W Hiszpanii powstaje pierwsza farma PV bez subsydiów

W Hiszpanii powstaje pierwsza farma PV bez subsydiów
Enel press
REKLAMA

Na Półwyspie Iberyjskim rozpoczęła się budowa kolejnej farmy fotowoltaicznej, z której energia będzie sprzedawana bez jakichkolwiek preferencji, na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Brytyjski fundusz inwestycyjny Foresight poinformował o rozpoczęciu budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 3,9 MW w Las Torres de Cotillas w hiszpańskim regionie Murcji.

Budowa jest realizowana przez firmę Solarig Global Services, a podłączenie do sieci zaplanowano na pierwszą połowę 2018 r. W skali roku farma fotowoltaiczna ma produkować około 7 GWh energii elektrycznej.

Energia z tej farmy fotowoltaicznej będzie sprzedawana bez jakichkolwiek preferencji, na podstawie wynegocjowanej na rynku umowy PPA.

W ramach umowy przewiduje się sprzedaż energii w okresie 10 lat po przyjętej z góry cenie. Foresight nie podaje jednak, jaką stawkę przyjęto. Odbiorcą energii będzie spółka obrotu Energya-VM należąca do hiszpańskiej korporacji Grupo Villar Mir.

Jak zapewnia Carlos Rey z Foresight, ta umowa potwierdza możliwość oferowania pewnych i długookresowych zysków dla klientów brytyjskiego funduszu nawet w warunkach braku subsydiów i regulacyjnego wsparcia dla fotowoltaiki.

Brytyjski fundusz realizuje na Półwyspie Iberyjskim również inny, większy projekt fotowoltaiczny o mocy 7,2 MW, z którego energia ma być sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych.

Chodzi o farmę fotowoltaiczną Vale Matanças, która powstanie w Alcácer do Sal, miejscowości położonej w portugalskim regionie Alentejo. Jej moc wyniesie 7,2 MW, a szacowany roczny uzysk energii to 12 GWh.

Foresight obecnie zarządza aktywami wartymi ponad 2 mld funtów, w tym farmami fotowoltaicznymi o mocy ponad 900 MW w Europie, USA i Australii.

O możliwości rozwoju elektrowni fotowoltaicznych bez wsparcia w postaci preferencyjnych i gwarantowanych przez rząd cen za energię przekonane są zresztą władze Portugalii, które w ramach aukcji przyznają licencję na budowę farm fotowoltaicznych bez jakichkolwiek gwarancji odkupu energii.

Rząd Hiszpanii wspiera natomiast rozwój inwestycji w OZE w ramach systemu aukcyjnego, w którym inwestorzy, którzy wygrają aukcję, zyskują prawo do sprzedaży energii po cenie, którą zgłosili.

W ramach aukcji, której wyniki ogłoszono w połowie 2017 r., inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych zyskali prawo do sprzedaży energii z farm PV o mocy aż 3,9 GW. Madryt nie podał cen, po jakich będzie sprzedawana energia. Zaznaczono natomiast, że wszystkie zakładają maksymalne, przewidziane w ramach aukcji dyskonto, a produkcja energii nie przełoży się na dodatkowe koszty dla odbiorców końcowych.

W Hiszpanii plany budowy farmy fotowoltaicznej bez subsydiów ma też wywodzący się z Niemiec deweloper juwi, który planuje wybudowanie na południu Hiszpanii wielkiej farmy fotowoltaicznej o mocy aż 450 MW. Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, powstanie największy w Europie kompleks fotowoltaiczny.

Plany budowy farm fotowoltaicznych bez subsydiów sygnalizują też deweloperzy w gorzej nasłonecznionych regionach Europy. Najaktywniejszy w tym zakresie jest działający głównie w Wielkiej Brytanii Wirsol, który ostatnio poinformował o zakupie dwóch dużych projektów fotowoltaicznych na Wyspach, które zostaną zrealizowane jeszcze w I połowie 2018 roku wyłącznie na zasadach rynkowych, dzięki zawartym umowom PPA.

Więcej na ten temat w artykule: Na Wyspach powstaną farmy PV bez subsydiów. Dzięki umowom PPA.

Największa w Europie farma fotowoltaiczna, która będzie funkcjonować poza systemem wsparcia, powstała we Włoszech. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: 63 MWp bez subsydiów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AST |
Gdybyśmy my mieli takie nasłonecznienie jak w Hiszpanii, to by cała Polska była już pokryta panelami i ani jednego wiatraka. Nie ma więc nic w tym szczególnego co się robi w Hiszpanii. Nas ma interesować Polska i nasz byt i przyszłość naszych dzieci i wnuków. My musimy pokazywać głupotę która tu jest., by ją zwalczać wszelkimi środkami.
Kujawiak |
@AST jakbyś poczytał dane wpierw pisaniem, to byś się nie ośmieszył - wiatraki są tam wydajniejsze niż solary: wiatr moc zainstalowana do 2015 23,066GW (produkcja 48 109GWh = wsp 1:2000), solary moc 4,669GW (produkcja to 8 236 GWh, wsp = 1:1760). Obydwie technologie bardzo dobrze się uzupełniają, ale współczynnik zainstalowanej mocy do producji przemawia na korzyść el. wiatrowych.

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...