W Hiszpanii powstaje pierwsza farma PV bez subsydiów

W Hiszpanii powstaje pierwsza farma PV bez subsydiów
Enel press
REKLAMA

Na Półwyspie Iberyjskim rozpoczęła się budowa kolejnej farmy fotowoltaicznej, z której energia będzie sprzedawana bez jakichkolwiek preferencji, na warunkach wynegocjowanych na rynku.

Brytyjski fundusz inwestycyjny Foresight poinformował o rozpoczęciu budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 3,9 MW w Las Torres de Cotillas w hiszpańskim regionie Murcji.

Budowa jest realizowana przez firmę Solarig Global Services, a podłączenie do sieci zaplanowano na pierwszą połowę 2018 r. W skali roku farma fotowoltaiczna ma produkować około 7 GWh energii elektrycznej.

Energia z tej farmy fotowoltaicznej będzie sprzedawana bez jakichkolwiek preferencji, na podstawie wynegocjowanej na rynku umowy PPA.

W ramach umowy przewiduje się sprzedaż energii w okresie 10 lat po przyjętej z góry cenie. Foresight nie podaje jednak, jaką stawkę przyjęto. Odbiorcą energii będzie spółka obrotu Energya-VM należąca do hiszpańskiej korporacji Grupo Villar Mir.

Jak zapewnia Carlos Rey z Foresight, ta umowa potwierdza możliwość oferowania pewnych i długookresowych zysków dla klientów brytyjskiego funduszu nawet w warunkach braku subsydiów i regulacyjnego wsparcia dla fotowoltaiki.

Brytyjski fundusz realizuje na Półwyspie Iberyjskim również inny, większy projekt fotowoltaiczny o mocy 7,2 MW, z którego energia ma być sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych.

Chodzi o farmę fotowoltaiczną Vale Matanças, która powstanie w Alcácer do Sal, miejscowości położonej w portugalskim regionie Alentejo. Jej moc wyniesie 7,2 MW, a szacowany roczny uzysk energii to 12 GWh.

Foresight obecnie zarządza aktywami wartymi ponad 2 mld funtów, w tym farmami fotowoltaicznymi o mocy ponad 900 MW w Europie, USA i Australii.

O możliwości rozwoju elektrowni fotowoltaicznych bez wsparcia w postaci preferencyjnych i gwarantowanych przez rząd cen za energię przekonane są zresztą władze Portugalii, które w ramach aukcji przyznają licencję na budowę farm fotowoltaicznych bez jakichkolwiek gwarancji odkupu energii.

Rząd Hiszpanii wspiera natomiast rozwój inwestycji w OZE w ramach systemu aukcyjnego, w którym inwestorzy, którzy wygrają aukcję, zyskują prawo do sprzedaży energii po cenie, którą zgłosili.

W ramach aukcji, której wyniki ogłoszono w połowie 2017 r., inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych zyskali prawo do sprzedaży energii z farm PV o mocy aż 3,9 GW. Madryt nie podał cen, po jakich będzie sprzedawana energia. Zaznaczono natomiast, że wszystkie zakładają maksymalne, przewidziane w ramach aukcji dyskonto, a produkcja energii nie przełoży się na dodatkowe koszty dla odbiorców końcowych.

W Hiszpanii plany budowy farmy fotowoltaicznej bez subsydiów ma też wywodzący się z Niemiec deweloper juwi, który planuje wybudowanie na południu Hiszpanii wielkiej farmy fotowoltaicznej o mocy aż 450 MW. Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, powstanie największy w Europie kompleks fotowoltaiczny.

Plany budowy farm fotowoltaicznych bez subsydiów sygnalizują też deweloperzy w gorzej nasłonecznionych regionach Europy. Najaktywniejszy w tym zakresie jest działający głównie w Wielkiej Brytanii Wirsol, który ostatnio poinformował o zakupie dwóch dużych projektów fotowoltaicznych na Wyspach, które zostaną zrealizowane jeszcze w I połowie 2018 roku wyłącznie na zasadach rynkowych, dzięki zawartym umowom PPA.

Więcej na ten temat w artykule: Na Wyspach powstaną farmy PV bez subsydiów. Dzięki umowom PPA.

Największa w Europie farma fotowoltaiczna, która będzie funkcjonować poza systemem wsparcia, powstała we Włoszech. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: 63 MWp bez subsydiów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AST |
Gdybyśmy my mieli takie nasłonecznienie jak w Hiszpanii, to by cała Polska była już pokryta panelami i ani jednego wiatraka. Nie ma więc nic w tym szczególnego co się robi w Hiszpanii. Nas ma interesować Polska i nasz byt i przyszłość naszych dzieci i wnuków. My musimy pokazywać głupotę która tu jest., by ją zwalczać wszelkimi środkami.
Kujawiak |
@AST jakbyś poczytał dane wpierw pisaniem, to byś się nie ośmieszył - wiatraki są tam wydajniejsze niż solary: wiatr moc zainstalowana do 2015 23,066GW (produkcja 48 109GWh = wsp 1:2000), solary moc 4,669GW (produkcja to 8 236 GWh, wsp = 1:1760). Obydwie technologie bardzo dobrze się uzupełniają, ale współczynnik zainstalowanej mocy do producji przemawia na korzyść el. wiatrowych.

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...