Pierwszy silnik dla elektrowni gotowy do spalania 100 proc. wodoru
Ten silnik może pracować w 100 proc. na wodorze. Producent planuje w przyszłym roku uruchomić zamówienia.
Ten silnik może pracować w 100 proc. na wodorze. Producent planuje w przyszłym roku uruchomić zamówienia.
Resort klimatu ogłosił dzisiaj przygotowanie ustawy Prawo wodorowe i uruchomienie dużego dofinansowania na inwestycje związane z budową elektrolizerów. Ministerstwo zapowiedziało też budowę pierwszego w Polsce wielkoskalowego magazynu wodoru.
European Energy, aktywny na polskim rynku deweloper OZE z Danii, rozwija portfel inwestycji związanych z ekologicznym wodorem i metanolem.
Orlen uruchomił dzisiaj w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe, a także autobusy.
W Wielkopolsce uszyła instalacja do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w wodór. Niebawem zaczną się testy, które wykażą, czy istnieje możliwość dostarczania wodoru za pomocą sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego oraz wykorzystania mieszanki tych paliw przez odbiorców końcowych.
We Francji rozpoczęły się testy magazynowania zielonego wodoru w kawernie solnej. W projekt zaangażowany jest lider w produkcji odnawialnego wodoru.
Koncern paliwowo-energetyczny TotalEnergies dekarbonizuje swoje rafinerie zlokalizowane w Europie Północnej. W tym celu francuska grupa podpisała umowę z producentem gazów technicznych na dostawy zielonego wodoru.
Litwa przygotowuje się do rozwoju energetyki wodorowej. Operator systemu przesyłu gazu w tym kraju rozpoczął publiczne konsultacje w sprawie 10-letniego planu rozwoju sieci. Jego celem jest utworzenie infrastruktury transportu wodoru.
Komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru powstała pod Wrocławiem. Jednym z pierwszych klientów odbierających produkowane w niej zielone paliwo ma być operator komunikacji miejskiej z Wałbrzycha.
Zainteresowanie inwestycjami wodorowymi ze strony sektora prywatnego jest coraz większe: w tym roku ma ruszyć produkcja zielonego wodoru w ZE PAK, a realizowany przez Polenergię na Górnym Śląsku projekt H2Silesia, który zakłada budowę wielkoskalowej fabryki o mocy około 105 MW, otrzymał niedawno prawie 143 mln euro...
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma środki na dofinansowanie technologii jednostek transportowych napędzanych wodorem. Właśnie ruszył nabór wniosków.
Dzięki zrealizowanym w ostatnich latach inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Grupa Polsat stała się istotnym podmiotem na krajowym rynku energii odnawialnej. Teraz spółka podała, ile zielonej energii wytworzyła w pierwszym kwartale 2024 r. i jaka była średnia cena tej energii.
Firma hiPower Energy podpisała umowę inwestycyjną, na mocy której do grupy dołączy spółka hiPower Labs. Nowa spółka będzie odpowiedzialna za stworzenie laboratorium do testowania wielkogabarytowych, wysokociśnieniowych, kompozytowych zbiorników na wodór.
Firma hiPower Energy podpisała umowę ze specjalistami w dziedzinie technologii plazmowego zgazowania biomasy. W ramach współpracy odbędzie się audyt technologiczny i prawny przełomowej technologii. hiPower Energy chce wprowadzić ją do portfolio spółki.
Niemiecki producent chemikaliów realizuje wielkoskalowy projekt produkcji ekologicznego wodoru. Na jego potrzeby zamówił akumulatory NAS od firmy NGK Insulators, które zapewnią stałe dostawy energii elektrycznej do elektrolizy.