Wiedeń postawi tysiąc stacji ładowania. Energia tylko z OZE

Wiedeń postawi tysiąc stacji ładowania. Energia tylko z OZE
Fot. Wien Energie, Ian Ehm
REKLAMA

Wiedeń rozbudowuje sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Do roku 2020 ma stanąć w mieście tysiąc nowych ładowarek. Wykorzystywana w nich energia będzie pochodzić wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. 

Mieszkańcy Wiednia korzystają na razie z sieci obejmującej ponad 500 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Do roku 2020 ich liczba ma zwiększyć się o kolejne tysiąc stacji. Pierwszy etap inwestycji zainicjowanej przez wiceburmistrz miasta Marię Vassilakou będzie realizowany do połowy przyszłego roku. Do tego czasu w każdej dzielnicy Wiednia zostanie oddanych do użytku pięć ładowarek. Przy jednej stacji będzie można ładować dwa pojazdy równocześnie. Kolejne punkty będą sukcesywnie pojawiać się na mapie miasta przez następne dwa lata.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest propagowanie elektromobilności poprzez stworzenie w austriackiej stolicy gęstej sieci ładowarek łatwo dostępnych dla wszystkich użytkowników pojazdów elektrycznych.

Miasto zapewnia, że ładowarki będą łatwe w obsłudze. By naładować pojazd, wystarczy specjalna karta lub aplikacja w telefonie. Gdy akumulatory będą pełne, właściciel pojazdu zostanie powiadomiony o zakończeniu ładowania sms-em.

W pierwszym półroczu 2017 r. w Austrii zarejestrowano ponad 3,38 tys. samochodów napędzanych energią elektryczną, w tym hybryd typu plug-in, podczas gdy w I połowie 2016 r. liczba rejestracji wyniosła 2,57 tys. 

W tym w I połowie br. zarejestrowano niemal 2,68 tys. aut napędzanych wyłącznie energią elektryczną wobec niewiele ponad 2 tys. w I połowie 2016 r.

Energia wykorzystywana w stacjach ładowania elektryków na terenie stolicy Austrii ma pochodzić tylko ze źródeł odnawialnych. Wiedeński operator energetyczny Wien Energie, będący największym regionalnym dostawcą energii w Austrii, dysponuje już 30 elektrowniami OZE na terenie miasta Wiednia. 26 z nich to elektrownie słoneczne, a cztery to elektrownie wiatrowe. Pierwszą z nich wzniesiono w 2012 roku i jak zapewnia spółka – bilans ich funkcjonowania wypada bardzo korzystnie.

Wien Energie planuje w kolejnych pięciu latach zainwestowanie w odnawialne źródła energii w sumie 460 mln euro. Do 2030 r. udział OZE w miksie energetycznym Wien Energie ma zostać podwojony i osiągnąć poziom 35-40 proc.

Ma w tym pomóc wsparcie projektów obywatelskich, które realizują mieszkańcy austriackiej stolicy. Więcej na ten temat: Wiedeń stawia na energetykę obywatelską.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E-40/6.6.44

1 x Enercon E-40/6.6.44 -- Rok produkcji 2002 -- Wysokość wieży : 65 m -- Rotor : czytaj dalej...

CANADIAN SOLAR CS-3K280P innowacyjne moduły 280W poly

Przyjmujemy zamówienia na duże dostawy (1MW) w IQ 2018 r. innowacyjnych modułów polikrystalicznych ( czytaj dalej...

Panele BAUER 265W, cena 0,39E/Wp, okazja!

Witam, Oferta sprzedaży paneli produkcji niemieckiej firmy BAUER. Moc 265W. Polikrystaliczne. Okazy czytaj dalej...

Na sprzedaż - polska dystrybucja - Q Cells, Ja Solar

Do natychmiastowego odbioru. Wysokie stany magazynowe!!! Darmowy odbiór w 75 oddziałach Grodno S.A. czytaj dalej...