Panasonic wchodzi na rynek domowych magazynów energii
Australijski rynek domowej fotowoltaiki przyciąga kolejnego potentata, który chce zaoferować na nim swoje domowe magazyny energii. Australia to pierwszy zagraniczny rynek, na którym japońska firma będzie oferować swoje zestawy do magazynowania energii.
Japońska firma porozumiała się z kilkoma australijskimi operatorami sieci – m.in. Red Energy, Snowy Hydro, Ergon Energy i ActewAGL, którzy będą testować – i docelowo sprzedawać – domowe magazyny energii Panasonica.
Panasonic zapewnia, że wykorzystanie oferowanych w Australii, bazujących na technologii litowo-jonowej magazynów energii o pojemności 8 kWh i mocy 2 kW pozwoli australijskim gospodarstwom domowym na podwojenie konsumpcji własnej energii produkowanej przez domowe instalacje fotowoltaiczne – z około 30% do 60%.
Panasonic zapewnia, że wykorzystanie domowych magazynów energii o takich parametrach jest optymalne dla instalacji fotowoltaicznych o mocy około 5 kW.
Japończycy zapewniają, że dzięki większej konsumpcji własnej i zmniejszeniu ilości energii oddawanej do sieci, zastosowanie ich magazynów będzie korzystne także dla operatorów i będzie stabilizować ich sieci.
Australia będzie pierwszym rynkiem – po Japonii – na którym Panasonic wprowadzi swoje domowe magazyny energii. Wcześniej podobny ruch zapowiedział chiński lider w produkcji paneli fotowoltaicznych Trina Solar. Więcej na ten temat w artykule: Chińska odpowiedź na Powerwall Tesli.
Jednak w przeciwieństwie do Triny, która chce oferować swoje baterie bezpośrednio na rynku detalicznym, Panasonic rozpoczyna swoją ekspansję w Australii od współpracy z zakładami energetycznymi, które mogą stać się dystrybutorami jego produktów.
Australijski portal RenewEconomy podaje, że wkrótce australijscy operatorzy rozpoczną testy baterii Panasonica, a ich sprzedaż mogą rozpocząć już w ostatnim kwartale br.
Japoński koncern jest głównym partnerem amerykańskiej Tesli w zakresie budowy gigantycznej fabryki baterii litowo-jonowych, które znajdą zastosowanie w samochodach elektrycznych i w domowych magazynach energii. Budowa fabryki „Gigafactory”, która powstaje w amerykańskim stanie Nevada, ma kosztować około 5 mld dolarów, a jej uruchomienie ma skutkować znaczącym obniżeniem kosztów baterii. W Gigafactory ma powstawać 500 tys. zestawów baterii rocznie.
Wartość inwestycji Panasonica w Gigafactory nie jest znana, jednak szef japońskiej firmy Kazuhiro Tsuga zdradził ostatnio w wywiadzie dla Reutersa, że chodzi o dziesiątki miliardów jenów.
W ubiegłym roku Panasonic w ramach charytatywnego projektu zainstalował magazyn energii (na zdjęciu) na indonezyjskiej wyspie Karimunjawa, dzięki któremu lokalna społeczność będzie korzystać z energii elektrycznej dostarczanej także z umieszczonych na jego dachu paneli fotowoltaicznych. Pojemność ważącego 3000 kg magazynu energii wynosi 17,2 kWh, a jego moc to 3 kW. Do magazynowania energii wykorzystano baterie kwasowo-ołowiowe, a na dachu kontenera z bateriami umieszczono 12 paneli fotowoltaicznych, które również wyprodukował Panasonic.
gramwzielone.pl