Paliwowi giganci zbudują wielką elektrownię słoneczną

Paliwowi giganci zbudują wielką elektrownię słoneczną
Fot. Solar Reserve
REKLAMA

Należąca do Shella i ExxonMobil spółka zbuduje w Kalifornii ogromną elektrownię bazującą na technologii skoncentrowanej energii słonecznej. Fotowoltaika zasili jedno z największych pól naftowych w USA. Jak tłumaczy inwestor, o podjęciu dedyzji o realizacji tego projektu przesądziło przedłużenie kalifornijskiego systemu handlu prawami do emisji CO2. 

Właścicielem pola naftowego, przy którym stanie gigantyczna elektrownia słoneczna CSP (Concentrated Solar Power), jest spółka Aera Energy – joint venture paliwowych koncernów Shell i ExxonMobil.

Pole naftowe, które zasili energia z elektrowni CSP, należy do największych w Stanach Zjednoczonych. Ropa naftowa jest wydobywana na nim od ponad 100 lat, a ostatnio przeciętne wydobycie sięgało około 76 tys. baryłek dziennie.

Aera Energy chce teraz zastąpić energię produkowaną z gazu naturalnego, która jest wykorzystywana w procesie wydobycia ropy, energią słoneczną wytwarzaną przez ogromną elektrownię słoneczną typu CSP o mocy aż 850 MW.

Generacja z tej instalacji ma odpowiadać ilości energii, do której wytworzenia potrzeba było dotąd około 138 mln metrów sześciennych gazu naturalnego. To pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie 376 tys. ton w skali roku.

Jak zapewnia z rozmowie z „The Washington Post” szefowa Aera Energy, Christina Sistrunk, decyzja o tej inwestycji wynika z przedłużenia w tym roku przez władze Kalifornii, do roku 2030, stanowego systemu handlu prawami do emisji CO2 (cap-and-trade).

Potrzebujemy pewnego poziomu tego, co nazwałabym regulacyjną i prawną stabilnością, aby być w stanie sfinansować projekty, które potrzebują kilku dekad stabilności, aby stać się opłacalnymi. Przedłużenie tego programu naprawdę umożliwiło nam podjęcie tego długoterminowego zobowiązania – powiedziała w rozmowie z „The Washington Post” szefowa Aera Energy.

Elektrownia słoneczna przy polu naftowym w pobliżu Bakersfield w Kalifornii ma powstać do roku 2020. Wraz z nią powstanie mniejsza elektrownia fotowoltaiczna o mocy 26,5 MW, która również zasili operacje związane z wydobyciem ropy.

O ile dla Exxon będzie to jedna z pierwszych inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł energii, o tyle Shell ma już na koncie realizację projektów m.in. w morskiej energetyce wiatrowej – podobnie jak inny paliwowy potentat Statoil, który oprócz inwestycji w morskie wiatraki na Morzu Północnym i na Bałtyku, planuje budowę ogromnych farm fotowoltaicznych w Brazylii.

Decyzja amerykańskiego koncernu paliwowego, a także projekty realizowane w Australii czy w krajach arabskich oznaczają pewien renesans technologii CSP, która w ostatnich latach została zepchnięta na boczny tor przez szybko taniejącą fotowoltaikę.

W Europie takie inwestycje realizowano wcześniej w Hiszpanii, ale także mniejsze instalacje CSP uruchomiono w Danii. Więcej na ten temat: W Danii uruchomiono elektrownię słoneczną CSP.

Jak zapewniają deweloperzy projektów CSP, takie inwestycje można realizować teraz dużo niższym kosztem. Więcej: 78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7.

Ta technologia oferuje w dodatku to, czego brakuje fotowoltaice niewyposażonej w magazyn energii, a więc opcję dostaw energii niezależnie od warunków pogodowych, dzięki sporym możliwościom gromadzenia niewykorzystanej od razu energii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...