Tę spółkę SolarWorld mogą ominąć problemy finansowe

Tę spółkę SolarWorld mogą ominąć problemy finansowe
Fot. SolarWorld
REKLAMA

Największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych ogłosił w ubiegłym tygodniu niewypłacalność i rozpoczęto już odpowiednie procedury sądowe, które objęły również należące do SolarWorld spółki. Jednej ze spółek SolarWorld problemy jednak nie dotknęły.

SolarWorld zakończył I kwartał br. ponownie ujemnym wynikiem i – mimo większego wolumenu sprzedanych modułów fotowoltaicznych – w ubiegłym tygodniu zarząd wywodzącej się z Niemiec firmy oświadczył, że nie widzi już pozytywnych perspektyw na dalszą działalność. W SolarWorld uderzył szczególnie wyraźny w II połowie ubiegłego roku spadek cen modułów na światowych rynkach – jak wskazała niemiecka firma – wynikający z nadpodaży powstałej u chińskich producentów.

W efekcie niemiecki producent złożył wniosek do sądu w Bonn o ochronę przed wierzycielami w dniu 10 maja i już otrzymał już nadzorcę procesu restrukturyzacyjnego. Z podobnymi wnioskami do sądu zgłosiły się spółki należące do SolarWorld – Solarworld Industries Sachsen GmbH, Solarworld Industries Thüringen GmbH, Solarworld Industries Deutschland GmbH, a także Solarworld Innovations GmbH.

Łączny potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych w fabrykach SolarWorld szacuje się na około 1,5 GW w skali roku, z czego – oprócz niemieckich fabryk w Arnstadt i Freibergu – część modułów SolarWorld produkuje w Stanach Zjednoczonych, które w ostatnim czasie stały się kluczowym rynkiem niemieckiego koncernu, dzięki dynamicznemu rozwojowi zwłaszcza segmentu mniejszych instalacji PV.

W I połowie 2016 r. SolarWorld wygenerował w USA sprzedaż na poziomie 226,6 mln euro (wobec 175,3 mln euro w I połowie 2015 r.). Dla porównania na drugim najważniejszym rynku, czyli w Niemczech,wypracowano w tym samym okresie 58,7 mln euro. Na pozostałe europejskie kraje przypadła sprzedaż rzędu 95,5 mln euro, na kraje azjatyckie – 31,6 mln euro, a na pozostałe regiony świata – 21,8 mln euro. 

Za działania SolarWorld w USA odpowiada spółka SolarWorld Americas Inc. Zarząd niemieckiej grupy nie wymienił tej spółki wśród podmiotów zgłaszających niewypłacalność, a mająca siedzibę i zakład produkcyjny w Hilsboro w stanie Oregon firma poinformowała w tym tygodniu, że nadal będzie kontynuować dotychczasową działalność.

SolarWorld Americas zapewnia w wydanym z tej okazji komunikacie, że jego celem jest „utrzymanie pozycji lidera w amerykańskim sektorze produkcji modułów fotowoltaicznych w nadchodzących latach”.

Amerykańska spółka SolarWorld zatrudnia około 800 pracowników, podczas gdy zatrudnienie w całej grupie SolarWorld wynosi około 3,3 tys. osób. Zdolności produkcyjne w fabryce w Hilsboro szacuje się na około 550 MW w skali roku.

Więcej o reakcji europejskiego sektora fotowoltaicznego na problemy SolarWorld w artykule: SPE: smutny dzień dla sektora solarnego w Europie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Były czytelnik |
Na takiej stronie, takie błędy... TĘ spółkę!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mono PERC |
SolarWorld Americas zapewnia w wydanym z tej okazji komunikacie, że jego celem jest „utrzymanie pozycji lidera w amerykańskim sektorze produkcji modułów fotowoltaicznych w nadchodzących latach”. - tak samo MÓWIŁ Solarworld w Europie jeszcze 2-3 tygodnie przed upadłością. Ważne pamiętać, że w stanach też mamy stawki mimimalne na import z azji. Czy to też praca SW? jeżeli tak, to jak zniosą to SW w stanach też ogłosi.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...