Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w roku 2017

Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w roku 2017
Suntech press
REKLAMA

Analitycy PV Tech opublikowali zestawienie największych producentów modułów fotowoltaicznych za rok 2017. Wynika z niego, że dominacja chińskich producentów na globalnym rynku PV jest coraz większa.

W ubiegłym roku globalny rynek fotowoltaiczny pobił kolejny rekord zrealizowanych elektrowni, których łączny potencjał według Bloomberga zbliżył się do 100 GW. Więcej niż połowę tego potencjału zainstalowano w Chinach, na czym niewątpliwie korzystają producenci modułów fotowoltaicznych z tego kraju, którzy coraz bardziej dominują na globalnym rynku PV.

Na liście dziesięciu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2017 r., którą przedstawił PV Tech, aż dziewięć firm ma siedzibę w Państwie Środka. Jedyny producent z siedzibą poza Chinami – koreańska Hanwha Q-Cells – posiada część linii produkcyjnych również w chińskich fabrykach.

W porównaniu do listy za 2016 r. w zestawieniu za 2017 r. pojawiła się jedna nowa firma – chiński Risen Energy, który wskoczył na miejsce 8.

Pozycję lidera utrzymał bezkonkurencyjny JinkoSolar, który przy okazji publikacji ostatnich wyników finansowych za III kwartał 2017 r. prognozował całoroczną sprzedaż na poziomie 9,6-9,8 GW, w tym 2,3-2,5 GW w IV kwartale, a największą kwartalną sprzedaż odnotowano w ubiegłym roku w II kwartale, w którym sprzedano moduły o mocy 2,88 GW.

Co ciekawe Jinko Solar posiadał na koniec ubiegłego roku linie produkcyjne mogące wytworzyć mniej, niż wynosi całoroczna prognoza sprzedaży, bo 8 GW modułów PV. Do tego doszły linie produkcji ogniw na 4,5 GW oraz wafli krzemowych na 7 GW. Wygląda więc, że sporą część komponentów Jinko kupił od zewnętrznych dostawców.

Kolejne miejsca przypadły firmom Trina Solar, Canadian Solar, JA Solar, Hanwha Q-Cells, GCL-SI, Longi Solar, wspomnianemu Risen, a następnie Shunfeng (Suntech). Czołową dziesiątkę zamknął Yingli Solar, który w sprawozdaniu finansowym za III kwartał 2017 r. prognozował całoroczną sprzedaż na 2,8-2,9 GW, a w III kwartale sprzedał moduły o mocy 597,7 MW.

Jak wylicza PV Tech, czołowa „10” największych producentów dostarczyła w ubiegłym roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 57 GW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jj |
Ciekawe, że żaden nie daje 8000Pa i odporności na meteroyty, jak nasi najwięksi producenci.....
CINALEK |
Nie ma naszych producentów... Są tylko montownie chińskich podzespołów...:)
Selfa |
Ach te kupowane rankingi.
Nie jestem Kowalski |
Czyli taki Kowalski, zerknie na ranging i może pomyśleć, że ten na pierwszym miejscu w rankingu jest najlepszy. :)

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...