W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna

W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyznał dofinansowanie na budowę jednej z największych w kraju elektrowni fotowoltaicznych. Farma PV o mocy 1,89 MW, która powstanie w Stargardzie, to jeden z kilku projektów fotowoltaicznych, którym w ostatnich dniach przyznano unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego.

W siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie podpisano umowę na unijne dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego, które pozwoli na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,89 MW. Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł.

Roczna produkcja energii ma wynieść prawie 1,8 GWh. Planowany efekt ekologiczny inwestycji to ograniczenie o prawie 1500 ton rocznie emisji dwutlenku węgla. Prace przy budowie elektrowni fotowoltaicznej w Stargardzie mają potrwać do końca 2017 roku.

Projekt „Budowa instalacji fotowoltaicznej w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Stargardzie” został dofinansowany w ramach działania 2.10. z RPO WZ 2014-2020 pt. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł.

W ramach tego działania podpisano ponadto ostatnio umowę na dofinansowanie budowy dwóch instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 420 kW, które zrealizuje Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. Koszt tej inwestycji to ponad 4,6 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło prawie 2,5 mln zł.

W ramach inwestycji powstaną dwie niezależne elektrownie fotowoltaiczne o mocach 399,84 kW i 18,36 kW. Panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane w północnej części terenu ZCO i częściowo na budynku administracji. Beneficjent zakłada, że dzięki budowie dwóch elektrowni PV własna produkcja energii wyniesie rocznie 382 MWh. 

W ostatnich dniach podpisano również umowę na dofinasowanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 40 kW w podszczecińskim Smolęcinie przy planowanym przez beneficjenta rocznym uzysku energii na poziomie 37 MWh. Całkowita wartość projektu to prawie 260 tys. zł przy unijnym dofinansowaniu w wysokości niespełna 180 tys. zł.

Unijną dotację na fotowoltaikę otrzymała też parafia w Golenicach. Dofinansowanie pozwoli Parafii Rzymskokatolickiej pw. Marki Bożej Królowej Polski w Golenicach na montaż instalacji o mocy prawie 12 kW. 42 moduły fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na terenie w sąsiedztwie zabytkowego, pochodzącego z XVIII wieku kościoła. Całkowity koszt inwestycji to ponad 112 tys. zł przy dofinansowaniu na poziomie 95 tys. zł.

Dzięki dofinansowaniu z RPO WZ 2014-2020 szczecińska firma Intergas wybuduje dachową instalację fotowoltaiczną o mocy prawie 40 kWp. Koszt tej inwestycji to ponad 320 tys. zł, a unijne wsparcie wyniesie niemal 220 tys. zł.

Z kolei firma Forma Studio Fitness w Szczecinie zamontuje elektrownię fotowoltaiczną o mocy prawie 40 kW. Koszt całkowity inwestycji to ponad 250 tys. zł. Dofinansowanie wyniesie ponad 213 tys. zł.

W ramach pierwszego konkursu w ramach działania 2.10 pt. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego, dofinansowaniem w łącznej kwocie ponad 95 mln zł objętych będzie 48 inwestycji, z których większość to instalacje fotowoltaiczne.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pv |
Średnia cena za 1kW mocy zainstalowanej wychodzi 8-10 tyś. Ciekawe skąd mają takie oferty jak obecnie można kupić markowy zestaw z instalacją za 4,5 tyś.
Przeciwnik dotacji w jakiejkolwiek formie |
Dotacja = cena x 2, bo wszyscy po kolei muszą zarobić. Dlatego Polska była, jest i będzie Bangladesz emocje Europy. I nie pomoże tutaj ABW, CBA, CBŚ bo my Polacy mamy pewne zachowania we krwii.
ekspert |
6720000zł/MW i produkcja roczna 1000MWh/MW. Ta suma zainwestowana w wiatrak da co najmniej 2500 MWh/MW.
Master |
Te dotacje to jakiś żart, jeszcze w jakich kwotach!
Mefju |
Świetnie! Fotowoltaika to przyszłość!
goleniów |
Brawo ! to dopiero początek drogi , ale za nami pójdą kolejni , choć wungiel to wungiel...
Kama |
Super, im więcej fotowoltaiki w Polsce tym lepiej.

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...