Holandia rozpoczyna budowę krajowej sieci wodorowej
Holenderski operator sieci gazowej Gasunie rozpoczął prace nad planowaną krajową siecią rurociągów wodorowych. Inicjatywa ma na celu uniezależnienie Holandii od gazu ziemnego.
Holenderski operator sieci gazowej Gasunie rozpoczął prace nad planowaną krajową siecią rurociągów wodorowych. Inicjatywa ma na celu uniezależnienie Holandii od gazu ziemnego.
Neso to tworzona przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK marka stacji tankowania wodorem samochodów i autobusów. Kolejną stację uruchomiono właśnie na Śląsku. Powstała na dworcu autobusowym w Rybniku.
Polska Grupa Energetyczna chce sprawdzić możliwości wykorzystania energii wytwarzanej z morskich elektrowni wiatrowych do produkcji zielonego wodoru. Partnerem PGE w tym projekcie będą spółki należące do koncernu GE.
Niemiecki przewoźnik transportu publicznego zakupi wodorowe autobusy. Zeroemisyjne pojazdy dostarczy firma Solaris.
To będzie największy komercyjny zakład produkcji ekologicznego wodoru w Badenii-Wirtembergii i jednocześnie pierwszy duży elektrolizer Lhyfe zbudowany poza Francją. Wytwarzany w nim wodór ma trafiać do odbiorców z sektora przemysłowego i transportowego.
Polska Spółka Gazownictwa (PSG) uruchomiła projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest analiza wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na istniejącą sieć przesyłową PSG.
W obszarze projektów wodorowych grupa energetyczna ZE PAK rozwija inwestycje w całym łańcuchu dostaw – od budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru poprzez budowę sieci stacji tankowania wodoru aż po produkcję autobusów wodorowych.
Everfuel, jedyny operator publicznych stacji tankowania wodorem w Danii, zamknął wszystkie pięć stacji tankowania wodorem na terenie kraju. Trzy z nich zostały zlikwidowane, a dwie „zamknięte do odwołania” ze względu na brak rentowności i niezgodność z AFIR.
Brytyjsko-amerykański producent samolotów napędzanych wodorem zakończył największą rundę finansowania. Pozyskana kwota ma pozwolić na uzyskanie certyfikacji pierwszego silnika wodorowego oraz przeprowadzenie testowych lotów.
W Wielkiej Brytanii realizowany będzie pilotażowy projekt wytwarzania tzw. różowego wodoru i wykorzystania go do produkcji asfaltu. To pierwsza taka próba w skali światowej. Brytyjski rząd wsparł projekt kwotą ponad 6 mln funtów.
Mimo wcześniejszych planów Shell nie zbuduje nowych stacji tankowania wodoru dla pojazdów osobowych w Kalifornii. Zamyka też działające już stacje.
Umowa Orlenu z poznańskim przedsiębiorstwem komunikacyjnym przewiduje dostawy prawie 2 mln kilogramów wodoru. Na całodobowych stacjach oprócz autobusów będzie można zasilać samochody osobowe i ciężarowe. Koncern testuje pierwszy taki obiekt w stolicy Wielkopolski.
Elektrolizery Siemens Energy obsługiwać będzie spółka Air Liquide, światowy lider w dziedzinie gazów. Zamierza ona produkować 28 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie. Współpraca firm zakłada masową produkcję urządzeń do elektrolizy za zachodnią granicą Polski.
Niemiecka firma Ostermeier H2ydrogen Solutions wraz z gronem naukowców opracowała system EcoreOne do produkcji ciepła i ciepłej wody z wodoru. Cała instalacja wraz z niezbędnymi komponentami została zamknięta w jednym kontenerze, co ułatwia przemieszczanie systemu i jego montaż.
Ogniwo paliwowe mGen w maksymalnym stopniu wykorzystuje metanol jako źródło energii. Jego współtwórca dr Jacek Gliniak zapewnia, że zastosowanie tego związku chemicznego rozwiązuje szereg problemów związanych z przechowywaniem wodoru. I zapowiada otwarcie nowej linii produkcyjnej w Polsce.