Wiedeń stawia na energetykę obywatelską

Wiedeń stawia na energetykę obywatelską
Fot. Wien Energie, Ian Ehm
REKLAMA

Już 10 tys. Wiedeńczyków zainstalowało domowe systemy fotowoltaiczne oferowane przez spółkę Wien Energie nawet mimo relatywnie niskiej stopy zwrotu, którą zapewnia im wiedeński operator energetyczny.

Wien Energie, będący największym regionalnym dostawcą energii w Austrii, dysponuje już 30 elektrowniami OZE na terenie miasta Wiednia. 26 z nich to elektrownie słoneczne, a cztery to elektrownie wykorzystujące siłę wiatru. Pierwszą z nich wzniesiono w 2012 roku i jak zapewnia spółka – bilans ich funkcjonowania wypada bardzo korzystnie.

Panele fotowoltaiczne można zobaczyć m.in. w centrum miasta na dachu dworca Wien Mitte, przy wiedeńskim porcie czy na dachach parkingów park&ride.

Wien Energie realizuje ponadto projekt elektrowni obywatelskich, oferując mieszkańcom stolicy Austrii możliwość inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne przy stopie zwrotu na poziomie 1,75 proc.

Każdy Wiedeńczyk może nabyć zestaw składający się z maksymalnie 10 modułów fotowoltaicznych w cenie 950 euro za każdy. W każdej chwili można odsprzedać swoje panele spółce Wien Energie za cenę zakupu.

Wien Energie szacuje, że w Wiedniu już 10 tys. osób zainwestowało 35 mln euro w taką formę produkcji energii, a od 2012 r. obywatelskie elektrownie w austriackiej stolicy wyprodukowały około 50 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 na poziomie 17 tys. ton rocznie, a powierzchniowo zainstalowane panele fotowoltaiczne zajęłyby 19 boisk piłkarskich.

Wiedeński operator energetyczny planuje w kolejnych pięciu latach zainwestowanie w odnawialne źródła energii w sumie 460 mln euro. Do 2030 r. udział OZE w miksie energetycznym Wien Energie ma zostać podwojony i osiągnąć poziom 35-40 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gino |
950 euro za panel ?!!!!
gino |
jaja jakies!
Agat |
Niektórzy nadal nie czytają tylko przebiegają wzrokiem tekst...

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...