SPE: Europejscy producenci zmniejszyli produkcję modułów PV

SPE: Europejscy producenci zmniejszyli produkcję modułów PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Według informacji przekazanych przez największe europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe, w ubiegłym roku zanotowano spadek produkcji modułów fotowoltaicznych w europejskich fabrykach. Dane przekazane przez SolarPower Europe poddaje w wątpliwość inna organizacja branżowa EU ProSun. W tle jest konflikt o restrykcje celne w imporcie do Unii Europejskiej chińskich modułów fotowoltaicznych, w którym obie organizacje stoją po przeciwnych stronach barykady. 

Zdaniem SolarPower Europe (SPE), w 2016 r. europejscy producenci modułów fotowoltaicznych dysponowali potencjałem produkcji na poziomie 6,7 GW, podczas gdy w 2015 r. ten potencjał wynosił 6,9 GW.

Wykorzystanie dostępnych linii produkcyjnych miało wynieść w 2016 r. 40 proc. wobec 46 proc. w roku wcześniejszym.

Europejscy producenci mieli wyprodukować w ubiegłym roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,7 GW wobec 3,2 GW wyprodukowanych w 2015 r.

Potencjał produkcji ogniw fotowoltaicznych w Unii Europejskiej w ubiegłym roku miał wynieść natomiast 1,8 GW, co oznacza, że europejscy producenci modułów bazowali w dużej mierze na ogniwach importowanych.

Bloomberg oszacował, że w ubiegłym roku na całym świecie zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 70 GW wobec 55 GW w roku wcześniejszym.

Natomiast łączny potencjał instalacji PV wykonanych w Europie w ubiegłym roku według szacunków SolarPower Europe wyniósł 7,1 GW wobec 8,6 GW w roku 2015.

SolarPower Europe opowiada się za zniesieniem ceł na import chińskich modułów i ogniw fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. Zwolennicy ceł, wśród których są przede wszystkim europejscy producenci modułów, wskazują natomiast, że stosowanie dumpingu cenowego w Chinach uniemożliwia im konkurowanie z producentami z Chin.

Ostatnio Komisja Europejska wstępnie opowiedziała się za przedłużeniem karnych ceł na import chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych do UE. Więcej na ten temat w artykule: Maleją szanse na zniesienie ceł na chińskie panele fotowoltaiczne.

Komisja Europejska nie wykorzystała szansy na wsparcie europejskich producentów modułów fotowoltaicznych w ramach swoich ostatnich rekomendacji dotyczących wymiany handlowej z Chinami. Proponowane przedłużenie antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł nawet o 2 lata wpłynie negatywnie na cały sektor solarny w Unii Europejskiej. Jeśli Europa rzeczywiście chce korzystać z taniej energii słonecznej, Komisja i państwa członkowskie muszą powiedzieć „nie” przedłużeniu ceł – komentuje James Watson, CEO SolarPower Europe. 

Tymczasem inna organizacja branżowa EU ProSun, opowiadająca się za utrzymaniem restrykcji celnych i  zrzeszająca głównie europejskich producentów modułów PV, zarzuciła badaniu SolarPower Europe brak rzetelności.

Jak informuje "PV Magazine”, zdaniem EU ProSun, o informację w tej sprawie nie został spytany przez SPE m.in. największy europejski producent modułów fotowoltaicznych SolarWorld. Niemiecka firma to jedyny w Europie zintegrowany producent modułów fotowoltaicznych, wytwarzający również wafle krzemowe i ogniwa fotowoltaiczne. Potencjał produkcji modułów PV SolarWorld szacuje się na około 1 GW i miał ostatnio zostać zwiększony.

SPE odpowiedziało, że nie musiało pytań o zdanie SolarWorld, ponieważ dane o produkcji niemieckiej firmy są dostępne w jej raportach, które SolarWorld publikuje jako spółka giełdowa.

Cytowany przez "PV Magazine" Milan Nitschke z EU ProSun zapewnia, że potencjał produkcyjny europejskich firm w 2016 r. jednak zwiększył się, podając przykład rozbudowy linii produkcyjnych w Aleo Solar, CS Wismar, Heckert Solar czy Recom. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bs_boss |
jeśli nie Chińskie panele PV, to energię z nich wyprodukowaną będzie kupowała UE, a myślę, że dla CHIN to właściwie nie ma znaczenia, bo tak czy inaczej ktoś kupi ich produkty - w Europie będzie to pewnie Anglia, która odrzuciła przyciasny golfik szyty przez Brukselę, - karne cła na panele z CHIN biją wyłącznie w mieszkańców UE, pracowników i producentów sektora fotowoltaicznego , ale nie w chińczyków. --> dobre produkty zawsze obronią wyższą cenę, a sztucznie tłamszona konkurencja wpływa wyłącznie na utrzymanie wysokich cen, a nie wysokiej jakości produktów z UE. - to ewidentnie zły kierunek
Gf |
Ponieważ Anglia nie ma własnych producentów to na pewno kupi. My i Niemcy mamy producentów paneli i musimy się bronić przed dotowanym panelem z Chon
bs_boss |
@Gf - analizując przepływ energii elektrycznej pomiędzy państwami UE widać, że to głównie Anglia eksportuje energię do Francji i Holandii, więc jeśli postawią farmy PV na chińskich panelach, które kupią po niespełna 0,30$/1Wp, a nie jak w UE po 0,50e/1Wp to kto Twoim zdaniem będzie w d...ę kopany - Chińczyk, czy mieszkaniec UE?
EcoSolar.pl |
Jedynie zniesienie ceł da szansę na rozwój fotowoltaiki w Europie. Winni korupcji i wprowadzenia ceł powinni zostać ukarani za swoje kryminalne działania!!!

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...