SPE: Europejscy producenci zmniejszyli produkcję modułów PV

SPE: Europejscy producenci zmniejszyli produkcję modułów PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Według informacji przekazanych przez największe europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe, w ubiegłym roku zanotowano spadek produkcji modułów fotowoltaicznych w europejskich fabrykach. Dane przekazane przez SolarPower Europe poddaje w wątpliwość inna organizacja branżowa EU ProSun. W tle jest konflikt o restrykcje celne w imporcie do Unii Europejskiej chińskich modułów fotowoltaicznych, w którym obie organizacje stoją po przeciwnych stronach barykady. 

Zdaniem SolarPower Europe (SPE), w 2016 r. europejscy producenci modułów fotowoltaicznych dysponowali potencjałem produkcji na poziomie 6,7 GW, podczas gdy w 2015 r. ten potencjał wynosił 6,9 GW.

Wykorzystanie dostępnych linii produkcyjnych miało wynieść w 2016 r. 40 proc. wobec 46 proc. w roku wcześniejszym.

Europejscy producenci mieli wyprodukować w ubiegłym roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,7 GW wobec 3,2 GW wyprodukowanych w 2015 r.

Potencjał produkcji ogniw fotowoltaicznych w Unii Europejskiej w ubiegłym roku miał wynieść natomiast 1,8 GW, co oznacza, że europejscy producenci modułów bazowali w dużej mierze na ogniwach importowanych.

Bloomberg oszacował, że w ubiegłym roku na całym świecie zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 70 GW wobec 55 GW w roku wcześniejszym.

Natomiast łączny potencjał instalacji PV wykonanych w Europie w ubiegłym roku według szacunków SolarPower Europe wyniósł 7,1 GW wobec 8,6 GW w roku 2015.

SolarPower Europe opowiada się za zniesieniem ceł na import chińskich modułów i ogniw fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. Zwolennicy ceł, wśród których są przede wszystkim europejscy producenci modułów, wskazują natomiast, że stosowanie dumpingu cenowego w Chinach uniemożliwia im konkurowanie z producentami z Chin.

Ostatnio Komisja Europejska wstępnie opowiedziała się za przedłużeniem karnych ceł na import chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych do UE. Więcej na ten temat w artykule: Maleją szanse na zniesienie ceł na chińskie panele fotowoltaiczne.

Komisja Europejska nie wykorzystała szansy na wsparcie europejskich producentów modułów fotowoltaicznych w ramach swoich ostatnich rekomendacji dotyczących wymiany handlowej z Chinami. Proponowane przedłużenie antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł nawet o 2 lata wpłynie negatywnie na cały sektor solarny w Unii Europejskiej. Jeśli Europa rzeczywiście chce korzystać z taniej energii słonecznej, Komisja i państwa członkowskie muszą powiedzieć „nie” przedłużeniu ceł – komentuje James Watson, CEO SolarPower Europe. 

Tymczasem inna organizacja branżowa EU ProSun, opowiadająca się za utrzymaniem restrykcji celnych i  zrzeszająca głównie europejskich producentów modułów PV, zarzuciła badaniu SolarPower Europe brak rzetelności.

Jak informuje "PV Magazine”, zdaniem EU ProSun, o informację w tej sprawie nie został spytany przez SPE m.in. największy europejski producent modułów fotowoltaicznych SolarWorld. Niemiecka firma to jedyny w Europie zintegrowany producent modułów fotowoltaicznych, wytwarzający również wafle krzemowe i ogniwa fotowoltaiczne. Potencjał produkcji modułów PV SolarWorld szacuje się na około 1 GW i miał ostatnio zostać zwiększony.

SPE odpowiedziało, że nie musiało pytań o zdanie SolarWorld, ponieważ dane o produkcji niemieckiej firmy są dostępne w jej raportach, które SolarWorld publikuje jako spółka giełdowa.

Cytowany przez "PV Magazine" Milan Nitschke z EU ProSun zapewnia, że potencjał produkcyjny europejskich firm w 2016 r. jednak zwiększył się, podając przykład rozbudowy linii produkcyjnych w Aleo Solar, CS Wismar, Heckert Solar czy Recom. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bs_boss |
jeśli nie Chińskie panele PV, to energię z nich wyprodukowaną będzie kupowała UE, a myślę, że dla CHIN to właściwie nie ma znaczenia, bo tak czy inaczej ktoś kupi ich produkty - w Europie będzie to pewnie Anglia, która odrzuciła przyciasny golfik szyty przez Brukselę, - karne cła na panele z CHIN biją wyłącznie w mieszkańców UE, pracowników i producentów sektora fotowoltaicznego , ale nie w chińczyków. --> dobre produkty zawsze obronią wyższą cenę, a sztucznie tłamszona konkurencja wpływa wyłącznie na utrzymanie wysokich cen, a nie wysokiej jakości produktów z UE. - to ewidentnie zły kierunek
Gf |
Ponieważ Anglia nie ma własnych producentów to na pewno kupi. My i Niemcy mamy producentów paneli i musimy się bronić przed dotowanym panelem z Chon
bs_boss |
@Gf - analizując przepływ energii elektrycznej pomiędzy państwami UE widać, że to głównie Anglia eksportuje energię do Francji i Holandii, więc jeśli postawią farmy PV na chińskich panelach, które kupią po niespełna 0,30$/1Wp, a nie jak w UE po 0,50e/1Wp to kto Twoim zdaniem będzie w d...ę kopany - Chińczyk, czy mieszkaniec UE?
EcoSolar.pl |
Jedynie zniesienie ceł da szansę na rozwój fotowoltaiki w Europie. Winni korupcji i wprowadzenia ceł powinni zostać ukarani za swoje kryminalne działania!!!

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...