ME: ponad 6 tys. stacji ładowania EV w 2020 r.

ME: ponad 6 tys. stacji ładowania EV w 2020 r.
Fot. Gramwzielone.pl

Ministerstwo Energii przedstawiło plany rozwoju infrastruktury dla samochodów elektrycznych (EV) oraz pojazdów zasilanych CNG, która ma powstać do końca obecnej dekady.

Resort energii informuje, że w celu ułatwienia kierowcom poruszania się po Polsce samochodami elektrycznymi wyodrębnił 32 aglomeracje, w których w pierwszej kolejności powinna być lokalizowana infrastruktura zapewniająca możliwość naładowania samochodów elektrycznych.

Zgodnie z planami rządu, do 2020 r. ma powstać 400 szybkich punktów ładowania samochodów elektrycznych i 6 tys. publicznie dostępnych punktów o „normalnej” mocy.

REKLAMA

Ponadto ME planuje powstanie w tych aglomeracjach do 2020 roku 70 punktów ładowania CNG.

Taka infrastruktura ma obsługiwać poruszających się po polskich drogach w 2020 r. 50 tys. pojazdów elektrycznych oraz 3 tys. pojazdów na CNG. Ponadto, zadeklarowany wcześniej przez rząd cel to milion samochodów elektrycznych w 2025 r.

REKLAMA

ME zaznacza, że decyzje o wyborze konkretnych lokalizacji pod infrastrukturę ładowania będą jednak zależały od „decyzji biznesowych podejmowanych przez podmioty prywatne, co gwarantuje, że infrastruktura będzie powstawać w miejscach najwygodniejszych dla kierowców”. – W chwili obecnej nie ma żadnych przesądzeń co do szczegółowego umiejscowienia stacji ładowania – informuje resort energii.

W ubiegłym tygodniu wiceminister energii Michał Kurtyka, który odpowiada w ME za rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności, otworzył pierwszą w Warszawie stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Instalację dostępną w warszawskiej Galerii Mokotów zrealizowała słowacka firma Greenway, która chce zbudować w naszym kraju sieć stacji szybkiego ładowania obejmującą 75 publicznie dostępnych punktów ładowania EV, zlokalizowanych w pobliżu autostrad i głównych dróg w całej Polsce.

W ubiegłym miesiącu rząd zakończył konsultacje społeczne Planu Rozwoju Elektromobilności. Więcej o tym, jakie postulaty do niego zgłoszono, w artykule: Jakie uwagi zgłoszono do Planu Rozwoju Elektromobilności?

Fot. Ministerstwo Energii.

red. gramwzielone.pl