
W sieci dystrybucyjnej PSG popłynie wodór
Polska Spółka Gazownictwa (PSG) uruchomiła projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest analiza wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na istniejącą sieć przesyłową PSG.
Polska Spółka Gazownictwa (PSG) uruchomiła projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest analiza wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na istniejącą sieć przesyłową PSG.
W obszarze projektów wodorowych grupa energetyczna ZE PAK rozwija inwestycje w całym łańcuchu dostaw – od budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru poprzez budowę sieci stacji tankowania wodoru aż po produkcję autobusów wodorowych.
Everfuel, jedyny operator publicznych stacji tankowania wodorem w Danii, zamknął wszystkie pięć stacji tankowania wodorem na terenie kraju. Trzy z nich zostały zlikwidowane, a dwie „zamknięte do odwołania” ze względu na brak rentowności i niezgodność z AFIR.
Brytyjsko-amerykański producent samolotów napędzanych wodorem zakończył największą rundę finansowania. Pozyskana kwota ma pozwolić na uzyskanie certyfikacji pierwszego silnika wodorowego oraz przeprowadzenie testowych lotów.
W Wielkiej Brytanii realizowany będzie pilotażowy projekt wytwarzania tzw. różowego wodoru i wykorzystania go do produkcji asfaltu. To pierwsza taka próba w skali światowej. Brytyjski rząd wsparł projekt kwotą ponad 6 mln funtów.
Mimo wcześniejszych planów Shell nie zbuduje nowych stacji tankowania wodoru dla pojazdów osobowych w Kalifornii. Zamyka też działające już stacje.
Umowa Orlenu z poznańskim przedsiębiorstwem komunikacyjnym przewiduje dostawy prawie 2 mln kilogramów wodoru. Na całodobowych stacjach oprócz autobusów będzie można zasilać samochody osobowe i ciężarowe. Koncern testuje pierwszy taki obiekt w stolicy Wielkopolski.
Elektrolizery Siemens Energy obsługiwać będzie spółka Air Liquide, światowy lider w dziedzinie gazów. Zamierza ona produkować 28 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie. Współpraca firm zakłada masową produkcję urządzeń do elektrolizy za zachodnią granicą Polski.
Niemiecka firma Ostermeier H2ydrogen Solutions wraz z gronem naukowców opracowała system EcoreOne do produkcji ciepła i ciepłej wody z wodoru. Cała instalacja wraz z niezbędnymi komponentami została zamknięta w jednym kontenerze, co ułatwia przemieszczanie systemu i jego montaż.
Ogniwo paliwowe mGen w maksymalnym stopniu wykorzystuje metanol jako źródło energii. Jego współtwórca dr Jacek Gliniak zapewnia, że zastosowanie tego związku chemicznego rozwiązuje szereg problemów związanych z przechowywaniem wodoru. I zapowiada otwarcie nowej linii produkcyjnej w Polsce.
Koncern paliwowy kupił pierwszą w Polsce lokomotywę wykorzystującą napęd wodorowy i rozpoczął jej testy. W niedzielę pociąg odbył pierwszy przejazd z Gdyni do Helu.
We francuskim departamencie Morbihan w Bretanii budowany jest elektrolizer, który wytworzy do 2 ton wodoru dziennie. Produkcja H2 zasilana będzie energią z farmy wiatrowej.
Działając w imieniu Energy Group B.V. z siedzibą w Bredzie („Energy Group”) oraz MG Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Jędrzejowie („MGGE”), chcielibyśmy zaprosić Państwa do zapoznania się z naszą propozycją udziału w pionierskim, wielkoskalowym i największym na świecie projekcie wodorowym...
Próby spalania w turbinie gazowej paliwa z domieszką wodoru zakończyły się sukcesem. Partnerzy realizowanego w Wiedniu projektu zainwestują 10 mln euro w kolejne testy.
Komisja Europejska ogłosiła pierwszą aukcję przeznaczoną dla inwestorów, którzy planują produkcję wodoru w procesach wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych.