Estończycy zaoferują fotowoltaikę polskim MŚP we współpracy z Integreen

Estończycy zaoferują fotowoltaikę polskim MŚP we współpracy z Integreen
Fot. Enefit Green
REKLAMA

Spółka Enefit Green należąca do estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży na naszym rynku małych instalacji fotowoltaicznych dedykowanych firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na rodzimym rynku Eesti Energia wdrożył w tym zakresie nowatorski model sprzedaży. 

W ramach oferty dedykowanej firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw Enefit ma zapewnić audyt fotowoltaiczny, przygotować projekt instalacji i – we współpracy z partnerem – dostarczyć jej komponenty – a także nadzorować proces montażowy. Enefit ma również odpowiadać za utrzymanie instalacji w trakcie jej eksploatacji.  

Przy pilotażowej sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce partnerem Enefit jest Integreen. Celem pilotażu sprzedaży fotowoltaiki w Polsce jest zbadanie rynku, abyśmy mogli dostosować naszą docelową ofertę do potrzeb klientów. Szukamy obecnie najlepszego modelu biznesowego, w ramach którego moglibyśmy działać w zakresie fotowoltaiki w Polsce –  spółka Enefit Green poinformowała w odpowedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl.

W Estonii Enefit zbudował w tym roku m.in. dużą instalację fotowoltaiczną na dachach obiektów należących do jednego z działających tam przedsiębiorstw mleczarskich. Zastosowano w tym przypadku formułę, w której za sfinansowanie i montaż instalacji odpowiadał Enefit, który jednocześnie pozostał jej właścicielem. Więcej na ten temat w artykule: Enefit zbudował elektrownię PV w nowej formule biznesowej.

Ponadto od początku bieżącego roku Enefit Green zrealizował w Estonii dwa kolejne projekty tego typu o łącznej mocy ponad 230 kW, w ramach których wykorzystano ponad 1,3 tys. paneli fotowoltaicznych. 

Z końcem czerwca ubiegłego roku spółka Enefit otrzymała od URE koncesję na obrót energią elektryczną i paliwami gazowymi. Do końca grudnia 2017 r. wśród klientów spółki znalazło się ponad 50 firm z sektora przemysłu ciężkiego, przemysłu lekkiego, logistyki, handlu czy segmentu hotelarsko-gastronomicznego. Na przestrzeni 3 miesięcy Enefit podpisał umowy na obrót energii i gazu na łączny wolumen ok. 220 GWh.

Ponadto pod koniec 2017 roku Enefit podpisał również kontrakt na zakup energii elektrycznej z położonej w naszym kraju farmy wiatrowej, wkraczając tym samym na polski rynek OZE.

Eesti Energia jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią. Firma powstała 1939 roku i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Eesti w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.

W 2017 r. Eesti Energia wypracowała 101 mln euro zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 754,9 mln euro (wzrost o 1,6 proc. r/r). Spółka zaznacza, że zwiększyła sprzedaż wszystkich kluczowych produktów, przy czym na wzrost przychodów w największym stopniu wpłynęło znaczące zwiększenie wolumenu sprzedaży ropy łupkowej oraz podwyższona cena na rynku ropy.

Eesti Energia poza Estonią jest obecna za pośrednictwem spółki zależnej Enefit w Polsce, na Litwie, Łotwie, a także w Szwecji i Finlandii. Całkowity udział grupy w bałtyckim rynku detalicznym energii elektrycznej wyniósł w 2017 roku 26 proc.

Produkcja energii przez Eesti Energia w ub.r. wyniosła 9,7 TWh, osiągając tym samym największy poziom na przestrzeni ostatnich czterech lat. Ponadto Eesti Energia wyprodukowała rekordowy wolumen 395 tys. ton ropy łupkowej. 

Całkowita produkcja energii elektrycznej w Estonii w 2017 roku wyniosła 11,1 TWh, czyli o 2,8 TWh więcej niż poziom zużycia. Estonia wyeksportowała prawie jedną czwartą energii elektrycznej przez rynek Nord Pool. Według danych Eurostatu Estonia jest najbardziej niezależnym energetycznie krajem w Unii Europejskiej. Dla porównania konsumpcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła w 2017 r. 168,4 TWh przy produkcji na poziomie 152,1 TWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Rz - ż |
W Estoni są małe możliwości poza produkcją i sprzedażą energi. Żywność, paliwa muszą kupować. Chcą zwiększać poziom swojego życia, wkraczając na inne rynki.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...