Kogeneracja dostanie dofinansowanie z POIiŚ

Kogeneracja dostanie dofinansowanie z POIiŚ
Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

NFOŚiGW rozpoczyna dzisiaj przyjmowanie wniosków w kolejnym konkursie na unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Tym razem o dofinansowanie mogą się ubiegać inwestorzy planujący wytwarzanie energii w układach kogeneracyjnych. Fundusz prowadzi obecnie jeszcze nabór w innym konkursie z POIiŚ, z którego dofinansuje inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym realizowane w klastrach.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczyna nabór wniosków na unijne dofinansowanie z działania 1.6 "Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe", poddziałanie 1.6.1 "Źródła wysokosprawnej kogeneracji".

O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami, a także spółdzielnie mieszkaniowe.

Wsparcie może objąć budowę nowych lub zwiększenie mocy istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji.

W przypadku wsparcia jednostek wysokosprawnej kogeneracji w instalacjach spalania paliw o całkowitej nominalnej mocy cieplnej, liczonej w paliwie wprowadzonym do instalacji, do 20 MW, wnioskodawcy muszą wykazać, że jednostki te nie zastępują urządzeń o niższej emisyjności, a inne alternatywne rozwiązania byłyby mniej efektywne i bardziej emisyjne.

Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Maksymalne dofinansowanie, udzielane w formie preferencyjnej pożyczki, sięga 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wnioski w konkursie nr POIS.01.06.01-IW.03-00-004/18 będą przyjmowane do 26 listopada, a rozstrzygnięcie zaplanowano na lipiec przyszłego roku.

Pełna treść regulaminu konkursu jest dostępna pod tym linkiem.

Do końca przyszłego miesiąca NFOŚiGW prowadzi jeszcze nabór wniosków w innym konkursie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko", w którym o dofinansowanie mogą ubiegać się inwestorzy planujący wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

W tym konkursie osobny budżet przewidziano dla projektów realizowanych w ramach klastrów energii. Więcej na ten temat w artykule: Kolejne dofinansowanie na OZE. Osobny budżet dla klastrów energii

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
No to kondolencje i jest git |
A kto to weźmie albo kogo to obchodzi... Nikt już tego homonta z uzdą i korkiem w d... nie chce
pkorol |
Ja bym wziął. Moje mikrobioazownie będą wyposażone w kogeneratory. Noszę się z zamiarem budowy mobilnych mikrobiogazowni. Będą to klocki o wymiarze 1 m3 tak skonstruowane by można był używać ich w zależności od potrzeby od jednego lub łącząc do nawet kilku dziesięciu. W zamyśle mają być uniwersalne by można było je zastosować do przeróżnych prac, będą na przykład zasilały gazowe latarnie w parkach. Będą również takie zestawy co mogą zasilać w gaz i prąd domki jednorodzinne. W ciągu roku można uruchomić 12 mil sztuk co wyprodukują tyle gazu ile Polska zużywa w ciągu miesiąca. Szukam wspólników do realizacji tego projektu. Wszystkich zainteresowanych tematem mikrobiogazowni zapraszam na: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3518157.html

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...