W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna

W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyznał dofinansowanie na budowę jednej z największych w kraju elektrowni fotowoltaicznych. Farma PV o mocy 1,89 MW, która powstanie w Stargardzie, to jeden z kilku projektów fotowoltaicznych, którym w ostatnich dniach przyznano unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego.

W siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie podpisano umowę na unijne dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego, które pozwoli na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,89 MW. Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł.

Roczna produkcja energii ma wynieść prawie 1,8 GWh. Planowany efekt ekologiczny inwestycji to ograniczenie o prawie 1500 ton rocznie emisji dwutlenku węgla. Prace przy budowie elektrowni fotowoltaicznej w Stargardzie mają potrwać do końca 2017 roku.

Projekt „Budowa instalacji fotowoltaicznej w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Stargardzie” został dofinansowany w ramach działania 2.10. z RPO WZ 2014-2020 pt. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł.

W ramach tego działania podpisano ponadto ostatnio umowę na dofinansowanie budowy dwóch instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 420 kW, które zrealizuje Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. Koszt tej inwestycji to ponad 4,6 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło prawie 2,5 mln zł.

W ramach inwestycji powstaną dwie niezależne elektrownie fotowoltaiczne o mocach 399,84 kW i 18,36 kW. Panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane w północnej części terenu ZCO i częściowo na budynku administracji. Beneficjent zakłada, że dzięki budowie dwóch elektrowni PV własna produkcja energii wyniesie rocznie 382 MWh. 

W ostatnich dniach podpisano również umowę na dofinasowanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 40 kW w podszczecińskim Smolęcinie przy planowanym przez beneficjenta rocznym uzysku energii na poziomie 37 MWh. Całkowita wartość projektu to prawie 260 tys. zł przy unijnym dofinansowaniu w wysokości niespełna 180 tys. zł.

Unijną dotację na fotowoltaikę otrzymała też parafia w Golenicach. Dofinansowanie pozwoli Parafii Rzymskokatolickiej pw. Marki Bożej Królowej Polski w Golenicach na montaż instalacji o mocy prawie 12 kW. 42 moduły fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na terenie w sąsiedztwie zabytkowego, pochodzącego z XVIII wieku kościoła. Całkowity koszt inwestycji to ponad 112 tys. zł przy dofinansowaniu na poziomie 95 tys. zł.

Dzięki dofinansowaniu z RPO WZ 2014-2020 szczecińska firma Intergas wybuduje dachową instalację fotowoltaiczną o mocy prawie 40 kWp. Koszt tej inwestycji to ponad 320 tys. zł, a unijne wsparcie wyniesie niemal 220 tys. zł.

Z kolei firma Forma Studio Fitness w Szczecinie zamontuje elektrownię fotowoltaiczną o mocy prawie 40 kW. Koszt całkowity inwestycji to ponad 250 tys. zł. Dofinansowanie wyniesie ponad 213 tys. zł.

W ramach pierwszego konkursu w ramach działania 2.10 pt. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego, dofinansowaniem w łącznej kwocie ponad 95 mln zł objętych będzie 48 inwestycji, z których większość to instalacje fotowoltaiczne.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pv |
Średnia cena za 1kW mocy zainstalowanej wychodzi 8-10 tyś. Ciekawe skąd mają takie oferty jak obecnie można kupić markowy zestaw z instalacją za 4,5 tyś.
Przeciwnik dotacji w jakiejkolwiek formie |
Dotacja = cena x 2, bo wszyscy po kolei muszą zarobić. Dlatego Polska była, jest i będzie Bangladesz emocje Europy. I nie pomoże tutaj ABW, CBA, CBŚ bo my Polacy mamy pewne zachowania we krwii.
ekspert |
6720000zł/MW i produkcja roczna 1000MWh/MW. Ta suma zainwestowana w wiatrak da co najmniej 2500 MWh/MW.
Master |
Te dotacje to jakiś żart, jeszcze w jakich kwotach!
Mefju |
Świetnie! Fotowoltaika to przyszłość!
goleniów |
Brawo ! to dopiero początek drogi , ale za nami pójdą kolejni , choć wungiel to wungiel...
Kama |
Super, im więcej fotowoltaiki w Polsce tym lepiej.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...