Maleją szanse na zniesienie ceł na chińskie panele fotowoltaiczne

Maleją szanse na zniesienie ceł na chińskie panele fotowoltaiczne
Fot. Thijs ter Haar, flickr cc
REKLAMA

Komisja Europejska zapowiedziała obniżenie minimalnej ceny importowej w przypadku modułów fotowoltaicznych wyprodukowanych przez chińskie firmy objęte tzw. porozumieniem cenowym. Jednocześnie Bruksela poinformowała, że chce przedłużyć obowiązywanie porozumienia cenowego i karnych ceł na chińskie panele solarne na kolejne dwa lata.

Komisja Europejska, która obecnie prowadzi dochodzenie mające wykazać, czy zasadne jest przedłużenie karnych ceł na import chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej i dalsze stosowanie tzw. porozumienia cenowego, zarekomendowała właśnie przedłużenie restrykcji celnych, które bez takiej decyzji wygasłyby w marcu 2017 r.

Dalszemu stosowaniu ceł sprzeciwia się największe europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe. Za zniesieniem restrykcji celnych opowiedziało m.in. ponad 400 instytucji i firm z europejskiego sektora PV, które podpisały się pod listem skierowanym w tej sprawie do unijnej komisarz handlu Cecilii Malmstrom. Natomiast za utrzymaniem ceł opowiada się organizacja EU ProSun, która skupia europejskich producentów modułów fotowoltaicznych i związane z nimi firmy.

Komisja Europejska, mimo oczekiwań dużej części branży solarnej w Unii Europejskiej, ale zgodnie z oczekiwaniami EU ProSun, poinformowała, prezentując wstępne wyniki dochodzenia, że chce przedłużyć restrykcje handlowe w zakresie importu chińskich paneli fotowoltaicznych. Propozycja Brukseli musi jeszcze zostać zatwierdzona przez kraje UE. 

Jednocześnie Bruksela ma obniżyć minimalną cenę importu chińskich modułów fotowoltaicznych do UE, która musi być stosowana w przypadku produktów firm, które pozostają we wprowadzonym w 2013 r. tzw. porozumieniu cenowym.

Porozumienie cenowe zwalnia z karnych ceł import chińskich modułów PV, jeśli zostanie spełniony warunek minimalnej ceny. W całym okresie obowiązywania porozumienia cenowego KE ustalała minimalną cenę importową modułów fotowoltaicznych (ang. minimal import price – MIP) na poziomie 0,53 – 0,56 EUR/W.

Zdaniem chińskich producentów te ceny nie odzwierciedlają realiów rynkowych wobec notowanego w tym roku spadku cen modułów fotowoltaicznych na rynkach światowych. Większość czołowych producentów modułów PV z Chin wycofało się zresztą z porozumienia cenowego, zapowiadając, że będą sprzedawać dalej swoje produkty w UE, ale z fabryk działających poza Chinami, przez co nie obejmą ich unijne restrykcje celne.  

Bruksela zapowiedziała znaczące obniżenie z dniem 1 stycznia 2017 r. minimalnej ceny importowej na chińskie moduły objęte porozumieniem cenowym – ze stosowanego obecnie poziomu 0,56 EUR/W do 0,46 EUR/W. W przypadku importu ogniw minimalna cena ma zostać obniżona do 0,23 EUR/W. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jj |
KE niech się lepiej weźmie za ściganie firm, które mimo MIP i tak sprzedają chińczyków dużo taniej i zalewają Europę śmieciem PV.
jankow |
Zniesienie ceł to jedyna szansa na szybki przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice. Stracą producenci ale zyskają firmy handlujące i montujące instalacje PV.
XMan |
wlasciciel Solar World mysial komus w Brukseli grubo posmarowac :)
Magda |
Ciekawe jak te chińskie będą się sprawowały. Ja skorzystałam z paneli firmy Elve z Krakowa i jestem zadowolona.
Lucyna43 |
Też znam Elve i też mogę pochwalić :D
EcoSolar.pl |
Unia Europejska tym samym pokazuje, że ma gdzieś rozwój Energetyki Odnawialnej w Europie. Pewne bardzo nieuczciwe firmy w Europie, których nazwy już pojawiły się w komentarzach mają interes w tym aby cła nie zostały zniesione, tak aby robić biznes kosztem obywateli Unii Europejskiej. Unia Europejska w ten sposób daje wyraźny sygnał, że jej urzędnicy to grupa skorumpowanych i niemądrych ludzi, którzy dbają o interesy powiązanych z nimi finansowo firm a nie o interesy obywateli Unii Europejskiej.

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...