Paliwowi giganci zbudują wielką elektrownię słoneczną

Paliwowi giganci zbudują wielką elektrownię słoneczną
Fot. Solar Reserve
REKLAMA

Należąca do Shella i ExxonMobil spółka zbuduje w Kalifornii ogromną elektrownię bazującą na technologii skoncentrowanej energii słonecznej. Fotowoltaika zasili jedno z największych pól naftowych w USA. Jak tłumaczy inwestor, o podjęciu dedyzji o realizacji tego projektu przesądziło przedłużenie kalifornijskiego systemu handlu prawami do emisji CO2. 

Właścicielem pola naftowego, przy którym stanie gigantyczna elektrownia słoneczna CSP (Concentrated Solar Power), jest spółka Aera Energy – joint venture paliwowych koncernów Shell i ExxonMobil.

Pole naftowe, które zasili energia z elektrowni CSP, należy do największych w Stanach Zjednoczonych. Ropa naftowa jest wydobywana na nim od ponad 100 lat, a ostatnio przeciętne wydobycie sięgało około 76 tys. baryłek dziennie.

Aera Energy chce teraz zastąpić energię produkowaną z gazu naturalnego, która jest wykorzystywana w procesie wydobycia ropy, energią słoneczną wytwarzaną przez ogromną elektrownię słoneczną typu CSP o mocy aż 850 MW.

Generacja z tej instalacji ma odpowiadać ilości energii, do której wytworzenia potrzeba było dotąd około 138 mln metrów sześciennych gazu naturalnego. To pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie 376 tys. ton w skali roku.

Jak zapewnia z rozmowie z „The Washington Post” szefowa Aera Energy, Christina Sistrunk, decyzja o tej inwestycji wynika z przedłużenia w tym roku przez władze Kalifornii, do roku 2030, stanowego systemu handlu prawami do emisji CO2 (cap-and-trade).

Potrzebujemy pewnego poziomu tego, co nazwałabym regulacyjną i prawną stabilnością, aby być w stanie sfinansować projekty, które potrzebują kilku dekad stabilności, aby stać się opłacalnymi. Przedłużenie tego programu naprawdę umożliwiło nam podjęcie tego długoterminowego zobowiązania – powiedziała w rozmowie z „The Washington Post” szefowa Aera Energy.

Elektrownia słoneczna przy polu naftowym w pobliżu Bakersfield w Kalifornii ma powstać do roku 2020. Wraz z nią powstanie mniejsza elektrownia fotowoltaiczna o mocy 26,5 MW, która również zasili operacje związane z wydobyciem ropy.

O ile dla Exxon będzie to jedna z pierwszych inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł energii, o tyle Shell ma już na koncie realizację projektów m.in. w morskiej energetyce wiatrowej – podobnie jak inny paliwowy potentat Statoil, który oprócz inwestycji w morskie wiatraki na Morzu Północnym i na Bałtyku, planuje budowę ogromnych farm fotowoltaicznych w Brazylii.

Decyzja amerykańskiego koncernu paliwowego, a także projekty realizowane w Australii czy w krajach arabskich oznaczają pewien renesans technologii CSP, która w ostatnich latach została zepchnięta na boczny tor przez szybko taniejącą fotowoltaikę.

W Europie takie inwestycje realizowano wcześniej w Hiszpanii, ale także mniejsze instalacje CSP uruchomiono w Danii. Więcej na ten temat: W Danii uruchomiono elektrownię słoneczną CSP.

Jak zapewniają deweloperzy projektów CSP, takie inwestycje można realizować teraz dużo niższym kosztem. Więcej: 78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7.

Ta technologia oferuje w dodatku to, czego brakuje fotowoltaice niewyposażonej w magazyn energii, a więc opcję dostaw energii niezależnie od warunków pogodowych, dzięki sporym możliwościom gromadzenia niewykorzystanej od razu energii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Szukamy działek do wydzierżawienia pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam projekt instalacji PV o mocy 0,99 MW, lokalizacja woj. lubelskie.

Sprzedam projekt instalacji PV o mocy 0,99 MW, lokalizacja woj. lubelskie. Projekt z pełną dokument czytaj dalej...

Sprzedam dokumentację Pnb elektrowni PV z wygraną aukcją

Sprzedam pełną dokumentację wraz z wygraną aukcją (394 zł.) na budowę elektrowni PV o mocy 0,5 MW. czytaj dalej...

Vestasy V-80, Enercon E-82, DeWind 6

- Enercon E82/3000kW, 82m lopaty - Vestasy V-80, 2000kW, 100m wieza - DeWind 6/1250kW, wys.91m, 64 czytaj dalej...