
Rumunia stawia na zielony wodór. KE zatwierdziła setki milionów dotacji
Rząd rumuński zaplanował realizację do końca 2023 roku programu wsparcia produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych. Jego wartość to prawie 150 mln euro.
Rząd rumuński zaplanował realizację do końca 2023 roku programu wsparcia produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych. Jego wartość to prawie 150 mln euro.
To ma być pierwszy test magazynowania wodoru na skalę przemysłową. Dostarczy wiedzy na temat skutecznych sposobów przechowywania gazu oraz reakcji na wodór zastosowanych urządzeń i materiałów. Pilotażowy projekt przeprowadzony zostanie w Niemczech.
Westa Investments SA chce zainwestować miliardy w ekologiczne wytwarzanie i przesył wodoru. Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, które mają zasilić produkcję zielonego wodoru, zaplanowane są przy granicy z Niemcami.
PGNiG inwestuje w polską technologię bazującą na ogniwach paliwowych. Pracują nad nią naukowcy z Centrum Technologii Wodorowych w ramach projektu badawczo-rozwojowego „Mikrokogeneracja H2”.
Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy ważny projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), dotyczący technologii wodorowej. Wsparcie badań naukowych i innowacji oraz pierwszego zastosowania w przemyśle dotyczy konsorcjum, w skład którego wchodzi polski Synthos.
Enea Operator wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym realizują innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer. W efekcie prac powstanie wodorowy bufor energetyczny magazynujący energię i stabilizujący pracę sieci energetycznej...
Największą w Europie wytwórnię odnawialnego wodoru zbuduje grupa paliwowa Shell. Ogromny elektrolizer zasilany energią z morskiej farmy wiatrowej powstanie w Holandii.
Po raz pierwszy w Polsce w komunikacji miejskiej zostanie wprowadzony do regularnych kursów autobus napędzany wodorem. Po ulicach Konina zacznie jeździć autobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen. Miasto zakontraktowało w tym celu wodór w cenie 70 zł za kilogram.
Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall jest zainteresowany kolejnymi inwestycjami w morskiej energetyce wiatrowej w Holandii...
PKN Orlen uruchomił w Krakowie swoją pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. W najbliższych latach Orlen chce wydać na inwestycje związane z wodorem w sumie 7,4 mld zł. Dzięki tym pieniądzom miejskie autobusy i inne pojazdy będzie można tankować wodorem w kolejnych polskich miastach.
Projekt wodorowy Glomfjord Hydrogen uzyskał zapewnienie finansowania od norweskiego przedsiębiorstwa państwowego Enova. Elektrolizer ma powstać w Glomfjord i będzie jedną z największych fabryk zielonego wodoru w Europie.
U wybrzeży Saint-Nazaire we Francji we wrześniu br. ma być uruchomiona pierwsza demonstracyjna instalacja produkująca wodór przy wykorzystaniu energii z morskich farm wiatrowych. Firmy Lhyfe i Chantiers de l’Atlantique pracują nad nią od półtora roku.
Kilka tygodni temu Grupa Polsat Plus i koncern energetyczny ZE PAK zaprezentowały autobus wodorowy, którego seryjna produkcja ma ruszyć w Świdniku w województwie lubelskim. Teraz podpisano umowę z wykonawcą fabryki.
Global Hydrogen podpisał umowę o współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, należącym do grupy Boryszew. Jej celem jest rozwój technologii reaktora SynGen, który z biomasy ma wytwarzać gaz systemowy przetwarzany na zielony wodór.
Przedsiębiorstwo energetyczne EnBW z siedzibą w Karlsruhe w Niemczech wybrało wykonawców elektrociepłowni gazowych, które początkowo będą wytwarzały prąd z wykorzystaniem gazu ziemnego, a od 2030 roku mają przejść na produkcję energii z wodoru. Ich łączna moc zainstalowana wyniesie około 1300 MW.