PSL przygotował projekt nowelizacji ustawy o OZE

PSL przygotował projekt nowelizacji ustawy o OZE
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego

Na stronach sejmowych opublikowano projekt nowelizacji ustawy o OZE autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Proponowane regulacje mają na celu poprawę warunków funkcjonowania biogazowni rolniczych w ramach systemu świadectw pochodzenia.

Proponując nowe regulacje dla biogazowni PSL zwraca uwagę na trudną sytuację istniejących biogazowni rolniczych funkcjonujących w systemie zielonych certyfikatów. W ostatnich latach ceny certyfikatów spadły znacząco poniżej oczekiwań wielu inwestorów, stawiając ich inwestycje w trudnej sytuacji finansowej.

PSL chce to zmienić i ulżyć operatorom biogazowni, przynajmniej do czasu, gdy zdecydują się oni na przejście do systemu aukcyjnego.

REKLAMA

W celu poprawy ich sytuacji PSL chce wprowadzić do systemu świadectw pochodzenia dodatkowy obowiązek umarzania świadectw pochodzenia energii elektrycznej z biogazu, którym byli by objęci sprzedawcy energii „w oparciu o wydzielony w ramach ogólnego celu OZE na rok 2020 (tj. 20%) wolumenu 0,35% obowiązkowego udziału energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii wytwarzających energię elektryczną z biogazu rolniczego, wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia lub ekwiwalentnej ilości energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia biogazu rolniczego”.

Zaproponowane przez PSL regulacje miałyby wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Po 2016 r. prawo do kształtowania wysokości udziału świadectw pochodzenia energii z biogazu uzyskałby minister gospodarki.

REKLAMA

W opinii Wnioskodawców regulacja ta jest tym bardziej niezbędna, iż okazać się może, iż część z tych przedsiębiorstw postawiona zostanie wkrótce w stan upadłości i zaprzestanie swój byt prawny. Teza ta jest tym bardziej zasadna, bowiem jeden z przedsiębiorców wytwarzających biogaz rolniczy o mocy 1,2 MW mocy zainstalowanej elektrycznej już został postawiony w stan upadłości – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o OZE autorstwa PSL.

Autorzy projektu przypominają, że w Polsce działa obecnie 59 biogazowni rolniczych o łącznej mocy elektrycznej 67,156 MW.  Najmniejsza biogazownia rolnicza w rejestrze Agencji Rynku Rolnego ma moc 0,25 MW, a największa – 2,126MW.

Na etapie prac nad ustawą o OZE w Sejmie poseł PSL Artur Bramora złożył propozycje regulacji, które miały ułatwić funkcjonowanie biogazowni w nowym systemie wsparcia dla OZE. Nie wpisano ich jednak do finalnej wersji ustawy, gdyż nie znalazły akceptacji posłów.

Propozycja PSL to drugi projekt nowelizacji ustawy o OZE, nad którą prace trwały od kilku lat i która weszła w życie niewiele ponad miesiąc temu. Pierwszy projekt nowelizacji ustawy o OZE to propozycja rządu, która zakłada zmiany zasad wsparcia dla mikroinstalacji funkcjonujących w systemie taryf gwarantowanych. Więcej na ten temat w artykule: MG przedstawiło założenia nowelizacji ustawy o OZE.

Projekt nowelizacji ustawy o OZE autorstawa PSL jest dostępny pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl