Odpowiedź na deklaracje rządu Orbana. Węgierski potentat postawi na PV

Odpowiedź na deklaracje rządu Orbana. Węgierski potentat postawi na PV
Fot. MOL
REKLAMA

Koncern paliwowy MOL dołącza do takich firm jak Shell, BP, Total czy Rosnieft, które już budują lub eksploatują własne farmy fotowoltaiczne. Postawienie na rozwoju fotowoltaiki od dłuższego czasu podkreśla rząd Viktora Orbana.

Węgierski koncern paliwowy MOL podał, że zbuduje elektrownie fotowoltaiczne w trzech lokalizacjach na Węgrzech – na terenie zakładów w Tiszaújváros, Százhalombatta oraz Füzesgyarmat.

Wiadomo, że łączna moc tych instalacji wyniesie 18,38 MWp i zostaną one włączone do wewnętrznych sieci dystrybucyjnych przemysłowej infrastruktury MOL.

Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na koniec tego roku.

Węgrzy podkreślają, że te inwestycje pozwolą im zdobyć wiedzę na temat biznesu solarnego – oprócz faktu, że ich zrealizowanie pozwoli ograniczyć koszty zużycia energii.

MOL zapewnia, że budowa farm fotowoltaicznych to element długookresowej strategii, w ramach której chce się przygotować na przyszłość „po erze paliwowej” i skorzystać z okazji związanych z rozwojem alternatywnych źródeł energii.

W MOL jesteśmy przekonani, że energia słoneczna odegra ważną rolę w przyszłych systemach energetycznych i dlatego zaczęliśmy budować własny potencjał, aby wejść w ten dynamicznie rozwijający się biznes. Elektrownie fotowoltaiczne to dla nas także doskonała okazja do wykorzystania potencjału nieużywanych gruntów – komentuje Sándor Fasimon, COO węgierskiego koncernu.

Pod koniec ubiegłego roku węgierski rząd zdecydował się na przedłużenie systemu taryf gwarantowanych, którym mogą zostać objęci właściciele większych elektrowni fotowoltaicznych i w ramach którego oferowana jest atrakcyjna stawka za sprzedaż energii.

W 2017 roku Komisja Europejska zaakceptowała nowy węgierski system wsparcia dla OZE, w ramach którego taryfy gwarantowane nadal będą przysługiwać producentom energii z nowych instalacji PV, ale tylko mniejszych o mocy do 0,5 MW.

W grudniu ub.r. szef gabinetu politycznego w rządzie Viktora Orbána stwierdził, że węgierski rząd „popiera budowę tak wielu elektrowni fotowoltaicznych, jak to tylko możliwe”.

Więcej o aktualnych zasadach wsparcia producentów energii z systemów fotowoltaicznych na Węgrzech w artykule: Popieramy budowę tak wielu elektrowni PV jak to możliwe.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...