji w elektrownie fotowoltaicznym jest szacowany – w zależności od wielkości instalacji – od 600 do 1400 euro/kW.

Około roku 2030 koszt produkcji z dachowych elektrowni fotowoltaicznych na spaść poniżej 0,047 euro/kWh, a w przypadku dużych naziemnych farm PV – poniżej 0,0241 euro/kWh. CAPEX dla fotowoltaiki ma wynosić wówczas od 350 euro do 815 euro/kW.

„PV Magazine” podkreśla w tym kontekście wniosek płynący z analizy Fraunhofer ISE, zgodnie z którym obserwowane obecnie na rynku fotowoltaicznym wydłużanie planowanej żywotności modułów fotowoltaicznych z 25 do 30 lat, to dodatkowy spadek LCOE rzędu 8,5 proc.

Niemiecki instytut podaje też koszt produkcji energii z elektrowni wiatrowych na lądzie, który ma wynosić od 0,0399 euro/kWh do 0,0823 euro/kWh, a w przypadku energetyki wiatrowej na morzu koszt generacji ma wynosić od 0,0749 euro/kWh do 0,1379 euro/kWh (w przypadku offshore Fraunhofer zapowiada spadek LCOE do 0,0349 euro/kWh – 0,1007 euro/kWh w roku 2035, czyli do kosztu porównywalnego ze wskazanymi w raporcie, obecnymi kosztami wytwarzania z fotowoltaiki.

REKLAMA

Jak wypadają w tym zestawieniu koszty produkcji energii z konwencjonalnych elektrowni na paliwa stałe? Fraunhofer szacuje, że produkcja energii z wybudowanych w tym roku elektrowni na węgiel kosztowałaby około od 0,0459 euro/kWh do niemal 0,1 euro/kWh. Natomiast w przypadku zbudowanej w tym roku elektrowni gazowej koszt miałby wynieść około 0,1103 euro/kWh do 0,2194 euro/kWh.

Aktualne koszty produkcji energii w Niemczech dla poszczególnych technologii (za Fraunhofer ISE):

Raport instytutu Fraunhofer ISE „Stromgestehungskosten Erneuerbare Energien” w języku niemieckim jest dostępny pod tym linkiem.

r

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.