Potencjał fotowoltaiki w USA rośnie w imponującym tempie

Potencjał fotowoltaiki w USA rośnie w imponującym tempie
Fot. SolarCity
REKLAMA

W 2016 r. fotowoltaika była w Stanach Zjednoczonych najważniejszym źródłem energii pod względem zainstalowanego potencjału. Amerykańska firma konsultingowa GTM Research wylicza, że w ubiegłym roku Amerykanie uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o rekordowej mocy aż 14,625 GW. To niemal dwa razy tyle, ile zamontowano w USA w roku 2015, w którym zainstalowano 7,49 GW.

Największy udział w potencjale fotowoltaiki zainstalowanej w ubiegłym roku w USA miał segment przemysłowych instalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w sektorze domowych instalacji Amerykanie zamontowali w sumie 2,583 GW, co oznacza wzrost o 19 proc. w porównaniu z rokiem 2015.

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych zainstalowanych w USA w ubiegłym roku stanowił 39 proc. wszystkich nowych mocy w elektroenergetyce USA w 2016 r. Za 29 proc. odpowiadały elektrownie gazowe, a za 26 proc. energetyka wiatrowa. Tymczasem jeszcze w roku 2010 ten udział w przypadku fotowoltaiki wynosił zaledwie 4 proc. – zainstalowano wówczas elektrownie fotowoltaiczne o mocy 0,8 GW.

USA nie były jednak w ubiegłym roku największym rynkiem fotowoltaicznym świata. 

Rekord w ubiegłym roku odnotowali Chińczycy, montując systemy PV o łącznej mocy ponad 34 GW i zwiększając swoją całkowitą moc fotowoltaiki do ponad 77 GW.

Jeszcze do niedawna lider globalnego rynku PV, czyli Niemcy, którzy instalowali wcześniej po ponad 7 GW systemów fotowoltaicznych rocznie, w  ubiegłym roku zainstalowali około 1,5 GW, a cała Europa – mniej niż 7 GW.

Obecnie całkowity potencjał fotowoltaiki w Niemczech jest zbliżony do potencjału fotowoltaiki w USA – w obu krajach działają elektrownie PV o mocy przekraczającej 40 GW. Mając na uwadze obecną dynamikę rynków solarnych w obu krajach, można przypuszczać, że w tym roku Amerykanie znacznie wyprzedzą pod tym względem Niemców. 

GTM Research wylicza, że obecnie w USA działa już około 1,3 mln elektrowni fotowoltaicznych i przypomina, że amerykański sektor solarny zatrudnia już ponad 260 tys. pracowników. Więcej na ten temat w artykule: Duży wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze PV.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
tytus |
a u nas dusza fotowoltaike
anty_PIS |
co ciekawe w Stanach prąd jest połowę tańszy kosztuje 0ok 0,09 $ / kwH !!! W Polsce propaganda WUNGLA
Gienio |
Dokładnie w polsce okra się obywatela na net meteringu 1:0,8. Rząd nasz nie da Ci grosza na instalacje ale zabierze Ci 20% z TWOJEJ energii , wyprodukowanej za WŁASNY koszt! Witamy w polsce.
Prawda |
W polsce rządzi PISowski wungiel, dziś minister Szyszko powiedział że nie zgodzi się na redukcję co2 zaproponowaną przez Unię, ponieważ mamy tak bogate składy węgla. Ale ten cep już nie patrzy na to że cały świat odchodzi od węgla i że w polsce nie mamy czym oddychać (czytaj SMOG). Poza tym technologie OZE jak np Fotowoltaika tanieją co roku i zaraz staną się konkurencyjne dla śmierdzacego węgla... Tak to jest jak LEŚNE DZIADKI rządzą młodą fajną polską...
Magda |
Taaa rządzi wungiel bo w wunglu jest elektorat ... W du*ie maja fakt ze zwykły polak mógłby zaoszczędzić, czy fakt dotyczący ochrony środowiska....
TTTT |
Nie jestem za PIS ale ... Nie musisz oddawać prądu do sieci za 80%. Moim zdaniem robią Ci przysługę że przetrzymują Ci prąd za 20% jego wartości. Zobacz po ile kosztują magazyny energii. Skąd informacja że prąd tam po 0,09 za kWh ? Może w hurcie ? To z jakiego powodu kupują te PV. Jak wszędzie na świecie ... bo to się opłaca ... albo z powodu wysokiej ceny za kWh (odbiorca) albo z powodu dopłat. W innym przypadku woleliby kupić (jak każdy normalny człowiek) lepszy samochód.
TTTT |
" .... Rząd nasz nie da Ci grosza ..." Zdajesz sobie sprawę że aby dać Ci 5 groszy z innej Twojej kieszeni musi Ci zabrać (rząd - kazdy) 7 groszy ? Po to aby opłacić urzędników. Na pewno tego chcesz. Tak niestety działają wszystkie dopłaty :(
track |
Leśnie dziadki w Polsce nie zauważają, że energia pv staje się tańsza od węgla. Za parę lat, gdy węgiel będzie 2 razy droższy od słońca dalej będą twierdzili, że jest najtańszym źródłem energii.
MojaElektrowniaPV |
Czy Wam ludzie mózgi juz wyprało kompletnie ? Rację ma TTTT - NIKT WAM NIE KAŻE ODDAWAĆ ENERGII DO SIECI! skoro twierdzicie że państwo was "okrada" to najzwyczajniej w świecie nie oddawajcie tej energii. Każdy w Polsce ma wybór może zainstalować PV albo nie - nikt nikomu niczego nie zabrania. Te Wasze roszczeniowe komentarze pokazuja, że NICZYM nie róznicie się od związków zawodowych w górnictwie.
TTTT |
"Za parę lat, gdy węgiel będzie 2 razy droższy od słońca ..." To rewolucja sama się dokona. Jak nie z powodu importy (bo łącza nie wytrzymają) to polacy będą instalować na potęgę bo będzie zdecydowanie taniej. Nawet i firmy to zrobią bo rzeczywiście będzie się opłacać.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...