Enefit zbudował elektrownię PV w nowej formule biznesowej

Enefit  zbudował elektrownię PV w nowej formule biznesowej
Fot. Enefit Green
REKLAMA

Enefit Green, spółka zależna od Eesti Energia działająca w obszarze energetyki odnawialnej również w Polsce, zakończyła budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii. Jej właściciele nie musieli angażować wkładu finansowego w budowę instalacji fotowoltaicznej, ponieważ całość kosztów została pokryta przez inwestora, czyli Enefit Green.

Eesti Energia sfinansowała budowę elektrowni, jest jej właścicielem i odpowiada za konserwację instalacji. Wyprodukowaną energię odkupuje od spółki przedsiębiorstwo mleczarskie.

W Polsce Eesti Energia za pośrednictwem Enefit Polska pod koniec 2017 roku poszerzyła działalność o obszar OZE i w ciągu najbliższych miesięcy również zapowiada inwestycje w źródła fotowoltaiczne m.in. w formie pilotażowej sprzedaży instalacji PV dla potencjalnych wytwórców z sektora MŚP.  

Rozproszone rozwiązania energetyczne oparte na energii słonecznej to ogólnoświatowy trend, który w ostatnich latach zaczął się szeroko rozprzestrzeniać także w Estonii. Portfel produkcji energii elektrycznej Enefit Green jest najbardziej zdywersyfikowany w krajach nadbałtyckich, ponieważ właśnie tam produkujemy energię z wiatru, słońca, biomasy, a także z odpadów komunalnych – komentuje Aneo Kärmas z Enefit Green.

Na elektrownię słoneczną zrealizowaną przez Enefit Green na farmie mleczarskiej składają się łącznie 644 panele fotowoltaiczne. Jest to pierwsza tego typu inwestycją w kraju. Moc systemu wynosi 174 kW, a panele zajmują powierzchnię ponad 1000 m2.

Przedsiębiorstwo kupi od Enefit Green energię elektryczną na własne potrzeby po stałej cenie. Energia elektryczna wytwarzana z dachowej instalacji PV pokryje około 15 proc. rocznego zużycia energii farmy mleczarskiej i większość konsumpcji w okresie letnim.

Nasze plany na polskim rynku OZE dotyczą dwóch obszarów: pierwszy to samodzielne inwestycje w źródła. Poszukujemy projektów, które moglibyśmy przejąć i w ten sposób aktywnie wejść na rynek. Drugi obszar to właśnie sprzedaż instalacji PV dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na ten moment będziemy jednak dostawcą rozwiązań, ale właścicielami infrastruktury będą nasi partnerzy – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit Polska.

Eesti Energia oferuje klientom biznesowym dwie możliwości produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki. W przypadku pierwszej opcji klient ma możliwość wyboru kompleksowej usługi finansowania, projektu i instalacji elektrowni słonecznej w połączeniu z jej późniejszą obsługą. Druga opcja zakłada samodzielną inwestycję w rozwiązanie zakupione od Eesti Energia.  

Celm strategicznym grupy Eesti Energia jest 40-proc. wzrost udziału energii elektrycznej z OZE w miksie wytwrzania do 2021 roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...