Chińska odpowiedź na Powerwall Tesli

Chińska odpowiedź na Powerwall Tesli
Foto. Trina Solar

Chińska Trina Solar pokazała nowy produkt przeznaczony do magazynowania energii z domowych instalacji fotowoltaicznych. To odpowiedź na zestawy baterii zaprezentowane niedawno przez amerykańską Teslę.

Globalny lider w produkcji paneli fowoltaicznych w przyszłym miesiącu rozpocznie sprzedaż swoich domowych zestawów baterii przeznaczonych do magazynowania energii z instalacji fotowoltaicznych.

W pierwszej kolejności nowe rozwiązanie będzie oferowane w Australii, w której w ostatnich latach szybko rozwijał się rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych. Szacuje się, że obecnie w tym kraju działa już ponad 1 mln tego typu instalacji. 

REKLAMA

Trina Solar zaoferuje w Australii domowe zestawy baterii litowo-jonowych o pojemności od 6,14 kWh do 15,36 kWh.

Sprzedaż baterii w Australii ma się rozpocząć w przyszłym miesiącu. Na razie nie wiadomo jeszcze, na jakich innych rynkach Trina będzie oferować nowy produkt, nad którym pracuje zaledwie od około roku.

W celu rozwoju technologii magazynowania energii chiński potentat powołał około półtora roku temu nowy oddział Trina BEST (Battery Energy Storage by Trina).

Cena zestawów baterii Trina Solar wyniesie około 1200 USD/kWh, co oznacza wyższy poziom w porównaniu do konkurencyjnych baterii Tesli zaprezentowanych niedawno przez Elona Muska. 

REKLAMA

Cena za domowy magazyn energii Tesli wyniesie od 3 do 3,5 tysiąca USD w zależności od pojemności (7 kWh lub 10 kWh).

Zestawy baterii chińskiego producenta posiadają jednak wbudowany inwerter.

Trina Solar była w ubiegłym roku największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych pod względem wolumenu sprzedaży. Dane za I kwartał br. roku pokazują, że w tym roku chińska firma może utrzymać pozycję lidera. W I kwartale, w którym z reguły sprzedaje się najmniej modułów, Trina odnotowała rekordową sprzedaż na poziomie 1,026 GW. Cel chińskiego producenta na ten rok to sprzedaż 4,4 – 4,6 GW paneli fotowoltaicznych. 

Schemat wykorzystania magazynu energii Trina Solar w nowej instalacji fotowoltaicznej bez osobnego inwertera (foto. Trina Solar)

Schemat wykorzystania magazynu energii Trina Solar w istniejącej instalacji fotowoltaicznej z osobnym inwerterem (foto. Trina Solar)

gramwzielone.pl