Duży wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze PV

Duży wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze PV
Fot. The Solar Foundation
REKLAMA

Jak wynika z najnowszych statystyk z amerykańskiego rynku fotowoltaicznego, w ubiegłym roku zatrudnienie na nim zwiększyło się aż o 25 proc. Obecnie w sektorze PV w USA pracuje więcej osób niż w amerykańskich sektorach związanych z przetwarzaniem i produkcją energii z gazu, węgla czy atomu.

Według raportu "National Solar Jobs Census 2016" przygotowanego przez amerykańskie stowarzyszenie branży solarnej Solar Energy Industries Association (SEIA) oraz The Solar Foundation, w ubiegłym roku firmy z sektora PV w USA zatrudniły 51 tys. pracowników, zwiększając całkowite zatrudnienie do ponad 260 tys. – w tym już do ponad 100 tys. w Kalifornii, podczas gdy jeszcze w roku 2010 zatrudnienie w sektorze solarnym w USA wynosiło niespełna 44 tys. Średni wzrost zatrudnienia w ostatnich czterech latach wynosił co roku ponad 20 proc.

Jak komentuje Abigail Ross Hopper z Solar Energy Industries Association, w ubiegłym roku każde jedno na pięćdziesiąt nowych miejsc pracy tworzonych w amerykańskiej gospodarce, było zasługą sektora fotowoltaicznego. – To potwierdza, że fotowoltaika staje się coraz ważniejsza dla amerykańskiej gospodarki, a kiedy społeczności w całej Ameryce otwierają się na fotowoltaikę, przychodzą za tym nowe miejsca pracy – komentuje CEO Solar Energy Industries Association.

W ogólnej liczbie zatrudnionych w amerykańskim sektorze solarnym najwięcej osób pracuje jako instalatorzy (137,1 tys., wzrost o 14 proc. r/r), ponad 38,1 tys. pracuje w firmach produkcyjnych (wzrost o 26 proc. r/r), 32,1 tys. osób zajmuje się sprzedażą i dystrybucją komponentów (wzrost o 32 proc.), 34,4 tys. osób zajmuje się rozwijaniem projektów fotowoltaicznych (wzrost o 53 proc.), a w pozostałych dziedzinach takich jak finansowanie systemów PV czy rozwój technologii pracuje 18,2 tys. Amerykanów (wzrost o 55 proc. w porównaniu z rokiem 2015).

Przeciętna pensja pracownika zatrudnionego na stanowisku instalatora systemów fotowoltaicznych w USA w ubiegłym roku wzrosła do 25,96 dolarów na godzinę, przy czym dla elektryków średnia to 28,82 dolarów/godzinę.

Natomiast w przypadku zatrudnionych przy procesie sprzedaży średnia stawka w amerykańskim sektorze PV rośnie już do 45,26 dolarów/godzinę.

The Solar Foundation podkreśla, że 67 proc. miejsc pracy w sektorze PV w USA nie wymaga posiadania przez pracownika wykształcenia na poziomie przynajmniej licencjatu.

W ubiegłym roku wzrósł udział kobiet w ogólnej liczbie pracowników amerykańskiego sektora fotowoltaicznego – z 24 proc. do 28 proc.

Ponadto skutek przynoszą programy szkoleń weteranów amerykańskiej armii, które wdrażała administracja prezydenta Baracka Obamy. Obecnie już 9 proc. pracowników sektora PV w USA to byli wojskowi – to więcej niż w każdej innej branży amerykańskiej gospodarki, w której średnia zatrudnienia weteranów to 7 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
WujekZbyszek |
Tymczasem w Polsce: Duży wzrost zatrudnienia w polskim sektorze upadającego i trującego GÓRNICTWA.

Giełda OZE

Buying solar projects of 1MW with winning auction

Please contact and send basic information about Your project. - Auction price and production. - Lo czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 2MW

sprzedam projekt 2MW, możliwość podziału 2x1MW, DŚ, WZ, WP, podpisana umowa z PGE, opłata przyłącze czytaj dalej...

Projekty pv z wygraną aukcji na sprzedaż

393 PLN/MWh 392.5 PLN/MWh 390 PLN/MWh 389.5 PLN/MWh 389 PLN/MWh 388.5 PLN/MWh Bardzo dobre pro czytaj dalej...

Kupimy działki pod farmy PV

Poszukujemy terenów pod farmy PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak MPZP (lub MPZP ok czytaj dalej...