LONGi z nowym rekordem sprawności modułów PERC

LONGi z nowym rekordem sprawności modułów PERC
Fot. Longi Solar
REKLAMA

Chiński producent Longi Solar ogłosił, że zgodnie z wynikami testu przeprowadzonego przez ośrodek TUV-SUD dostarczony przez niego moduł z 60 ogniwami osiągnął konwersję fotoelektryczną na nienotowanym wcześniej poziomie.

Testami objęto złożony z 60 ogniw, monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny PERC typu P. Dzięki wykorzystaniu technologii ogniw PERC osiągnięto sprawność na poziomie 20,41 proc.

Wcześniej, w październiku 2017 roku, firma Longi Solar ogłosiła, że test przeprowadzony przez niemieckie laboratorium Fraunhofer ISE CalLab potwierdził wydajność konwersji monokrystalicznych ogniw PERC na poziomie 22,71 proc., co wówczas stanowiło światowy rekord.

Zaledwie dziesięć dni później Longi Solar ponownie pobił rekord sprawności ogniw, osiągając wynik znacznie wyższy, bo wynoszący aż 23,26 proc.

Chińczycy informują, że niedawno wprowadzili technologię ogniw PERC wydajności o 22 proc. w produkcji masowej, spełniając standardy techniczne ustanowione w chińskim rządowym programie „top runner", który ma premiować inwestycje w fotowoltaice charakteryzujące się dużym poziomem innowacyjności i efektywności.

Do tego programu kwalifikują się m.in. instalacje fotowoltaiczne wykonywane na modułach dwustronnych.

Pod koniec ubiegłego roku chińskie Krajowe Centrum Nadzoru i Inspekcji Jakości Produktów Fotowoltaicznych (CPVT) opublikowało wyniki niezależnych badań potwierdzających pobicie rekordu „dwustronności” (ang. bifaciality) przez ogniwa słoneczne PERC firmy Longi Solar na poziomie 82,15 proc., podczas gdy – jak zapewniał Longi – "dwustronność" w ogniwach PERC na rynku standardowo utrzymuje się na poziomie 75 proc.

Jak informował wówczas Longi, przy założeniu, że wydajność tylnej strony modułu zwiększa ogólną wydajność modułu o 10 proc., całkowita moc dwustronnego modułu PERC może sięgnąć nawet 330 W w modułach z 60 ogniwami, z czego 300 W to moc przedniej strony, a także 396 W w modułach 72-ogniwowych – w tym 360 W z przodu.

Longi posiada obecnie potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych rzędu 5 GW oraz ogniw na poziomie 2,5 GW. Chińska firma zapewnia, że jest ponadto największym na świecie producentem płytek krzemowych typu monokrystalicznego, które wykorzystuje się do produkcji ogniw.

W 2016 r. Chińczycy wypracowali przychody na poziomie 1,67 mld dolarów, a wartość swoich aktywów wyceniają na 2,78 mld dolarów.

Ostatnio Longi Solar został uznany w rankingu wykonanym przez „PV Tech” za 7. największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych pod względem sprzedaży odnotowanej w roku 2017. Więcej o tym rankingu w artykule: Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w roku 2017.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PV |
Non stop w założeniach paneli foto... jest ta sama wada rozumowania : otóż wciąż widać przekonanie, że powierzchnia panelu foto... jest jedynie odbiorcą z naturalnej wiązki światła. A prawidłowym układem powinien być właśnie tak jak obok wspomniano - układ.. Czyli jaki ? Ano skoncentrowanie światła typowe dla pieca słonecznego, lecz nie podnosząc zbytnio temperatury i taki układ < a może hybryda... ? > jest wykonalny obecną techniką. Reasumując, jeden kilkumetrowy panel < zapewne kształt co najmniej półkuli > generowałby kilkukrotną wartość w stosunku do dzisiejszych powierzchni ( i gdyby naukowcy od samego początku podchodzili do zagadnienia jako większe skupienie światła odbierane w mniejszej powierzchni - pokonaliby problematykę temperatury i gęstości pracy urządzenia , to i panele o większej gęstości pracy wewnętrznej już dla nas by pracowały ). Lustra z regulacją odbicia/przekierowania światła dziennego, czyli kierownica ( w ukierunkowaniu do odbiornika, czyli panelu foto ) zapewne też nie nastręczają zbytniej trudności - a jako dopalacz... byłyby wskazane. Tak więc w trybie profesjonalnego wytwarzania energii elektrycznej, właściwym jest układ z doświetleniem odbiornika foto. < do wyboru model płaski lub kulisty >.. a nie tak jak obecnie wyczekiwanie, aż sprawność na jeden metr kwadratowy się podniesie. Natomiast technologia zwiększania podciśnienia/ciśnienia ( prędkości .... ) strumienia światła, a w dodatku z funkcją zakrzywienia... to jeszcze nie te latka... ale z przyzwoitego źródła wiem, że obliczenia matematyczne są ( najprawdopodobniej ) prawidłowe, czyli w atmosferze niewykonalne.
SPS |
@PV: był tu taki artykuł kiedyś o jakimś szwajcarskim startupie, który zaprojektował moduł PV z soczewkami skupiającymi światło z większej powierzchni na małą powierzchnię modułu. Sam przetwornik PV był niewielkich rozmiarów ale wykonany w jakiejś specjalnej technologii dającej dużą sprawność konwersji. Nie wiem czy tamten projekt został skomercjalizowany.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...