Oczyszczalnia ścieków w Płotach będzie produkować energię z PV

Oczyszczalnia ścieków w Płotach będzie produkować energię z PV
Fot. WFOŚIGW w Szczecinie
REKLAMA

Dotacje na fotowoltaikę w woj. zachodniopomorskim. Dwie umowy dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 podpisała z WFOŚiGW w Szczecinie gmina Płoty, która zgłosiła dwa projekty zakładające montaż instalacji fotowoltaicznych i pompy ciepła na oczyszczalni ścieków w Płotach. To kolejna umowa zakłądająca unijne dofinansowanie na inwestycję w fotowoltaikę, które w ostatnich dniach przyznał szczeciński WFOŚiGW.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie poinformował, że dofinansowanie dotyczy projektu pt. Budowa instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła na oczyszczalni ścieków w Płotach. Przyznana dotacja to prawie 2,4 mln zł, a koszt całkowity inwestycji wynosi ponad 2,9 mln zł.

W ramach tego projektu powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy ponad 300 kW, która według założeń wnioskodawcy ma produkować prawie 250 MWh energii rocznie. Dodatkowo zostanie zamontowana pompa ciepła o mocy ponad 60 kW. Inwestycja ma pozwolić na redukcję emisji do atmosfery dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych o niemal 185 ton rocznie.

Drugi nagrodzony projekt pt. Budowa instalacji fotowoltaicznej na ujęciu wody w Płotach uzyskał dofinansowanie w wysokości prawie 640 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji przekracza 920 tys. zł. Moc instalacji fotowoltaicznej wyniesie ponad 90 kW.

Obie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach działania 2.10: Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł, dla którego WFOŚiGW w Szczecinie pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej RPO WZ 2014-2020.

Wcześniej w ramach tego działania szczeciński Fundusz podpisał już umowy na dofinansowanie zakładające m.in. budowę jednej z największych w kraju instalacji fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
solar |
Qrwa, 1kWp w cenie 10tys zl, ja pier.... ktos sie oblowi. Proponuje zakaz dotacji, tym sie powinny zajac sie odpowiednie sluzby.
ProfZbieraczZnaczków |
Spokojnie, a może ktoś chce wybudować stok o nachyeniu 35 % tak aby uzyskać dotację na optymalny system o dużej wydajności ? Aby zmieścic 300 kWp trzeba trochę ziemi przerzucić, no nie ? TAkie rzeczy (już nie w Erze) tylko u Nas! :-)
prej |
A może panele będą w złotych ramach a inwerter osadzany diamentami.
Plotka |
Wystarczy sie przyjrzec co "wyczynia" burmistrz Plotow i jego radni a sami sobie odpowiecie co sie w tym miasteczku dzieje. Burmistrz Malinski ma pensje wyzsza niz Prezydent miasta Szczecina, nie wsponinajac o jego zastepcy ktory ma pensje prawie 200 tys rocznie (w miasteczku z 3,5 tys mieszkancow). Na oczyszczalni nie ma odpowiedniego przylacza energetycznego (o ile dobrze pamietam to jest ponizej 100 kW), doprowadzenie nowego to potezne koszty bo oczyszczalnia jest kilka kilometrow za miastem. Burmistrz jest na stanowisku 5 kadencji i teraz wybiera sie na emeryture wiec sami sobie odpowiedzcie dlaczego kWp elektrowni PV bedzie kosztowal 10 tys zl. Za publiczne pieniadze wybudowano juz w Plotach dwie instalacje PV - jedna na budynku Urzedu Miejskiego a druga na Plebanii. W obu przypadkach koszt kWp przekraczal 10 tys. Na budynku UM moduly leza prawie na plasko i nie produkuja za wiele, budynek Plebanii stoi wsrod dzrew w Parku Miejskim i uzyski sa jeszcze gorsze. Wracajac do oczyszczalni to ciekawi mnie co bedzie ogrzewac 60 kW pompa ciepla skoro do ogrzania jest maly budynek biurowy, tak na oko z 50 m kw z pomieszczeniem socjalnym. W pomieszczeniach technicznych oczyszczalni sa 3 czy 4 grzejniki plytowe. Reasumujac, jesli ktos chce robic "waly" z publiczna kasa to zapraszam do Plotow gdzie burmistrz Malinski wraz ze swoim zastepca Nowakiem i p.Kolanica maja w tym wieloletnie doswiadczenie. Welcome to Ploty.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...