Znowu niższe ceny we francuskich aukcjach dla PV

Znowu niższe ceny we francuskich aukcjach dla PV
Fot. Veolia
REKLAMA

Rząd Francji poinformował o rozstrzygnięciu kolejnych aukcji dla fotowoltaiki. Pierwsza dotyczyła projektów fotowoltaicznych uznanych za innowacyjne. Natomiast druga była kolejną aukcją dedykowaną deweloperom naziemnych farm fotowoltaicznych.

W pierwszej aukcji, która została poświęcona innowacyjnym projektom fotowoltaicznym –  m.in. pływającym elektrowniom PV, systemom wykorzystującym innowacyjne oprogramowanie w celu zwiększenia uzysków energii czy np. moduły dwustronne – do dyspozycji był potencjał rzędu 70 MW.

Wsparciem objęto 50 projektów, a średnia cena, po jakiej będzie sprzedawana energia, wyniesie 80,7 EUR/MWh.

W 2017 r. Pałac Elizejski przyjął plan, zgodnie z którym w ciągu trzech lat przeprowadzi trzy tego rodzaju aukcje dla fotowoltaiki, obejmując rządowymi gwarancjami sprzedaży energii projekty o łącznej mocy 210 MW. Kolejna aukcja zostanie rozstrzygnięta w IV kwartale br.

Francuzi jednocześnie przeprowadzili kolejną aukcję dla naziemnych farm fotowoltaicznych o mocy od 0,5 MW do 17 MW, udostępniając do podziału 500 MW.

Dzięki tej aukcji wsparciem zostanie objętych 77 inwestycji, a średnia zaoferowana w ich przypadku cena za energię wyniosła 61,6 EUR/MWh i była niższa o 4 proc. w porównaniu do wyniku z wcześniejszej aukcji.

W grupie projektów z przedziału mocy 5-17 MW średnia wyniosła nawet 55,3 EUR/MWh.

Francuskie ministerstwo ekologii i solidarnej transformacji podaje, że ponad połowa z nagrodzonych wsparciem farm fotowoltaicznych powstanie na gruntach nienadających się do wykorzystania np. w rolnictwie.

Organizacja aukcji dla naziemnych farm fotowoltaicznych to efekt decyzji francuskiego rządu z roku 2016, kiedy przyjęto plan objęcia systemem aukcyjnym takich projektów o łącznej mocy 3 GW.

Kolejna aukcja dla naziemnych farm fotowoltaicznych, w sumie na 720 MW, odbędzie się 1 czerwca br.

Przyznana w wyniku wcześniejszej aukcji dla gruntowych farm PV średnia cena dla zwycięskich projektów wyniosła 63,9 EUR/MWh i była o 9 proc. niższa od osiągniętej we wcześniejszej aukcji.

Dla projektów w przedziale 5-17 MW średnia była jeszcze niższa, spadając do 55,5 EUR/MWh.

Natomiast w ostatniej aukcji dedykowanej fotowoltaice na dachach ustalono, że przeciętna stawka, po jakiej będzie kupowana energia, wyniesie 93,4 EUR/MWh, czyli o 10 proc. mniej niż we wcześniejszej aukcji tego rodzaju. W grupie większych projektów o mocy od 500 kW do 8 MW średnia wyniosła 88,4 EUR/MWh i była o 12 proc. niższa niż odnotowana podczas wcześniejszej aukcji.

Francuzi prowadzą też osobne aukcje dla projektów fotowoltaicznych, w przypadku których dominować ma autokonsumpcja produkowanej energii. Więcej o wynikach ostatniej aukcji dla projektów prosumenckich w artykule: Francuzi przeprowadzili kolejną aukcję dla prosumentów. 

Ostatnio Paryż ogłosił, że zwiększy ustalony wcześniej maksymalny potencjał fotowoltaiki, który będzie kontraktować co roku w drodze aukcji. Wcześniej ustalono, że będzie to 1,45 GW, a teraz Francuzi zakładają organizację co roku aukcji, które mają skutkować budową elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,45 GW.

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe szacuje, że w ubiegłym roku Francuzi podłączyli do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 890 MW, a rok wcześniej około 560 MW.

Do 2023 r. Francja ma zwiększyć łączną moc systemów fotowoltaicznych do 20,2 GW, a obecnie francuski potencjał PV zbliża się do poziomu 8 GW. 

Obecnie potencjał wszystkich źródeł OZE we Francji zbliża się do poziomu 48,7 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
oo |
Czy ktoś wie, czy te ceny są netto czy brutto?
alladyn-solar-batt |
Brutto
kabello |
To jest cena wsparcia więc nie ma VAT puki co... Odbieram ten artykuł jako propagandę przed zbliżającą się u nas aukcją URE. Cena małych projektów FR ~260zł/MWh u nas 370zł/MWh... Dlaczego autor nie porusza pełnej zyskowności elektrowni fotowoltaicznych? Przecież na nią składa się poza wsparciem aukcyjnym cena z wolnego rynku! Akurat we Francji jest to odpowiednio ~240zł/MWh dla porównania w Polsce ~180zł/MWh. Reasumując FR 260+240=500zł/MWh natomiast w PL 370+180=550zł/MWh co daje +10%. Oceniając nasz rynek można stwierdzić że wciąż się uczymy jesteśmy branżą rozwijającą to życzmy sobie aby przy podobnym nasyceniu fotowoltaiką, przy podobnych doświadczeniach redukujących koszty jak w innych krajach UE taki i u nas zyskowność projektów słonecznych była w tym samym punkcie podobna...
kiks |
Kabello jesteś pewny, że we FR cena w aukcji jest oprócz ceny rynkowej EE? Co jeśli się mylisz?
oo |
Kabello - dołączam się do pytania: jesteś tego pewien? Podjesz cenę hurtową w Polsce 180zł, czyli jest to cena netto, a te 240 we Francji, to też netto, czy brutto? No i czy jesteś przekonany, że w Polsce się sumuje wpływy. Nawet na tej stronie kilka osób robiło wyliczenia i odniosłem wrażenie, że brali do analizy cenę z Polskich aukcji, jako ostateczną cenę brutto i nie dodawali ceny hurtowej za prąd. Dla tego co wie, bo to robi, zapewne moje pytania są oczywiste, ale nigdzie nie widziałem jednoznacznej odpowiedzi. Dzięki z góry, za merytoryczne odpowiedzi

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...