Francuzi przeprowadzili kolejną aukcję dla prosumentów

Francuzi przeprowadzili kolejną aukcję dla prosumentów
Nicolas Hulot. Fot. A.Bouissou / Ministerstwo transformacji ekologicznej i solidarnej Francji
REKLAMA

W ramach francuskiego systemu wsparcia dla fotowoltaiki, który od dłuższego czasu bazuje głównie na aukcjach, prowadzone są aukcje również dla instalacji, z których energia ma podlegać przede wszystkim autokonsumpcji – co jak na razie jest ewenementem w organizowanych na świecie aukcjach dla OZE. Francuzi ogłosili właśnie wyniki kolejnej aukcji dla takich projektów.

Francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej i solidarnej, czyli resort odpowiadający w rządzie Emmanuela Macrona za wsparcie OZE, podaje, że w ramach ostatniej aukcji dla projektów fotowoltaicznych zakładających wykorzystanie produkowanej energii głównie poprzez autokonsumpcję, wsparciem w postaci gwarancji zaoferowanej ceny za energię objęto 145 projektów na łączną moc 51 MW, przy czym moc pojedynczych projektów nie przekracza 500 kW.

Wsparcie w tej aukcji zostanie przyznane na nadwyżki energii wprowadzane do sieci. Średnia, gwarantowana przez państwo taryfa za sprzedaż energii wyniesie 0,079 EUR/kWh, co – jak zaznacza francuskie ministerstwo – jest poziomem niższym 0 70 proc. w porównaniu do wyników poprzedniej aukcji dla tego typu projektów.

Wsparciem w aukcjach dla projektów zakładających dominujący udział autokonsumpcji mogą zostać objęte inwestycje realizowane m.in. przez przedsiębiorstwa czy rolników. W okresie trzyletnim przewidziano organizacji trzech aukcji rocznie, w każdej udostępniając wsparcie dla projektów o mocy 50 MW.

Jednocześnie Nicolas Hulot, minister transformacji ekologicznej i solidarnej, ogłosił, że zwiększy ustalony wcześniej maksymalny potencjał fotowoltaiki, który będzie kontraktować co roku w drodze aukcji. Wcześniej ustalono, że będzie to 1,45 GW, a teraz Francuzi zakładają organizację co roku aukcji, które mają skutkować budową elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,45 GW.

Pałac Elizejski podzielił aukcje dla fotowoltaiki na grupy. Osobno organizowane są aukcje dla naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, a także dla dachowych systemów PV.

Najbliższe aukcje dla projektów naziemnych zaplanowano na czerwiec 2018 r., a kolejna aukcja dla dachowych instalacji PV odbędzie się trzy miesiące wcześniej. W przyszłym roku Francuzi chcą przeprowadzić też pierwszą, testową aukcję na 200 MW łącznie dla energetyki słonecznej i wiatrowej. Na razie wiadomo, że maksymalna moc zgłaszanych projektów nie będzie mogła przekroczyć 18 MW.

W ostatniej aukcji dla gruntowych elektrowni fotowoltaicznych średnia, uzyskana cena za energię spadła o 9 proc. w stosunku do wcześniejszej aukcji, wynosząc 63,9 EUR/MWh, natomiast w grupie większych projektów o mocy od 9 MW do 17 MW średnia, zaoferowana przez inwestorów cena wyniosła już tylko 55,5 EUR/MWh.

Natomiast w ostatniej aukcji dedykowanej fotowoltaice na dachach ustalono, że przeciętna stawka, po jakiej będzie kupowana energia, wyniesie 93,4 EUR/MWh, czyli o 10 proc. mniej niż we wcześniejszej aukcji. W grupie większych projektów o mocy od 500 kW do 8 MW średnia wyniosła 88,4 EUR/MWh i była o 12 proc. niższa niż odnotowana podczas wcześniejszej aukcji.

W połowie 2017 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Francji sięgnął 7,4 GW, a obecnie jest szacowany na około 7,7 GW.

Do 2023 r. Francja ma zwiększyć łączną moc systemów PV, zgodnie z planem nakreślonym przez Paryż, do 20,2 GW. Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...