Najniższa cena za energię z elektrowni OZE pracującej „w podstawie”

Najniższa cena za energię z elektrowni OZE pracującej „w podstawie”
Fot. Solar Reserve
REKLAMA

Władze Dubaju rozstrzygnęły aukcję dla elektrowni mającej zapewnić dostawę energii elektrycznej w porze między godziną 16 a 10 rano. Jak podkreślają, energia ze zwycięskiego projektu CSP będzie sprzedawana po najniższej odnotowanej dotąd cenie w przypadku projektu OZE pracującego w podstawie.

CSP (Concentrated Solar Power) to technologia, w przypadku której, w przeciwieństwie do fotowoltaiki, do przechowania energii nie są potrzebne bateryjne magazyny energii. Umożliwia przechowanie produkowanej energii w postaci gorącej cieczy i działa wówczas jak elektrownia termalna. 

Możliwości zejścia z kosztami energii produkowanej z elektrowni CSP potwierdza długoterminowe porozumienie na zakup energii, którą podpisano ze zwycięzcą aukcji przeprowadzonej w Dubaju. Umowa PPA podpisana przez DEWA, operatora energetycznego z Dubaju, a także konsorcjum inwestorów – arabskiego ACWA Power oraz chińskiego Shanghai Electric – zakłada sprzedaż energii z ogromnej instalacji CSP o mocy 700 MW po cenie wynoszącej zaledwie 0,073 USD/kWh.

Koszt całej inwestycji szacuje się na około 3,9 mld USD. Będzie to największa na świecie elektrownia CSP z najwyższą wieżą solarną, której wysokość sięgnie 270 metrów. Uruchomienie produkcji energii przewidziano na ostatni kwartał 2020 r.

Instalacja wejdzie w skład ogromnego kompleksu solarnego Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park, którego moc ma sięgnąć do roku 2030 około 5 GW. Do tego czasu Dubaj chce zwiększyć udział energetyki słonecznej w swoim miksie energii do 25 proc., a do roku 2050 udział OZE w miksie energetycznym tego emiratu ma wzrosnąć do 75 proc.

W przypadku umów PPA na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych osiągane aktualnie ceny są w skrajnych przypadkach nawet dwukrotnie niższe – najniższa cena za energię z PV z projektu o mocy 800 MW, który ma powstać w Zatoce Perskiej, wynosi zaledwie 0,0242 USD/kWh, jednak te inwestycje nie zakładają możliwości magazynowania nadwyżek energii i wykorzystania ich w porze wieczornej czy nocnej.

 Uwaga skupia się na fotowoltaice i bateriach, jednak mamy tu ograniczenie jeśli chodzi o możliwości dostarczania energii. CSP może pracować również w nocy  komentował ostatnio na łamach Bloomberga szef ACWA Power, Paddy Padmanathan, oceniając, że  technologia CSP stanie się w ciągu 1,5 roku konkurencyjna cenowo w stosunku do generacji gazowej.

Obecny potencjał elektrowni słonecznych CSP wynosi na świecie w sumie około 5 GW wobec ponad 300 GW fotowoltaiki. Bloomberg wylicza, że podczas gdy ostatnie aukcje dla fotowoltaiki w Zatoce Perskiej skutkowały cenami wynoszącymi nawet jedynie 0,0245 USD/kWh (bez opcji magazynowania energii), to koszt produkcji energii z CSP wynosi nadal około 0,15-0,18 USD/kWh. Wyniki ostatniej aukcji w Dubaju pokazują jednak, że wyliczenia Bloomberga mogą być już nieaktualne. 

W ubiegłym miesiącu w Australii rozstrzygnięto inną aukcję dedykowaną technologii CSP. W tym przypadku odnotowano cenę tylko niewiele wyższą od osiagniętej ostatnio w Dubaju. Więcej o tej aukcji w artykule: 78 USD/MWh za energię słoneczną 24/7.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zainteresowany |
czy są jakieś technologiczne przeszkody, by podobne elektrownie budować w Polsce lub innych krajach europejskich?
ProfZbieraczZnaczków |
NIestey są. Mamy za małą radiację ze słońca, my mamy 1000 kWh/m2 oni ponad dwa razy tyle. No i mają zdecydowanie mniej chmur...szkoda

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...